Chaga – huba nesmrteľnosti

Chaga patrí medzi jednu z najznámejších medicinálnych húb na svete. Okrem chagy sa do tejto skupiny radí napr. cordyceps, hericium či reishi. Prečítajte si o ich takmer zázračných účinkoch.

Pôvod huby chaga

Huba chaga (čaga) rastie na brezach v oblasti východnej Európy a Sibíri au nás nesie názov hrdzavec šikmý. Jej účinky sú úžasné a nie nadarmo sa jej prezýva huba nesmrteľnosti či kráľovná rastlín. Je veľmi vzácna, pretože sa nedá umelo pestovať a jedná sa tak o čisto prírodný produkt. Chaga má veľmi silné antioxidačné účinky a obsahuje množstvo dôležitých zložiek ako napríklad aminokyseliny, vitamíny B, D3, K1, dietárnu vlákninu či melanín. Práve vďaka vysokému obsahu prírodného melanínu preniká až do úrovne buniek. Radí sa tiež medzi jedny z najbohatších zdrojov kyseliny pantoténovej na zemi. Táto kyselina je dôležitá najmä pre činnosť tráviaceho systému a nadobličiek.

Použitie huby chaga

Huba chaga pôsobí na telo vďaka obsahu beta-glukánov, betulínu a betulinickej kyseliny a špecifickým polysacharidom. Vďaka tomu sa tiež využíva pri liečbe a rôznych typov chorôb [1].

Jej antioxidačné účinky môžeme radiť medzi jedny z najsilnejších, čo potvrdzuje aj stupnica ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity). ORAC je metóda, ktorá sa zaoberá práve meraním hodnoty antioxidantov v strave. Na tejto stupnici má chaga oveľa vyššie hodnoty ako napríklad acai, goji alebo čučoriedky.

Zdroje:
  • [1] www.verywellhealth.com/what-can-chaga-do-for-you-89553
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.