Vyrobte si prírodný repelent

Pobyt v prírode je veľmi obohacujúci zážitok, ktorý nás naplní energiou. Niekedy nám ho môže ale prekaziť otravný hmyz, ktorý môže byť v lete veľmi agresívny. Vyrobte si svoj domáci repelent podľa našich tipov.
Kategória: Kozmetika Články

Dovolenka bez štiepancov

Určite to poznáte. Naplánovali ste si dovolenku v prírode pri jazere, najlepšie pod stanmi alebo v kempe, pretože práve tak sme prírode najbližšie. Prídete na miesto, nájdete si to najkrajšie miesto pri vode, udomácnite sa a tešíte sa na pokoj a relax, ktorý si po celom roku v práci zaslúžite.

Ale ako to tak býva, pri vode sa na Vás teší množstvo hmyzu, ktorý Vás v noci doslova nenechá spať. Pokiaľ si nechcete otráviť dovolenku nepríjemným svrbením, prečítajte naše tipy, ako sa otravného hmyzu zbaviť a pritom nepoužívať žiadne chemické prostriedky, ktoré by našej pokožke akurát uškodili.

Na vlastnej koži sme otestovali hneď niekoľko podomácky vyrobených repelentov a vyrazili do lesa. Po niekoľkých štípancoch už sme prestávali veriť, že „babské rady“ naozaj fungujú a chceli sme náš experiment vzdať. Avšak po pár pokusoch sme objavili prírodné ingrediencie, ktoré skutočné fungujú a stojí za to ich odporučiť aj Vám! Nielen, že sú prírodné, ale navyše stojí pár korún a vyrobiť repelent nie je vôbec nič náročné. Vyrobte si přírodní repelent

Aké sú nevýhody domácich repelentov?

Výhody domácich repelentov sú jasné. Žiadna chémia, žiadne ničenie svojho zdravia, organizmu ani životného prostredia. Tieto fakty sú natoľko dôležité, že prekonajú všetky nevýhody, ktoré sa s prírodnými repelentmi spájajú. Medzi hlavné patria tie, že fungujú trochu krátko. Pokiaľ zvolíte nesprávne ingrediencie, alebo to s nimi naopak preženiete, môže taký repelent zanechávať napr. mastné škvrny na oblečení, špiniť alebo farbiť. Keď sa naučíte s prírodnými zdrojmi pracovať, nič také Vám nehrozí.

Čo je zlé na chemických repelentoch?

Občas sa stretneme s názorom, že klasické repelenty nie sú nič hrozné, šetria náš čas a máme istotu, že naozaj fungujú. Prečo ich neodporúčame? Je to jednoduché. Pesticídov a ďalších nežiaducich látok je v dnešnej dobe všade okolo nás veľký nadbytok. U potravín študujeme zloženie a pátrame po tej najlepšej kvalite, kozmetiku volíme aj iba netoxickú, prečo by tomu malo byť u repelentu inak?

Čím viac je repelent nazývaný ako „účinný“, tým viac chémie obsahuje. Proti obtiažnemu hmyzu sa často používa až stopercentný koncentrát týchto nežiaducich látok, ktoré sa v minulosti používali ako poľnohospodársky pesticíd. Na hmyz síce zaberá, ale veľmi znečisťuje životné prostredie a citlivým jedincom môže spôsobiť alergickú reakciu a ďalšie zdravotné problémy.

Čo skutočne funguje?

Prvým favoritom, ktorého sme vyskúšali v prírode pri vode je tzv. orechový repelent. Pripravte si nejaký starý hrniec, ktorý môžete "zničiť", pretože orechy hrniec zafarbia. V zhruba litri vody zvaríme pol kg zelených šupiek z vlašských orechov. Vychladený extrakt potom prelejeme do fľaštičiek s liehom v pomere 1:3. Pre väčší efekt necháme lúhovať zhruba 1 týždeň. Repelent vydrží až 7 hodín av horúcich letných dňoch aj príjemne ochladí.

Ďalším tipom, ktorý sme zhodnotili veľmi kladne, je použitie esenciálnych olejov. Najviac funguje citrón, tymian, levanduľa, badián, estragón alebo muškát. Olej opäť zrieďte s liehom, pridajte ocot a rastlinný glycerín, ktorý všetky ingrediencie lepšie premieša.

Medzi ďalšie bylinky, ktoré veľmi dobre odpudzujú hmyz patrí napr. klinček, rozmarín, palina alebo citrónová tráva. Pre lepšiu efektívnosť povarte bylinky vždy s kvalitným liehom a pridajte kvapku octu.

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.