Spolupracujeme s Petrom

Peter Smejkal

Šport: Taekwon-do
Hodnosť: V. Dan (5. stupeň čierneho pásu)
Tituly: majster Európy, medzinárodný inštruktor, tréner štátnej reprezentácie, medzinárodný rozhodca

Petr Smejkal patrí medzi najuznávanejších taekwondistov v Českej republike. Za svoju taekwondistickú kariéru sa mu podarilo získať V. dan, stať sa medzinárodným inštruktorom, vycvičil rad majstrov SR, Európy i sveta. Pravidelne sa zúčastňujú národných i medzinárodných seminárov, tréningov i školení, ktoré vedú majstri (od VII. danu) či dokonca veľmajstri (IX. dan) z celého sveta.

„Ak nemáte čas konzumovať denne kilogramy zeleniny a ovocia, sú pre vás zelené potraviny jasnou voľbou.“
Naturalis: Teraz ste veľmi úspešný Taekwondis-ta. Aké ale boli Vaše začiatky a ako ste sa k Taekwon-du vôbec dostali?

K Taekwon-du ITF ma priviedol spolužiak v roku 1990. Boli sme vtedy v 1.ročníku gymnázia. Začínal som cvičiť na Prahe 3, na gymnáziu Chelčického, pod vedením majstrov Hwang Ho jonga a Yun nam Gyu. Začiatky boli, ako u väčšiny športov, ťažké. A pokiaľ ide o množstvo modrín, tak aj veľmi farebné. V súčasnej dobe som držiteľom V.danu, medzinárodný inštruktor, jeden krásny rok som bol trénerom štátnej reprezentácie, teraz sa zúčastňujem pretekov ako rozhodca (medzinárodná licencia B)

Naturalis: Prečo ste sa rozhodli konzumovať zelené potraviny?

Mám pomerne fyzicky náročné zamestnanie (fyzioterapeut v štátnej nemocnici), na to každodenný tréning, často nie je čas na plnohodnotné jedlo, potrebujem doplniť energiu v čo najjednoduchšej forme a zelené potraviny mi v tomto smere maximálne vyhovujú.

Naturalis: Prečo robíte práve Taekwon-do a nie napríklad známejšiu karate či box?

Myslím, že Taekwon-do je v súčasnej dobe veľmi populárny, najznámejší je, bohužiaľ, hlavne jeho športová časť. Keby mi vtedy pred rokmi ponúkol spolužiak karate, je pravdepodobné, že by som začal cvičiť karate. Klasický box ma nikdy príliš nelákal.

Naturalis: Konzumujete ich iba počas športu alebo si ich doprajete aj vo voľných chvíľach?

Počas športu. .. Športujem každý deň, vo svojom veku (41 rokov) už netrénujem závodným štýlom, ale tak, aby som mohol Taekwon-do cvičiť aj vo svojich 50, 60 rokoch. Takže ja snáď ani žiadne voľné chvíle nemám.

„Mám viac energie, cítim sa celkovo lepšie.“
Naturalis: Je pre Vás Taekwon-do iba šport alebo ho vnímate ako životný štýl?

Spočiatku som vnímal hlavne jeho športovú stránku – v športovom Taekwon-de je 5 disciplín, športový boj, zostavy, technické a silové prerážanie a nacvičená sebaobrana (tri proti jednému a dva proti jednej, s povinnými technikami, ktoré treba ukázať). Teraz je pre mňa Taekwon-do v prvom rade životný štýl.

Naturalis: Keď konzumujete zelené potraviny, pociťujete na sebe pozitívne účinky?

Jednoznačne ÁNO. Mám viac energie, cítim sa celkovo lepšie.

Naturalis: Odporučili by ste ich aj ostatným?

Opäť jednoznačne ÁNO. Pokiaľ nemáte čas konzumovať denne kilogramy zeleniny a ovocia, sú pre vás zelené potraviny jasnou voľbou.

Naturalis: Aké sú v Taekwon-de Vaše ďalšie ciele?

Hoci sa náš oddiel, Taekwondo klub Praha, zúčastňuje závodov, mali sme niekoľko členov v štátnej reprezentácii, atď, tak môj hlavný cieľ je vychovávať študentov ako fyzicky aj mentálne silných, odvážnych a čestných. Chcel by som, aby zásady Taekwon-da: zdvorilosť, čestnosť, vytrvalosť, sebaovládanie a nezdolný duch neboli iba nejakými prázdnymi slovami, ktoré treba odriekať na skúškach, ale aby dostali reálny význam.

Spolupracujeme s kanoistami

Rýchlostní kanoisti

Šport: Rýchlostná kanoistika
Zloženie posádky: Patrik Kučera, Radek Šlouf, Tomáš Veselý, Lukáš Nepraš
Úspechy: majstri Európy, viacmajstri sveta

Rýchlostní kanoisti, Patrik Kučera, Tomáš Veselý, Lukáš Nepraš a Radek Šlouf patria medzi špičky českej rýchlostnej kanoistiky. Za svoju kariéru sa im podarilo získať množstvo titulov a ocenení vrátane majstrov Európy a viacmajstrov sveta. Pravidelne sa zúčastňuje mnohých závodov, majstrovstiev Českej Republiky počnúc a svetovými závodmi končiac. Na stupňoch víťazov stáli nespočetnekrát, ale ako sami hovoria, tým ich kariéra nekončí, ale začína!

