Akým látkam sa v kozmetike úplne vyvarovať?

Používate čisto prírodnú kozmetiku a zaujímate sa o jej zloženie? Pokiaľ nie, je veľmi pravdepodobné, že niektoré Vaše obľúbené produkty obsahujú látky, ktoré škodia Vášmu zdraviu. Prečítajte si v dnešnom článku o tom, akým látkam sa v kozmetike radšej vyvarovať.
Kategória: Kozmetika Články

Všetci sme oboznámení s tým, že sa v konvenčnej kozmetike vyskytujú chemické látky, ktoré môžu mať veľmi negatívny vplyv nielen na zdravie našej planéty, ale predovšetkým to naše. Rovnako tak, ako má zdravá strava vplyv na stav pleti, tak má vplyv aj kozmetika a v nej pridané látky. Chemické látky v kozmetike môžu veľmi ovplyvniť napr. hormonálnu rovnováhu, čím ovplyvňujú výskyt kožných alergií, neplodnosť, kognitívne poruchy a mnoho ďalšieho. Z tohto dôvodu je naozaj veľmi dôležité čítať zloženie kozmetických produktov a tým najhorším látkam sa úplne vyvarovať.

Koža je náš najväčší orgán a všetko čo na ňu nanesieme, naše telo absorbuje. Výberom správnej kozmetiky môžeme ovplyvniť celkovú toxickú záťaž nášho organizmu. Ak nechcete zložito študovať zloženie každého produktu, voľte prírodnú a certifikovanú kozmetiku. Akonáhle má kozmetika certifikáciu CPK, môžete si byť úplne istí, že taká kozmetika neobsahuje žiadne toxické látky, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie. Získať takú certifikáciu je naozaj veľmi zložitý proces, ktorý nemožno nijako oklamať.

Mnoho ľudí stále verí konvenčnej kozmetike, pretože jej efekt je okamžitý. Okamžite máme krásne a žiarivé vlasy, dokonale hebkú pokožku a všetko nádherne vonia. To je práve ten problém. Vidíme síce okamžitý výsledok, z dlhodobého hľadiska si však zarábame na problém. Tento efekt je samozrejme spôsobený vďaka látkam, ktoré sú do produktu umelo pridávané. Slúži iba na to, aby sme videli výsledok ihneď, ale nijako nevyživujú pleť ani vlasy.  width=

Parabény

Parabény patria medzi konvenčné látky, ktoré sa nachádzajú v nespočetných produktoch konvenčnej kozmetiky. Fungujú ako konzervanty a ich úlohou je zabrániť vzniku plesní a baktérií v produktoch. Používajú sa najmä preto, že sú veľmi lacné, a preto sú výrobcovia tak obľúbené. Majú veľmi negatívny vplyv na naše zdravie a dokážu spôsobiť aj alergickú reakciu. Existujú štúdie, pri ktorých sa zistilo, že sa parabény dokážu v tele správať ako hormóny, konkrétne ako estrogén, čo je hormón dôležitý najmä pre ženy. Nebezpečenstvo je v tom, že vysoké estrogénne pôsobenie môže zapríčiniť rakovinové bujnenie [2].

Parabény nájdeme najčastejšie v dezodorantoch a antiperspirantoch. Bohužiaľ to nie je jediný produkt. Vyskytujú sa aj v šampónoch, krémoch aj make-upe. Nie je to tak dávno, kedy boli objavené aj v produktoch detskej kozmetiky.

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate)

Pod týmito skratkami si môžeme predstaviť látky, ktoré nájdeme najčastejšie v tekutých produktoch, ako sú mydlá, šampóny, sprchové gély atď. Zvyšujú ich penivosť a fungujú aj ako emulgátor. Bohužiaľ extrémne vysušujú pokožku a môžu spôsobiť ekzémy alebo vyrážky. Vo vlasovej kozmetike často spôsobujú vypadávanie vlasov.

SLS sa používa ako látka, ktorá podporuje vstrebanie ďalších ingrediencií, napr. vitamínov, hydratačných látok a minerálov. Avšak väčšina mydiel a šampónov, ktoré SLS obsahujú, sú zároveň plné mnohých iných chemikálií, čo zvyšuje vstrebateľnosť do našej pokožky a krvného riečišťa. Existujú dôkazy, že SLS bolo už nájdených napr. v mozgovom či pečeňovom tkanive. Z toho je zrejmé, že sa v tele zadržiava veľmi dlho.

Silikóny

Silikóny patria medzi najkontroverznejšie látky v kozmetickom priemysle. V zložení ich nájdeme najľahšie podľa koncovky -cone alebo -siloxane. Do produktov sa pridávajú najčastejšie kvôli lepšej roztierateľnosti, pocitu hebkosti, lepšiemu rozčesávaniu, lesku atď. Pokiaľ ich však používame dlhodobo, neposkytujú našej pleti ani vlasom nič dobré. Pokožku ani vlasy nevyživujú, v podstate iba maskujú problémy.

Silikóny vytvárajú na pokožke neprirodzenú ochrannú vrstvu, pod ktorou sa hromadia nečistoty a baktérie. To často vedie k upchávaniu pórov, tvorbe akné a iných kožných problémov. Okrem pleti zaťažujú aj naše vlasy. Tie vďaka ochrannej vrstve strácajú hydratáciu a sú vysušené, krepaté a ľahko sa lámu. Silikónov nie je ľahké sa zbaviť, najmä tých, ktoré nie sú rozpustné vo vode. Preto zostávajú na našom tele veľmi dlhú dobu a je veľmi náročné ich úplne vymyť.

Toxických látok v kozmetike je však oveľa viac. Aby ste mali istotu, že robíte pre seba a svoje zdravie to najlepšie, vymeňte konvenčnú kozmetiku za prírodnú a nemusíte sa báť žiadnych negatívnych vplyvov pridaných látok.

Zdroje:
  • [1] pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14745841/
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.