Na aké semienka by sme nemali zabúdať?

So semienkami sa v posledných rokoch doslova roztrhlo vrece. Ktoré sa podľa nášho názoru skutočne oplatí pravidelne konzumovať a prečo? A ako ich vhodne zaradiť? To sa práve teraz dozviete.
Kategória: Články

Konopné semienka

Konopné semienka sú vynikajúcim zdrojom bielkovín, esenciálnych mastných kyselín a aminokyselín. Konope obsahuje všetko spektrum esenciálnych aminokyselín, ktoré si naše telo nie je schopné vyrobiť a musíme ho tak dopĺňať jedlom. Aminokyseliny tvoria úplný základ pre bielkoviny, ktoré sú dôležité na tvorbu svalového tkaniva a základné funkcie nášho organizmu. Bez bielkovín by sme skrátka nemohli vôbec fungovať. Konopné semienko je zdrojom celého radu vitamínov aj minerálov. Obsahuje napr. horčík, zinok, vápnik či železo. Nie je potrebné tepelne upravovať, vďaka tomu si zachovajú svoje cenné látky. Semienka môžeme pridať jednoducho do jogurtov, kaší, polievok. Hodí sa aj na priamu konzumáciu. Pokiaľ radi pečiete, môžete ich pridať do chleba, sušienok, placiek a pod [1].

Chia semienka

Chia semienka sú veľmi bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré chránia citlivé tuky v semienkach pred ich žltnutím. Rovnako ako semienka konopné sú chia významným zdrojom omega 3 mastných kyselín. Zároveň majú pozitívne účinky na naše zažívanie, srdce a vďaka ich pravidelnej konzumácii môžeme znížiť aj hladinu cholesterolu. Keďže samotné semienky nemajú žiadnu výraznú chuť, môžeme si ich pridať prakticky do akéhokoľvek iného jedla. Pre lepšiu vstrebateľnosť je lepšie ich vopred namočiť, ale sú vhodné aj v surovom stave. Vďaka ich schopnosti absorbovať vodu ich možno využiť aj na zahustenie omáčok či iných pokrmov. V niektorých receptoch s nimi môžeme napr. nahradiť aj vajíčka.

Ľanové semienka

Ľanové semienka sú zdrojom vlákniny, rastlinných estrogénov a omega 3 mastných kyselín. Pomáhajú znižovať krvný tlak, cholesterol a používajú sa aj pri žalúdočných vredoch. Najlepší spôsob konzumácie ľanových semienok je po umletí pridať do šalátov, polievok, chleba a pod. Pomleté semienka by sme mali konzumovať iba čerstvé, ak si pomelieme tzv. do zásoby, môže sa stať, že budú žlté. Z ľanových semienok sa vyrába aj ľanový olej, ktorý sa využíva v studenej kuchyni na dochutenie pokrmov. Výborný je napr. ako pleťový olej, zábal na vlasy alebo ako tonikum na popáleniny.

Zdroje:
  • [1] www.healthline.com/nutrition/6-health-benefits-of-hemp-seeds#section1
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.