Imunita začína v zdravých črevách

Trápi Vás neustále nachladnutie, ktoré sa nie a nie vyliečiť? Máte oslabenú imunitu a neviete ako si s tým poradiť? Možno Vaša strava nebude úplne ideálna a vaša črevná mikroflóra potrebuje pomôcť. Ako? To sa dozviete v dnešnom článku.

Patríte medzi tie, ktorým stačí vyjsť v zime na pár minút von bez čiapky a ihneď prechladnú? Kolega v práci zakašle a vy do pár dní padnete do postele s chrípkou? Potom je dnešný článok práve pre Vás. Narušenou imunitou trpí stále viac ľudí a to nielen v zime, keď je výskyt chorôb väčší, ale deje sa tak po celý rok. Tento stav by sme určite nemali prehliadať a považovať ho za normálne. Silná imunita je veľmi dôležitá v akomkoľvek veku alebo období a mali by sme vedieť, ako ju čo najlepšie podporovať.

Čo je to vlastne imunita?

Imunitu môžeme v skratke popísať ako akúsi schopnosť nášho organizmu vysporiadať sa a odolávať vnútorným a vonkajším faktorom a vplyvom. Medzi tieto faktory patrí napríklad stres, choroby alebo toxíny z okolitého prostredia. Náš orgazmus skrátka každý deň, každú hodinu a minútu bráni naše telo a udržuje svoju prirodzenú biologickú funkčnosť. Imunita je náš ochranný štít, ktorý nás chráni ako z vonku, tak predovšetkým zvnútra.

Najväčším imunitným orgánom je práve naše tenké črevo, ktoré má rozlohu viac ako 200 m². Z toho dôvodu je obzvlášť dôležité dbať na zdravie našich čriev. To znamená dodržiavať zdravý životný štýl, jesť zdravú a vyváženú stravu a udržiavať črevo v dobrom stave. Jedlo je v tomto prípade naozaj na prvom mieste. Pokiaľ budeme jesť neustále vysoko priemyselne spracované potraviny, polotovary, veľké množstvo cukru, lepku a ďalších nie príliš zdravých vecí, zdravé črevo a dobrú imunitu mať nikdy nebudeme.

So zdravým prostredím čriev sa spája aj črevný mikrobióm. Črevný mikrobióm, čiže črevná mikroflóra je prezývaný aj ako mozog nášho imunitného systému. Črevný mikróbiom obsahuje nespočetné množstvo baktérií. Všetky tieto mikróby vykrmujeme my tým, čo prijímame, oni nám za to poskytujú množstvo služieb. Produkujú živiny, podporujú detoxikáciu, chránia nás proti patogénom a mnoho ďalšieho. Pokiaľ máme črevné baktérie v správnom zložení, mikrobióm plní svoju funkciu presne tak, ako má. Pokiaľ však túto symbiózu narušíme (či už antibiotikami, nevhodnou stravou, alkoholom atď.), vznikne nám naopak disbióza. Vďaka tomu sa stáva naša imunita oslabenou a môžu vznikať aj chronické a civilizačné choroby.

Ako podporiť svoje črevo a imunitu?

Existuje mnoho spôsobov. Keď opomenieme tie základné, ako je už spomínaná zdravá strava a celkový zdravý životný štýl všeobecne, čo znamená žiadny alkohol, cigarety, nadužívanie antibiotík a liekov, nepoužívanie toxickej kozmetiky a všeobecne chemických prostriedkov atď., existuje veľa spôsobov, ako dostať svoje črevá do pohody. Skvelým spôsobom, ako pomôcť zdravému prostrednému črevu je konzumácia fermentovaných a kyslých potravín. Fermentované produkty obsahujú probiotické kultúry, ktoré podporujú správne zloženie našej črevnej mikroflóry a udržujú zdravý tráviaci trakt. Medzi také potraviny patrí napr. kvasená kapusta, kimchi, kefíry, pickles, nakladaná zelenina všeobecne, kombucha a mnoho ďalšieho. Vyberte si tú, ktorá Vám najviac chutí a pravidelne ju zaraďujte do svojho jedálnička. Uvidíte, že rozdiel pocítite veľmi rýchlo.

Ďalším tipom, ktorý Vám môže pomôcť pri narušenej mikroflóre je hovädzí kostný vývar. Áno, počujete dobre. Nie nadarmo sa hovorí, že domáci vývar je zázrak. Pozor, musí však ísť naozaj o kostný hovädzí vývar najlepšie v BIO kvalite. Jedine tak môžete mať istotu, že obsahuje tie správne vitamíny a minerály pre náš organizmus. Určite nie sú vhodné žiadne bujóny z kocky a podobne. Správne robený vývar je bohatý na vápnik, horčík, fosfor, draslík a mnoho ďalšieho. Aminokyseliny obsiahnuté vo vývare majú navyše na črevá protizápalový účinok. Vývar taktiež vďaka glutationu pomáha s detoxom organizmu. Vývar obsahuje viac ako 19 esenciálnych a neesenciálnych aminokyselín, vitamíny, kolagén a to všetko vo veľmi dobre vstrebateľnej podobe. Vývar si môžete pripraviť doma a následne ho zavariť. Takto Vám vydrží v chladničke viac ako týždeň. Vývar varíme niekoľko hodín a zriedený ho môžeme piť 2x, či dokonca viackrát denne (podľa závažnosti našich problémov). Imunita začíná ve zdravých střevech

Superpotraviny na podporu imunity

Ako ste si už určite mysleli, tak aj medzi superpotravinami nájdeme vhodných pomocníkov na podporu nášho imunitného systému. Medzi najsilnejšie radíme jednoznačne acerolu. Acerolu môžete poznať ako najväčší prírodný zdroj vitamínu C. Vitamín C patrí medzi tie najdôležitejšie vitamíny, ktoré majú vplyv na našu imunitu a celkovú obranyschopnosť organizmu. Acerolu nájdete na trhu predovšetkým v práškovej forme, ktorú je možné jednoducho zmiešať s vodou, alebo pridať do rôznych smoothies, kaší a pod.

Ďalšia superpotravina, ktorú môžeme odporučiť na podporu imunity je guarana. Nielen, že nám pomôže s imunitou, ale zároveň obsahuje 4x viac kofeínu ako samotná káva, takže je skvelou alternatívou, ak chcete kávu obmedziť a nahradiť iným, zdravším variantom [1].

Zdroje:
  • [1] www.medicalnewstoday.com/articles/320101#white-blood-cells
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.