Dôležitosť bielkovín nielen pri športe

Bielkoviny sú základnou stavebnou zložkou nášho organizmu. Sú však dôležité nielen pre športovcov a aktívnych jedincov, ale pre úplne každého z nás! Prečo? To sa dozviete v dnešnom článku.
Kategória: Šport Články

Bielkoviny potrebujeme všetci

Bielkoviny sú základnou stavebnou zložkou nášho organizmu, bez ktorej by sme vôbec nemohli existovať. Veľa ľudí si stále myslí, že bielkoviny sú dôležité predovšetkým pre športovcov a fyzicky veľmi aktívnych jedincov. To však nie je vôbec pravda. Bielkoviny sú rovnako dôležité pre deti, seniorov a skrátka pre všetkých ľudí. Ak športujeme, mali by sme ich prijímať väčšie množstvo, než keď len sedíme celý deň v kancelárii, ale určitý príjem musíme svojmu telu zaistiť tak či tak [1].

Čo spôsobí nedostatok bielkovín?

Pokiaľ máme bielkovín málo, zarábame si na množstvo zdravotných problémov. Dlhšie trvajúci nedostatok bielkovín môže viesť napr. k únave, poruchám s imunitou, môže nastať problém s hojením rán, či sa objavujú opuchy. Okrem iného sa nedostatok bielkovín môže prejaviť neustálou chuťou na sladké, lámavosťou nechtov, vypadávaním vlasov a ďalšie nepríjemné príznaky, ktoré často ignorujeme.

Aj pri nadbytku informácií, ktoré si o bielkovinách môžeme na internete alebo v odbornej literatúre prečítať, má v dnešnej dobe mnoho ľudí bielkovín nedostatok. Nedostatok sa týka veľmi často seniorov alebo ľudí, ktorí dodržiavajú rôzne extrémne výživové smery či diéty. Problém s bielkovinami môžu mať aj vegáni, ktorí neprijímajú žiadne živočíšne produkty a nevedia si poskladať svoj denný príjem z dostatku rastlinných bielkovín. Dostatočný príjem bielkovín si dokážeme zaistiť aj na rastlinnej strave, avšak je zložitejšie hľadať potraviny a zdroje, ktoré obsahujú vysoké množstvo proteínov.

Pokiaľ si myslíte, že máte bielkovín vo svojej strave málo, zamerajte sa na Váš aktuálny jedálniček. Odporúčame bielkoviny zaraďovať do každého jedla počas dňa. Nielen, že zvýšite ich príjem, ale zároveň budete dostatočne sýti a nebudete mať potrebu sa počas dňa neustále "dojedať". Na trhu môžeme dnes nájsť nepreberné množstvo proteínov, ktoré môžeme pridať do jedál, aby sme zvýšili ich podiel bielkovín, či vypiť iba s vodou napr. po tréningu alebo na desiatu.

Z proteínov odporúčame voliť vždy tie jednodruhové, ktoré neobsahujú žiadne pridané cukry ani aditíva a sú pre naše telo najviac vhodné a prirodzené. Existuje mnoho druhov, napr. proteín hrachový, ryžový atď. Tieto proteíny môžete pridať do svojich obľúbených jedál ako sú rôzne smoothies, palacinky atď. Na našom blogu nájdete množstvo receptov, ktoré sme z proteínov pripravili, neváhajte sa nimi inšpirovať.

Bielkoviny sa v tele rozštiepia v niekoľkých fázach až na tie najmenšie stavebné prvky, ktorým sa hovorí aminokyseliny. Až po tom ich naše telo môže využiť. Aminokyseliny môžeme rozdeliť na esenciálne a neesenciálne. Esenciálne aminokyseliny sú základné látky, ktoré si náš organizmus nedokáže vyrobiť sám a musíme ich prijímať zo stravy. Z toho dôvodu by naša strava mala byť vyvážená a pestrá. Oproti tomu sú aminokyseliny neesenciálne, ktoré si naše telo dokáže samo vyrobiť buď z procesu štiepenia bielkovín, alebo z esenciálnych aminokyselín, ktoré mu poskytneme v strave.

Aby to s bielkovinami nebolo také jednoduché, treba spomenúť, že rovnako ako ich nedostatok, je dôležité strážiť, aby sme nemali ani nadbytok. Nadbytok bielkovín môže mať negatívny vplyv na naše obličky a nakoľko sú horšie stráviteľné, tak aj na naše trávenie. Ale nebojte sa, nadbytok bielkovín je v dnešnej dobe skôr vzácnosť, ktorou môžu trpieť predovšetkým kulturisti a vyznávači podobných športov.

Čo povedať na záver?

Ako už bolo povedané, tak nedostatok aj nadbytok bielkovín nie je pre náš organizmus vhodný, preto opäť platí, že zlatá stredná cesta je tá správna a nič sa nemá preháňať. Sme toho názoru, že naše telo si povie všetko, čo potrebuje, len sa musíme naučiť mu správne počúvať a vnímať jeho potreby. Voľte také potraviny, ktoré sú pre naše telo prirodzené a čo najmenej priemyselne spracované a nemôžete urobiť chybu. Medzi najlepšie zdroje živočíšnych bielkovín patrí kvalitné mäso, vajcia z voľného chovu a mliečne výrobky. Z rastlinných zdrojov sú to potom najmä strukoviny ako sú fazuľa, cícer, šošovka atď. Ďalej je to napr. tempeh, orechy a ďalšie.

Zdroje:
  • [1] www.resources.schoolscience.co.uk/unilever/16-18/proteins/Protch1pg1.html/li>
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.