„Zelené potraviny a superpotraviny konzumujem, pretože mi chutia a zlepšujú imunity. Tiež udržujú moje telo v celkovej pohode a pripravenosti na akúkoľvek činnosť, či športový tréning“
Naturalis: Teraz ste veľmi úspešní, to je známe. Aké sú, ale vaše najväčšie úspechy na poli rýchlostnej kanoistiky?
Patrik: Moje najväčšie úspechy sú 1. miesto ME juniorov (Zagreb), 3. miesto ME juniorov v maratóne (Singapur), 8. miesto európskej hry v Baku a 3. miesto MS 23 (Portugalsko)
Tomáš: 2013 – 2. miesto na majstrovstvách Európy juniorov a U23 na singel kajaku na trati 1000 metrov (ako junior), 2013 – 2. miesto na majstrovstvách sveta juniorov a U23 na singel kajaku na trati 1000 metrov (ako junior), 2 1. miesto na majstrovstvách Európy juniorov a U23 na singel kajaku na trati 1000 metrov (ako junior), 2015 – 6. miesto na majstrovstvách sveta juniorov a U23 na singel kajaku na trati 1000 metrov (ako dospelý), 2015 – 3. majstrovstvá sveta juniorov a U23 na štyroch kajaku na trati 1000 metrov (ako dospelý), 2015 – 3. miesto na majstrovstvách Európy juniorov a U23 na deblkajaku na trati 1000 metrov (ako dospelý).
Radek: Za môj najväčší úspech v rýchlostnej kanoistike určite považujem 3. miesto na majstrovstvách sveta do 23 rokov v K4 1000m s Tomášom Veselým, Patrikom Kučerom a Lukášom Neprašom.
Naturalis: Vy ako športovci určite žijete zdravo a netrpíte žiadnymi civilizačnými chorobami. Prečo ste sa teda rozhodli konzumovať zelené potraviny/superpotraviny?
Patrik: Hľadám spôsoby, ako zdvihnúť svoju výkonnosť a po naštudovaní niekoľkých článkov a odskúšaní na sebe samom, som si istý, že superpotraviny sú tou správnou voľbou.
Tomáš: Aj napriek tomu, že nežijeme práve nezdravo, je veľmi dobré si telo čistiť a dávať mu 100% čistú prírodu. Než som začínal so zelenými potravinami, tak som bol veľmi často chorý. Nie nejako vážne, ale aj napriek tomu bol a teraz naozaj musím povedať, že dobré dva roky nie som.
Radek: Zelené potraviny a superpotraviny konzumujem, pretože mi chutia a zlepšujú imunity. Tiež udržujú moje telo v celkovej pohode a pripravenosti na akúkoľvek činnosť, či športový tréning.
Naturalis: Kajakár Josef Dostál je teraz dvojnásobným majstrom sveta. Ďalšie známe meno na poli rýchlostnej kanoistiky je Martin Doktor. Chcete toho v tomto športe dokázať rovnako ako oni, či sa uspokojíte „iba“ s titulom II. viacmajster sveta?
Patrik: Stále je tu motivácia dosiahnuť až na vrchol, čo je v našom prípade víťazstvo na olympijských hrách.
Tomáš: To je jasné, že by som chcel. Je však zatiaľ predo mnou ešte veľa práce.
Radek: Martin Doktor je fenomén nášho športu. Určite by som rád dokázal to, čo on, ale stať sa dvojnásobným olympijským víťazom sa veľmi ľuďom nestáva. Určite by som rád dokázal viac, než doteraz, ale obhájiť a vylepšiť 3. miesto na MS je nesmierne ťažké.
Naturalis: Predstavte si situáciu, že by ste o zelených potravinách a superpotravinách nevedeli. Čo všetko by ste museli jesť, aby sa to vyrovnalo 2 koktailom povedzme mladého jačmeňa či Acai Berry?
Patrik: Musel by som to nahradiť ovocím a zeleninou vo veľkom množstve.
Tomáš: Rád by som na túto otázku odpovedal, ale premýšľaniu by zabralo veľa času (smeje sa).
Radek: Ak by som o týchto produktoch nevedel a chcel ich nahradiť, musel by som do seba dostať obrovské množstvo aminokyselín, vitamínov a minerálu. Myslím si, že pre mňa, ako vrcholového športovca sú, tieto produkty nenahraditeľné.
„Myslím si, že pre mňa, ako vrcholového športovca, sú tieto produkty nenahraditeľné.“
Naturalis: Aký športový úspech si najviac ceníte?
Patrik: Všetky moje uvedené výsledky si cením veľmi, avšak povedal by som, že na ten najväčší úspech ešte čakám.
Tomáš: Asi, keď som získal striebornú medailu na majstrovstvách sveta juniorov v Kanade. To bol asi najkrajší zážitok.
Radek: MS do 23 rokov 2015, 3.miesto K4 1000m.
Naturalis: Ako ste sa o superpotravinách dozvedeli?
Patrik: O superpotravinách som sa dozvedel od staršieho kamaráta, ktorý ich tiež konzumuje a nemôže si ich vynachváliť.
Tomáš: K zeleným potravinám ma priviedla mama, ktorá to začala kupovať. Musím povedať, že som veľmi rád, že firma ktorá nás sponzoruje sa zameriava práve na zdravú výživu, teda na zelené potraviny.
Radek: O tomto druhu potravín som sa dozvedel od kolegov, ktorí tiež robia rýchlostnú kanoistiku a od výživových poradcov, ktorí sa starajú o to, aby naše telá fungovali na 100% a mohli podávať maximálne výkony.