Bylinné čaje - správna príprava a aký vybrať?

Bylinné čaje majú naozaj dlhoročnú tradíciu. Používajú sa na širokú škálu zdravotných problémov a ich druhov je nespočet. Podľa čoho vyberať kvalitný bylinný čaj a aká je jeho správna príprava? To sa dozviete v dnešnom článku.

Šálka horúceho čaju má väčšina ľudí spojená s chladným zimným večerom, pri ktorom sa uvelebíme na pohovku s knižkou a spokojne zakončí deň. Čaje však neslúžia iba na zahriatie nášho organizmu, ale sú to zázračné nápoje, ktorým by sme mali venovať našu pozornosť. Bylinný čaj môže byť pomocníkom nielen k lepšiemu zaspávaniu, ale k celému radu ďalších neduhov, ktoré si chceme vyriešiť prírodnou cestou.

Čaje sa odpradávna pili nielen kvôli svojim blahodarným účinkom na naše zdravie, ale sú stále symbolom pre spoločenské stretnutia. Ako príklad môžeme uviesť Maroko, kde čaj predstavuje súčasť spoločenského života. Maročania pijú najmä veľmi sladký zelený čaj s mätou, ktorý popíja vo veľkom množstve všade možne po meste. Stretnúť sa s ním môžete v každej kaviarni, kde si ho vychutnáte v tradičných hrnčekoch a degustuje sa rovno na koberci.  width=

Mätový čaj – zdravé trávenie

Druhov bylinných čajov je naozaj nespočetné množstvo. V podstate by sa dalo povedať, že čo bylinka, to bylinný čaj. Keďže už existujú desiatky, nebudeme popisovať všetky, ale pozrieme sa na tie najzaujímavejšie. Za zmienku rozhodne stojí mätový čaj, ktorý má veľmi pozitívny vplyv na naše zdravie. Mäta je bylinka, ktorá je najviac spojená so zdravým trávením a zažívaním. Pokiaľ Vás trápi bolesť brucha, mäta by mala veľmi rýchlo uľaviť od bolesti. Okrem trávenia má mäta skvelý vplyv aj na nervový systém. Jej výrazná aróma dokáže stimulovať mozog a tým pôsobí proti únave či vyčerpaniu. Vďaka svojej mentolovej a osviežujúcej chuti môžeme mätový čaj podávať aj v ľadovom variante pri horúcich letných dňoch.

Zázvorový čaj – pomocník proti prechladnutiu

Zázvorový čaj patrí medzi najobľúbenejšie čaje v období chrípok a prechladnutí. Kombinácia zázvoru, medu a škorice nás dostane z postele v priebehu niekoľkých dní! To však nie sú jeho jediné benefity, ponúka nám toho oveľa viac. Zázvor sa často používa aj pri problémoch s nadúvaním alebo prekyslením organizmu. Určitá chemická zložka zázvoru sa používa aj ako súčasť v liekoch, ktoré pomáhajú pri preberaní. Existujú odborné štúdie, ktoré preukázali, že cca 1 000 mg zázvorového prášku počas menštruácie dokáže spomenúť bolesti u mnohých žien. Špeciálne vyvinutý zázvorový produkt podávaný 3x denne pôsobil podobne ako ibuprofén.

Zázvor má silnú, aromatickú vôňu a ľahko pikantnú chuť, ktorá sa dá v čaji zjemniť už spomínaným medom. Je to perfektný pomocník pri prechladnutí aj bolesti v krku, ktorú dokáže veľmi rýchlo zmierniť. Možno ho samozrejme popíjať aj vo chvíľach, keď sa cítime úplne zdravý. Skvelý je aj v ľadovom variante, kedy nás vo forme ľadového čaju alebo zázvorovej limonády krásne osvieži.

Príprava bylinných čajov

Keďže existuje bylinných čajov mnoho druhov, existuje aj množstvo postupov, ako konkrétny čaj správne pripraviť. Príprava čajov nie je žiadna veda, len treba mať na pamäti pár základných princípov, ktoré je nutné dodržiavať. Všeobecne môžeme povedať, že na jednu čajovú lyžičku čaju dávkujeme 1,5 dl vody. Pokiaľ čaj pripravujeme rovno v kanvičke, pridáme o lyžičku navyše.

Čierny čaj je najjednoduchší na prípravu. Dĺžka lúhovania čierneho čaju záleží iba na tom, ako veľmi ho chceme mať silný. Spravidla sa čierny čaj lúhuje cca 3 minúty. Doba sa môže mierne líšiť aj od konkrétneho druhu. Ak by sme chceli mať čierny čaj silnejší alebo ho používame na zlepšenie trávenia, lúhujeme päť minút. Z jednej dávky čierneho čaju pripravíme jeden nálev, inak by sme prišli o jeho výnimočnú a špecifickú chuť. Teplota vody pre čierny čaj je 90 – 100 °C.

Biely čaj zalievame vodou s teplotou 90 °C. Z jedného čaju si môžeme pripraviť bezpečne až 3 nálevy, ktoré nám zostanú krásne výrazné. Doba lúhovania opäť záleží na tom, ako chceme čaj silný, ale odporúčame lúhovať päť minút.

Prípravazeleného čaju sa môže zdať o niečo zložitejšia, ale nebojte sa, zvládne to úplne každý. Zelený čaj by sme nemali zalievať vriacou vodou, ale je lepšie, keď ju necháme chvíľočku odstáť. Ideálna teplota vody na prípravu zeleného čaju je 80 °C. Ak by sme zelený čaj zaliali vriacou vodou, čaj by kvôli vylúčeným trieslovinám zhorkol. Doba lúhovania je cca 2 - 4 minúty a môžeme si z jedného pripraviť až 3 nálevy.

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.