Kofeín a jeho vplyv na náš organizmus

Patríte medzi milovníkov kávy a ráno bez nej si už nedokážete predstaviť? Aký má kofeín vplyv na naše zdravie a ako je možné kávu nahradiť za zdravšiu alternatívu? To sa dozviete v dnešnom článku.

Najznámejší stimulant

Únava patrí medzi prirodzené reakcie tela, ktorá nám hovorí, že by sme mali zvoľniť, ísť si ľahnúť, alebo si aspoň cez deň krátko oddýchnuť. Lenže si priznajme, kto z nás má to šťastie, že si môže počas bežného pracovného dňa urobiť prestávku, alebo si ísť dokonca po obede na hodinku zdriemnuť. Veľmi nás nebude.

Súčasná urýchlená a stresu plná doba nás núti únavu a jej príznaky ignorovať. Preto radi (niektorí aj niekoľkokrát denne) siahame po stimulantoch, ktorí nám od únavy aspoň na nejakú chvíľu pomôžu. Medzi tie najznámejšie a najviac efektívne patrí kofeín. Kofeín je najobľúbenejšia a zároveň najrozsiahlejšia látka, ktorá zaženie únavu a nabudí organizmus k ďalšiemu výkonu.

Ako pôsobí kofeín v našom tele? Kofeínu, ktorý cez deň prijmeme, či už cez nápoje alebo napr. kakaové bôby, sa dostáva následne do krvného riečišťa, odtiaľ putuje do pečene, kde prebieha hlavná metabolizácia. Kofeín pôsobí ako tzv. antagonista, čo znamená, že zabraňuje väzbe adenozínu na jeho receptory a prekáža tak pocitom, ktoré by inak nasledovali. Zabraňuje teda únave, ospalosti, či nesústredenosti. Po jeho požití dochádza k pocitom úplne opačným, čo je zvýšený pocit energie a sústredenosť. Avšak tento stav nie je samozrejme stály. Nástup účinku kofeínu trvá zhruba do jednej až dvoch hodín. Samotný účinok potom môže trvať až dlhšie ako 7 hodín. Závisí aké množstvo az akého zdroja sme kofeín prijali [1]. Kofein a jeho vliv na náš organismus

Pocit spokojnosti a šťastia

Kofeín okrem iného dokáže navodiť pocity šťastia a spokojnosti. Preto sa o ňom často hovorí ako o droge a veľa ľudí si je schopných na ňom vybudovať závislosť. Je to dané tým, že kofeín zvyšuje koncentráciu dopamínu, ktorý pôsobí v našej centrálnej nervovej sústave, kde spôsobuje tieto slastné pocity.

Pri požití kofeínu súčasne dochádza k uvoľňovaniu kortizolu a adrenalínu do krvi. Telo potom reaguje zvýšeným krvným tlakom, zrýchľuje sa nám aj srdcový pulz a celkovo sa zvyšuje metabolizmus. Preto kofeín používajú aj športovci pred svojou športovou aktivitou, kedy ich kofeín tzv. „nakopne“ na podanie lepšieho výkonu.

Niektorí ľudia môžu byť oveľa viac citlivejší na kofeín a stimulanty všeobecne. Z tela sa im kofeín vylučuje oveľa pomalšie, a preto sú naň oveľa citlivejšie. Známkou toho, že ste na kofeín citlivý môže byť napr. to, že ak si dáte kávu alebo silný zelený čaj v popoludňajších hodinách, môžete mať večer problém so zaspávaním a spánkom celkovo. V takých prípadoch sa odporúča kofeínu vyhýbať a dopriať si ho iba ráno, alebo dopoludnia.

Nielen káva obsahuje kofeín

Môže sa stať, že niektorí ľudia kávu neznášajú príliš dobre a môžu po nej mať pocit prekyslenosti alebo dokonca zažívacie problémy. Pokiaľ patríte medzi nich, ale kofeínu sa nechcete vzdávať úplne, máme pre Vás dobrú správu. Existujú alternatívy, ktoré obsahujú kofeínu aj viac a zároveň majú pozitívny vplyv na náš organizmus. Tou najlepšou alternatívou, ktorú Vám môžeme z vlastnej skúsenosti odporučiť, je jednoznačne guarana.

Guarana je drevnatá rastlina, ktorá sa radí právom medzi superpotraviny. Medzi základné látky, ktoré sa nachádzajú v tejto rastline sú predovšetkým kofeín, teobromín (ktorý nájdeme napr. vkakau ) a teofylín. Guarana obsahuje až 4x viac kofeínu ako samotná káva. Zvyšuje bdelosť, pozornosť a podporuje pamäť. Skvelú skúsenosť s ňou majú aj študenti, ktorým najmä pri skúškovom období veľmi pomáha.

Guaranu stačí zmiešať s vodou a dať si ju ráno namiesto kávy. Pridať ju môžete aj do svojej obľúbenej smoothie, jogurtu alebo ovsenej kaše.

Zdroje:
  • [1] www.netdoctor.co.uk/healthy-living/wellbeing/a20659615/benefits-of-caffeine/
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.