Moringa a jej účinky na naše zdravie

Indická rastlina menom Moringa obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a ďalších zdraviu prospešných látok. Jej dôležitá vlastnosť je predovšetkým úprava normálnej hladiny cukru v krvi.

Vzhľad a zber moringy

Moringa olejodarná je superpotravina, ktorá sa do Európy dostala len nedávno. V Indii sa však používa viac ako tisíc rokov. Moringa je vysoký opadavý strom, ktorý rastie do výšky až 12 metrov. Listy tejto rastliny sú zelené, stopkaté a majú elipsovitý tvar. Dĺžka listov sa pohybuje okolo 60 cm.

Listy Moringy sa zožnú, očistí, usušia a namelú sa na jemný prášok, ktorý si potom môžeme kúpiť na slovenskom trhu [1].

Zelený diamant

Zloženie Moringy je veľmi pestré, pretože obsahuje celý komplex prírodných minerálnych látok, vitamínov, bielkovín, antioxidantov atď. Konkrétne je významným zdrojom predovšetkým vitamínu A, ktorý je dôležitý pre náš zrak a imunitný systém. Vďaka tomu získala prezývku „Zázračný strom“ či „zelený diamant“.

Moringa sa začala pestovať najprv na úpätí Himalájí, v Indii a okolitých štátoch. Dnes sa jej pestovanie rozšírilo takmer po celom svete, napríklad ju môžeme nájsť v Afrike, na Kanárskych ostrovoch, či v Karibiku.

Znižuje hladinu cukru v krvi

V Indii v ľudovom liečiteľstve sa listy moringy využívajú najmä pri liečbe cukrovky. Listy tejto zázračnej rastliny totiž obsahujú zložky, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi. Moringa navyše obsahuje chróm, ktorý pomáha znásobiť účinok inzulínu. Chróm pozitívne ovplyvňuje absorpciu glukózy z krvi do buniek.

Odporúčaná konzumácia tejto superpotraviny sú 3 lyžičky raz denne. Prášok Moringy môžeme rozmiešať s vodou, pridať do koktailov, zálievok, polievok, kaší a mnoho ďalšieho [2].

Zdroje:
  • [1] www.symbivita.cz/Moringa%E2%80%93strom-zivota-claniek-2815.html
  • [2] www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5745501/
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.