Prírodou proti jesennej únave

Je tu jeseň! A vy sa cítite viac unavení ako inokedy? Tu vám pomocou 5 jednoduchých tipov poradíme ako sa s jesennou únavou vysporiadať pomocou prírody.
Kategória: Články

Jeseň je ročné obdobie, ktoré so sebou nesie veľké množstvo zmien. Počnúc častejšími dažďami, ochladením, ale hlavne zmenou z letného času na zimné. Táto zmena má za následok pomyselné skracovanie dní, teda ráno je dlhšie tma a večer sa čoskoro stmieva. Je logické, že človek zle znáša dni, kedy odchádza ráno do práce za tmy, az práce sa už vracia opäť za tmy a hlavne s vidinou, že to tak bude nasledujúcich niekoľko mesiacov. V tomto článku nájdete niekoľko tipov, ako na jesennú únavu!

1) Choďte do prírody

Jednou z hlavných krás jesene sú listy stromov sfarbujúce sa do najrôznejších farieb. Iste máte neďaleko svojho bydliska nejaký park, lesík, alebo akékoľvek obľúbené miesto v prírode, kam je teraz rozhodne ten správny moment vyraziť. Nechajte na seba počas prechádzky pôsobiť všetky krásy jesene, ktoré Vám príroda ponúka. Nechcete sa ale prechádzať samotní? To ani nemusíte, veríme, že či už Vaše deti, kamaráti či rodina, by takúto prechádzku jesennou prírodou, najlepšie v sprievode jesenného slnka, tiež vrelo uvítali.

2) Zvoľnite a odbúrajte stres

Je dokázané, že počas jesene sa zvyšuje miera stresu, ktorému sme vystavení stresu, ktorý nášmu telu rozhodne neprospieva, ako je pracovný stres, ako aj stres za ktorý môžu nepriaznivé rozptylové podmienky v ovzduší a skracovanie denného svetla. A čo ešte k jeseni neodmysliteľne patrí? Pociťujete nielen únavu, ale aj lenivosť, či sa cítite oveľa častejšie ospalí? To všetko k neskorému neodmysliteľne patrí a preto sa nebojte ísť si bez výčitiek po práci ľahnúť, alebo si urobte hrnček vášho obľúbeného čaju a vezmite knižku, ktorú máte už dlho rozčítanú, a na chvíľu sa jednoducho úplne zastavte a relaxujte [1].

Přirodou proti podzimní únavě

3) Imunita z prírody

Svoju imunitu môžete podporiť nielen odpočinkom, ale rozhodne sú vhodné aj prírodné umunologické zázraky, akou je napríklad Goji, Acai alebo napríklad kakaové bôby. Tieto plody sú nielen telu blahodárne, ale aj výborne chutia, napríklad zamiešané v jogurte. Táto každodenná zdravá desiata vám dodá horčík, antioxidanty a ďalšie cenné látky, navyše kakaové bôby v zmesi, vám rozhodne svojou výraznou čokoládovou chuťou, zdvihnú náladu. Pokiaľ však nie ste priaznivcom raňajok, alebo desiat a potrebujete imunitu posilniť rýchlejšou formou, tu môžete zvoliť napríklad Acerolu, Baobab, alebo napríklad Camu Camu. Všetky tieto prírodné výťažky sú veľmi bohatým zdrojom prírodného vitamínu C, ktorý je pre telo veľmi dôležitým vitamínom.

4) Potraviny, ktoré rozhodne nevynechajte vo svojom jedálničku

Pri doplňovaní vitamínov by ste rozhodne nemali zabúdať na vyváženú stravu a prísun kvalitných živín. Vo vašom jedálničku by teda, a to nielen na jeseň, nemal chýbať napríklad zázvor. Ide o koreň, ktorý sa dá využiť ako v kuchyni tak ako prírodný liek, je bohatý na vitamíny A, B, C aj E a obsahuje značnú dávku minerálnych látok ako je sodík, horčík, fosfor, vápnik a železo. Ide teda priamo o telu prospešnú bombu. Ďalšie čo nesmie vo vašom jedálničku na neskoro chýbať je repa a tekvica. Repa je bohatá na antioxidanty, vitamíny aj minerály, spoločne s tekvicou, ktorá je veľmi bohatá na vitamíny skupiny B, vápnik a železo, tvorí výbornú dvojku na ceste za imunitou a energiou. Nemenej dôležitou súčasťou jedálnička, a nielen na jeseň, by mali byť jablká. Hoci to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať, obyčajné jablko je absolútnou vitamínovou a minerálnou bombou. Posilňuje nielen imunitný systém, ale aj krvný obeh, srdce, cievy a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Šupka jablka obsahuje železo, fosfor, draslík, horčík, vápnik, vitamín C, karotén, nenasýtené mastné kyseliny a vlákninu. Preto v žiadnom prípade jablko nelúpte, ochudobníte sa tak o mnoho prospešných látok.

5) Poriadne sa oblečte

Mnoho ľudí v jesennom počasí podcení prichádzajúce ochladenie a nedostatočne sa obleknú. To vedie k prechladnutiu, ktoré má za následok ešte väčšiu únavu, často až vyčerpaní organizmu. Prechádzanie jesenných nádchiek môže viesť až k chronickému ochoreniu, ktoré bude váš organizmus oslabovať dlhodobo. Je teda dobré, ak aj vy podceníte jesenný vetrík a mrazíky, poriadne onú jesennú nádchu vyležať, vaše telo a imunita vám budú rozhodne vďační pokiaľ strávite tri dni v posteli, než keď sa s nádchou budete trápiť až do jari.

Zdroje:
  • [1] https://medlineplus.gov/ency/article/003211.htm
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.