Aj v zime bez prechladnutia!

Suroviny:
Cenné látky:
Účinok:
Vplyv na orgán:
So zimou okrem snehu prichádza aj nádcha, kašeľ a neustále upchatý nos. Chcete prejsť túto zimu bez nepríjemného prechladnutia? Vyskúšajte naše osvedčené rady a tipy, ktoré podporia Váš imunitný systém a žiadna chrípka na Vás tento rok nepríde!

Patríte k ľuďom, ktorým sa s príchodom zimy a chladného počasia nevyhne prechladnutie a celú zimu trávia s vreckovkou pri nose? Zimné obdobie je pre náš imunitný systém veľkou skúškou, pretože sa náš organizmus musí vyrovnať s veľkými teplotnými rozdielmi, nižším prísunom slnečnej energie a zároveň sa nám rozhodí celý prirodzený cyklus, pretože je veľmi skoro tma. Prečítajte si naše tipy a rady na to, ako prečkať zimu bez prechladnutia.

Bez vitamínu C ani ranu

Najlepšou prevenciou a zároveň podporou imunitného systému je suplementácia vitamínu C. Vitamín C si náš organizmus nedokáže vytvoriť sám, a preto ho musíme prijímať buď z potravín alebo z doplnkov stravy. V potravinách ho nájdeme najviac v citrusoch, rakytníku, šípkach alebo acerole.

Acerola je exotická rastlina, ktorá obsahuje najviac vitamínu C v prírodnej forme na svete. Štúdia uvádza, že obsah vitamínu C v acerole je až 30x vyšší, než napr. v pomarančoch. Okrem vitamínu C obsahuje aj nezanedbateľné množstvo vitamínov skupiny B, vitamínu A a E. Medzi minerály stojí za zmienku napr. draslík, horčík, zinok, vápnik, meď, železo a mnoho ďalšieho.

Vitamín C má pre naše telo množstvo ďalších obrovských benefitov. Okrem podpory imunitného systému je dôležitý pre tvorbu kolagénu, ktorý je nevyhnutný pre zdravie našich kostí, zubov, kĺbov atď. Vitamín C prispieva aj k zníženiu únavy a vyčerpania, ktoré môže byť v zimných mesiacoch o poznanie väčšie.

Čínská medicína

Čínska medicína je v lekárstve známa už tisíce rokov a využíva sa čoraz viac. Nájdeme v nej totiž produkty, ktoré sú pre naše zdravie úplne zázračné a majú naozaj nespočetné množstvo benefitov. Najznámejšie sú tzv. medicinálne huby, medzi ktoré patria napr. reishi. Reishi je na podporu imunitného systému úplne skvelý produkt. Okrem toho dokáže znížiť hladinu cholesterolu v krvi. Na trhu ju nájdeme najčastejšie vo forme prášku, ktorý stačí rozmiešať vo vode alebo pridať do jogurtu, džúsu alebo kaše.

Manukový med

Manuka je vždyzelený ker s bielo či ružovo kvitnúcimi kvetmi, ktorý pochádza z Nového Zélandu.Manukový med nie je len tak hocijaký med. Nejde o sladidlo, ktoré si pridáte do čaju alebo do bábovky. Ide o výnimočný produkt, ktorý sa prezýva tekuté zlato. Je známy predovšetkým pre svoje dezinfekčné účinky, z toho dôvodu skvele zaberá pri nachladnutí, najmä na bolesti v krku. Manukový med by nikdy nemal prísť do kontaktu s teplom, inak sa jeho zázračné účinky zničia. Med sa používa po lyžičkách alebo je možné rozmiešať v studenom nápoji .Bez nachlazení

Potraviny na zahriatie

Cítite sa po každom návrate domov premrznutý na kosť? To je vhodná chvíľa na potraviny, ktoré nás dokonale prehrejú a zbavia tohto nepríjemného pocitu. Ako prvý nás napadne zázvor. Zázvorový čaj je skrátka všeliek a funguje skvele na podporu imunity. Pridať do neho môžete napr. lyžičku medu (nie manukového) a lyžičku skořice. Uvidíte, že po tomto kokteilu Vám zima rozhodne nebude.

Ďalším tipom je zeleninový či kurací vývar, ktorý necháme ťahať aj niekoľko hodín. Vývar je ideálny na zahriatie organizmu, ale vďaka svojmu zloženiu nám dodá aj množstvo živín a minerálov, ktoré opäť posilnia našu imunitu. Vývar si môžeme pripraviť buď ako polievku, alebo ho je možné tiež popíjať každé ráno nalačno. To nám zaistí správne fungovanie našich čriev, v ktorých sa nachádza až 80% imunity. Ak máme zdravé črevá, potom si môžeme byť istí, že aj naša imunita funguje oveľa lepšie.

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.