Prečo sú dôležité obilniny?

Obilniny sú veľmi dôležitou zložkou potravy a je vhodné ich pravidelne zaraďovať do svojich jedálnych lístkov. Obsahujú vysoké množstvo vlákniny, vitamínov a ďalšie zdraviu prospešných živín.

Čo sú obilniny?

Obilniny sa v našich jedálničkoch objavujú už niekoľko stoviek rokov. Pre organizmus a jeho fungovanie sú veľmi dôležité. Dopĺňajú energiu, vitamín B, minerály a taktiež obsahujú vysoké množstvo vlákniny, ktorá je veľmi dôležitá pre správne fungovanie celého tráviaceho traktu. Základnou zložkou obilnín sú najmä sacharidy. Tie sú obsiahnuté okolo 60%, najviac vo forme škrobu. Sacharidy sú dôležité nielen pre naše telo, ale aj mozog. Ich nedostatok sa môže následne prejaviť únavou, nesústredenosťou, vyčerpanosťou a zároveň budeme mať väčšie chute na sladké. Zanedbateľné množstvo patrí bielkovinám. Najviac bielkovín potom nájdeme napríklad v jačmeni alebo amarante, ktorý sa radí už medzi pseudoobilniny.

V rámci zdravého životného štýlu najviac uprednostňujeme celozrnné obilniny, pretože obsahujú viac živín. Obsahujú hrubú vlákninu, ktorá viaže vodu, zväčšuje objem stolice a pomáha tak čistiť naše hrubé črevo. Okrem toho znižujú hladinu tukov v krvi, predlžujú pocit sýtosti a pomáhajú zmäkčiť natrávenú potravu v črevách a žalúdku. Aby sa výrobok mohol nazývať celozrnným, musí obsahovať najmenej 80 % celozrnnej múky. Pokiaľ si napríklad kupujeme v obchode pečivo, ktoré sa nazýva iba „tmavé“ nie „celozrnné“, nejde o celozrnný produkt! Čítajte pozorne zloženie, nech nekupujeme zajaca vo vreci.  width=

Čo keď nemôžem lepok?

Lepok je v oblasti výživy téma už niekoľko rokov. Jedna strana ho haní, druhá vyzdvihuje jeho kladné vlastnosti. Lepok je rozhodne škodlivý pre všetkých, ktorí majú na lepok alergiu, intoleranciu alebo trpia celiakiou. Títo ľudia by sa mali lepku oblúkom vyhýbať. Pokiaľ Vám nie je po lepku zle a konzumujete ho v adekvátnom množstve, nie je na ňom nič zlé. Ak však patríte do prvej skupiny ľudí, ktorá sa lepku musí vyhýbať, nezúfajte. Existuje mnoho bezlepkových obilnín, na ktorých si môžete pochutnať a poskytnú Vám rovnaké živiny, ako tie lepkové.

Medzi najznámejšie obilninu bez lepku patrí ovos. Áno, čítajte dobre. Ovos patrí naozaj medzi bezlepkovú obilninu, hoci sa tak príliš neuvádza. Ovos je totiž často kontaminovaný ostatnými obilninami. Pokiaľ kupujete ovos, vždy zvoľte radšej ten, na ktorom je vyložene napísané „bez lepku“. Ďalšou vhodnou obilovinou pre osoby trpiace alergiou na lepok je napríklad ryža, pohánka alebo cirok. Všetky tieto obilniny môžeme pripraviť ako klasickú prílohu k mäsu či zelenine. Dá sa z nich ale tiež pripraviť skvelá ranná kaša, ktorá Vám zaistí veľa energie a vhodné naštartovanie do nového dňa.

Pokiaľ Vám lepok nevadí, môžete si vybrať z oveľa väčšieho výberu. Medzi najrozšírenejšiu obilninu s obsahom lepku patrí jednoznačne pšenica. Pšenica patrí k najstarším plodinám, ktoré vypestoval človek. Pšenica má v kuchyni naozaj nespočetné množstvo využitia, preto je tak obľúbená. Vyrobíme z nej múku, môžeme ju uvariť ako prílohu alebo použiť ako súčasť mnohých pokrmov. Pšenica má tiež mnoho druhov, medzi ktoré patrí napr. špalda. Špalda nie je geneticky upravovaná a rozdiel v chuti nespoznáte. Rozdiel je iba v tom, že špalda je viac zaujímavá z hľadiska výživy. Obsahuje viac bielkovín, horčíka alebo železa. Špaldová múka je v oblasti zdravej stravy veľmi obľúbená.

Pseudoobilniny

Pseudoobilniny nemožno botanicky zaradiť medzi klasické obilniny. V našich jedálničkoch majú ale rozhodne svoje miesto. Rovnako ako obilniny sú zdrojom komplexných sacharidov, ale na rozdiel od nich sú prirodzene bez lepku. Medzi najobľúbenejšie pseudoobilovinu patrí quinoa. Quinoa alebo mrlík čilský je prastará rastlina pochádzajúca z Južnej Ameriky. Zo semienok sa melie múka alebo sa používa na prípravu kaše a zahusťovanie polievok. Inkovia quinú uctievali a nazývali ju matkou obilnín. Biela je najbežnejšia a má príjemnú maslovú chuť. Červená je chrumkavejšia a pripomína chuťou oriešky a najchrumkavejšia je čierna, ktorá je tiež chuťovo najvýraznejšia. Medzi ďalšie pseudoobilniny patria pšeno, pohánka alebo amarant.

Najlepšie výrobky z obilnín

Existujú výrobky z obilnín, bez ktorých si už nevieme takmer predstaviť vyžitie v kuchyni. Najviac používaný výrobok je rozhodne múka. Bez múky sa v dnešnom svete doslova nezaobídeme. Aj múky by sme mali voliť skôr celozrnné, pretože sú pre naše telo viac prospešné. Z celozrnných si potom následne môžeme upiecť kvalitné pečivo. Ďalším skvelým výrobkom sú vločky. Vločky sú obľúbené najmä na prípravu kaší, ktoré nám ráno zaistia dostatok energie. Z pšenice alebo jačmeňa sa vyrába kuskus, ktorý sa používa najviac ako príloha. Je rýchly na prípravu, pretože ho stačí iba zaliať horúcou vodou. Okrem klasických potravín existujú napríklad obilné kávy, ktoré neobsahujú kofeín a sú vhodné najmä pre tehotné alebo dojčiace ženy.

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.