Ako byť na festivale zero waste?

Letné prázdniny sú v plnom prúde as nimi prichádza aj festivalová sezóna. Chcete si festival užiť, ale napriek tomu ste zodpovední voči prírode? Pozrite sa na pár tipov, ktoré Vám môžu pomôcť.
Kategória: Články

Chystáte sa tento rok na nejaký festival? Keďže je leto v plnom prúde a mnoho z nás sa už festivalovej sezóny nemohlo dočkať, pripravili sme si pre Vás pár tipov, ako sa aj na takéto podujatie správať v súlade s prírodou a ako po sebe zanechať čo najmenej odpadu. Festivalov sme navštívili už niekoľko a musíme povedať, že aj organizátori týchto akcií sa veľmi snažia odpad celkovo obmedziť. Takýto prístup nás veľmi teší a veríme, že pokiaľ budú návštevníci festivalov dodržiavať aspoň niektoré naše rady a tipy, atmosféra na festivale bude oveľa lepšia.

Minimalizujte odpad

Ak ste niekedy boli na nejakom festivale, určite viete ako to chodí na takýchto akciách napr. s jedlom. Denne sa vyprodukuje obrovské množstvo plastových kelímkov, jednorazových príborov, tanierikov a pod. Niektoré festivaly už zaviedli vratné zálohované kelímky. To v praxi znamená, že ak si kúpite pitie, zaplatíte navyše zálohu za téglik (cca 50 Sk), ktorý si môžete potom nechať ako pamiatku, alebo ho vrátiť a peniaze dostanete späť.

Pokiaľ budete na festivale, kde tento postup ešte nie je zavedený, odporúčame si vziať svoju vlastnú fľašu alebo shaker, ktorý potom môžete využívať namiesto jednorazových kelímkov. My sme takto vybavení vždy a nikdy s tým žiadny majiteľ stánku nemal problém.

Ďalšou úplne zbytočnou vecou, bez ktorej sa určite na festivale dokážeme zaobísť sú plastové slamky. Stačí obsluhe povedať, že si svoj drink vychutnáte aj bez slamky a tiež s tým nebudú mať žiadny problém. Ak by niekto na drink slamku skutočne potreboval (napr. na smoothie s kusmi ovocia, alebo ľadovú kávu so zmrzlinou), zabaľte si do svojho batohu slamky drevené či kovové, ktoré zakúpite napr. v zdravých výživách, alebo dokonca priamo na niektorom festivale.

Ďalšou vecou, ktorá Vám nezaberie v batohu takmer žiadne miesto a ušetrí mnoho odpadu sú drevené či kovové príbory. Dávajte však pozor na to, že niektoré bezpečnostné opatrenia na festivaloch Vám nemusia dovoliť zobrať si kovový nôž či vidličku. Preto odporúčame radšej príbory drevené, aby ste sa vyhli prípadným nedorozumeniam s bezpečnostnou službou.

Trúfame si povedať, že festivalom, kde by ste sa museli tzv. „prehrabávať“ odpadky už našťastie odzvonilo. Na každom rohu môžeme nájsť množstvo košov a popolníc, kam odpad vyhodiť. Mnoho z nich sú už rozdelené podľa povahy odpadu, prosím rešpektujte to a nebuďte k prírode ľahostajní ani za týchto okolností. Na mnohých festivaloch sme sa stretli s tým, že pomoc upratať festival majú možnosť aj samotní návštevníci. Napr. ak za deň nazbierate 50 ks téglikov a odnesiete na patričné miesto, dostanete odmenu od usporiadateľov, ktorí týmto krokom motivujú ostatných.

Preč s ohorkami

Veľký problém, ktorý sa bohužiaľ netýka iba festivalov, sú pohádzané ohorky všade možne. Ročná produkcia tabakového priemyslu činí takmer 6 biliónov kusov cigariet, čo je len pre Vašu predstavu cca 1,3 milióna ton cigaretových ohorkov. Takému číslu sa ani nechce veriť, že? Pre fajčiarov existujú rôzne krabičky, do ktorých môžete ohorok jednoducho schovať a po koncerte vyhodiť do koša.

Ak si nemusíte schovávať účtenku na iné účely, zaobídte si bez nej. Ak ju naozaj nepotrebujete, je jej tlač opäť úplne zbytočná a ušetríte tým veľa tlače a papierov navyše. Ak má festival niekoľko tisíc návštevníkov a každý by urobil to isté, predstavte si, koľko je to len za jeden víkend papiera navyše. Opäť malý krok, ktorý ušetrí veľa odpadu.

Ako to tak na festivaloch býva, množstvo predajcov so svojim doplnkovým tovarom Vás budú lákať na rôzne drobnosti a suveníry, ktoré by ste si mali zakúpiť. Tým samozrejme nehovoríme, aby ste si nič nekúpili. Avšak my si radšej dvakrát rozmyslíme, či danú vec naozaj potrebujeme, alebo ju za týždeň dáme do šuplíka a nikdy ju nevyberieme.

Z vlastnej skúsenosti musíme povedať, že aj na festivale je možné byť zero waste, alebo sa o to aspoň pokúsiť. Dôležité je nebáť sa slušne opýtať, či s vďakou odmietnuť. Pokiaľ Vás obsluha odmietne, nerobte si z toho ťažkú hlavu. Aj v dnešnej dobe sa s týmto prístupom môže stretnúť po prvýkrát, či jednoducho nechce v pracovnej náplni riešiť pre nich nedôležité požiadavky. Slušne poďakujte a skúste šťastie pri inom stánku.

Užite si festival a krásne leto Vám praje Váš naturalis!

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.