Na čo je dobrá moruša biela?

Na čo je dobrá práve moruša biela? Ako Vám môžu prospieť, na čo si dať pozor, ako ich môžete konzumovať a mnoho ďalšieho sa dozviete v dnešnom článku. A možno budete milo prekvapení.

Pôvod moruše

Moruša biela je strom pochádzajúci z Číny, ale už niekoľko storočí sa vyskytuje aj v Európe. Je pôvodne známa ako potrava pre priadky morušovej. Moruša sa suší na slnku, čím sa zvyšuje obsah cukru a jej sladká chuť sa tak prehlbuje. Moruše sú bohatým zdrojom vitamínu C, vitamínu K a minerálov ako železo, vápnik, fosfor, draslík alebo horčík. Obsah železa je dokonca porovnateľný s hovädzou sviečkovou. Na 100g moruše pripadne 1.85 miligramu železa, čo je takmer štvrtina odporúčaní dennej dávky. Obsahuje aj veľké množstvo bielkoviny a vlákniny.

Využitie moruše v tradičnej čínskej medicíne

V tradičnej čínskej medicíne sa moruša biela už po stáročia používa v boji proti únave a slabosti, na zlepšenie spánku a upokojenie mysle, prospieva obličkám, pomáha tiež pri problémoch s chudokrvnosťou alebo pri prevencii nádorových ochorení. Ďalej sú moruše využívané ako močopudný či mierne preháňavý prostriedok. Slúži tiež na zmiernenie horúčky, uvoľňovanie hlienov, ľahšie odkašliavanie a liečbu vysokého tlaku.

Moruša je tiež zdrojom resveratrolu, čo je prírodný antioxidant s antibakteriálnymi účinkami. Vďaka obsahu moranolínu sa moruše využívajú pri liečbe cukrovky, pretože moranolín spomaľuje vstrebávanie sacharidov.

Dávkovanie moruše

Ideálne je konzumovať 1-2 (zhruba 30g) lyžice denne. Môžete ich zobať buď samotnú ako takú malú desiatu alebo pridať do kaší, cereálií, jogurtov či smoothies. Využiť sa dá tiež na tvorbu sirupu [1].

Zdroje:
  • [1] www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-mulberries/#gref
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.