Poznáte čaj rooibos?

Pokiaľ patríte rovnako ako my medzi milovníkov kvalitných čajov, potom ste už určite počuli o čaji rooibos. Rooibos má antioxidačné účinky, vďaka ktorým zároveň bojuje proti voľným radikálom. Prečítate si o ňom viac v našom článku.
Kategória: Články

Význam názvu rooibos a spôsob spracovania

Čaj rooibos môžeme preložiť ako „červený ker“. Rooibos pochádza z južnej Ameriky, kde sa pestuje ker, z ktorého je tento čaj ďalej spracovávaný. Medzi tamojšími domorodcami patrí tento nápoj medzi najobľúbenejšie. Kríky dorastajú až do výšky 1,5 metra. Existujú dva spôsoby, ktorými je čaj rooibos spracovaný. Prvou možnosťou, ako rooibos spracovať je tzv. oxidáciou, vďaka ktorej čaj získa sýto červenú farbu. Druhý spôsob je bez použitia oxidácie, kedy listy čaju zostávajú zelené, majú lahodnú chuť a sú iba šetrne vysušené. Tento spôsob spracovania sme si vybrali pre naše čaje Rooibos Naturalis aj my [1].

Čaj nečaj

Rooibos nepatrí medzi klasické čaje, preto sa často môžeme stretnúť s označením „čaj nečaj“. Listy pripomínajú ihličie a niekedy bývajú zmesi doplnené o aromatické bylinky a rastliny. Čaj rooibos obsahuje okrem iného aj množstvo antioxidantov, vďaka ktorým bojuje proti voľným radikálom, ktoré môžu byť za istých okolností nebezpečné pre náš organizmus. [2]

Príprava čaju rooibos

Vzhľadom na to, že čaj rooibos neobsahuje žiadny kofeín, je tak vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy. Navyše ho môžete upíjať počas celého dňa, problém so zaspaním mať zaručene nebudete. Na prípravu Vám stačí 1 čajová lyžička čaju, ktorú zalejete vriacou vodou a necháte 4 minúty vylúhovať. Potom môžete čaj osladiť napr. medom, lucumou či spojiť chute aj inou superpotravinou. Zaujímavú chuť získate zmiešaním čaju s rastlinným mliekom a pridaním zázvoru, klinčekov a škorice.

Rooibos nemusíme iba popíjať s vodou, ale môžeme ho využiť aj v kuchyni pri zaujímavých receptoch. Výborne sa hodí napr. ako základ do zeleninových polievok, ktorým dodá zaujímavú farbu a exotickú chuť. Silný vývar z rooibosu môžeme ďalej využiť ako marinádu na grilované mäso, či tepelnú úpravu zeleniny.

Zdroje:
  • [1] www.mcgill.ca/oss/article/controversial-science-health-news-you-asked/you-asked-what-rooibos-tea
  • [2] www.rooibostea.com/history-of-rooibos-tea.php
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.