Spoznajte účinky manukového medu

Manukový med - že vám to nič nehovorí? Nevadí. Poďte sa s nami pozrieť na tento vysoko protizápalový a antibakteriálny med, ktorý Vám pomôže nielen na zvýšenie imunity, ale mnoho ďalšieho.

Čo je manuka med?

V prvom rade by sme si mali povedať, čo je to vôbec manuka, z ktorej med pochádza. Manuka je ker alebo malý strom, ktorý pochádza z Nového Zélandu či juhovýchodnej Austrálie. Manukové kvety, ktoré na tejto drevinou rastú majú bielu, v niektorých prípadoch až ružovú farbu. Manuku považovali Maori za rastlinu, ktorá má všestranné využitie. Maorovia zbierali jednotlivé časti rastlín, ktoré následne varili v horúcej vode. Výloh z manukových rastlín popíjali ako čaj či už ako prevenciu, tak pri možných zdravotných problémoch [1].

Manukový med je získavaný z nektáru manukových kvetov. Med by za žiadneho dôvodu nemal byť vystavovaný teplote vyššej ako 39 °C, pretože potom dochádza k zničeniu a poškodeniu mnohých cenných látok, ktoré tento med obsahuje a vďaka ktorým je tak vzácny. Z toho dôvodu by mal byť med stáčaný iba za studena. Včelári umiestňujú svoje úle strategicky do blízkosti manukových hájov.

Od nášho „domáceho“ medu sa manukový med líši predovšetkým v tom, že sa vyznačuje dezinfekčnými účinkami a pôsobí antibakteriálne. Nepoužíva sa ako náš klasický med do pečenia alebo sladenia čaju. Manukový med môžete užívať preventívne alebo ako doplnok na zvýšenie imunity napr. v období chrípok a iných viróz. Užíva sa samotne (napr. jedna čajová lyžička pred spaním alebo kedykoľvek počas dňa). Ako už bolo spomenuté, nesmie prísť do styku s vysokou teplotou, teda naozaj iba samotne na lyžičku, nie do čaju alebo iných horúcich nápojov. Poznejte účinky manukového medu

Manuka med a označenie MGO

Na každom balení manukového medu si môžete všimnúť tri písmená (MGO) a čísla, ktoré sa na medoch môže aj výrazne líšiť. Čo to označenie znamená a čo číslo udáva? Predné číslo na balení značí metylglyoxal alebo MGO a silu antimikrobiálnych účinkov, ktoré ničia škodlivé baktérie. Zjednodušene môžeme povedať, že čím vyššie číslo je uvedené, tým sú antimikrobiálne účinky medu silnejšie a efektívnejšie. Manukový med je zvláštny a špecifický aj z toho dôvodu, že má významný stupeň non-peroxidovej antibakteriálnej aktivity (NPA). Peroxidová aktivita spočíva v aktivite peroxidu vodíka (H2O2) v mede. Non-peroxidová aktivita naopak poukazuje na mieru enzýmov, ktoré sa v mede prirodzene uchovajú.

MGO popisuje non-peroxidovú aktivitu a jedná sa o obsah cennej látky dihydroxyacetón (DHA), ktorá je obsiahnutá v nektáru kvetu. DHA z nektáru sa po určitej dobe premení na MGO. S dobou zrenia MGO rastie, potom stagnuje a po dlhšej dobe začne klesať. Stupeň MGO môže byť ovplyvnený nielen životným prostredím, ale aj obdobím, v ktorom je manuka med vyprodukovaný. Manukový med, ktorý obsahuje vysoký stupeň MGO môže mať od medov s nižším množstvom odlišnú nielen farbu, ale dokonca aj chuť. Všeobecne má tento med veľmi silnú chuť, ktorou sa líši od klasických medov, ktoré poznáme. Chuťou by sme ho asi najviac prirovnali k medu pohánkovému.

Antimikrobiálne látky môžeme definovať ako prostriedky, ktoré pomáhajú pri ničení mikroorganizmov alebo zastavujú, či zmierňujú ich rast. Rozdiel medzi antibakteriálnou a antimikrobiálnou látkou je predovšetkým v tom, na aký typ mikroorganizmu pôsobí.

Užívanie manuka medu

Ako už bolo povedané, manukový med sa nepoužíva pri pečení, varení, skrátka do žiadnej prípravy ani pokrmu, kde by bol vystavený vyššej teplote. Nepoužívame ho ani na dochutenie napr. kaše, jogurtov atď. Lyžičku manukového medu môžeme naniesť na kúsok kvalitného pečiva, pretože pečivo predĺži čas pôsobenia medu v žalúdku. Užívame podľa potreby, odporúčaná dávka je jedna až tri čajové lyžičky medu denne. Po užití medu nepožívajte ihneď žiadne tekutiny, lepšie je chvíľu (cca hodinu) nepiť a to dokonca ani pred užitím. Je to hlavne z toho dôvodu, aby sa med v žalúdku neriedil. Med je najlepšie užívať buď na lačno ihneď po prebudení alebo večer tesne pred spaním. Med neskladujeme v chladničke a pri užívaní nepoužívame žiadne kovové lyžičky.

Zdroje:
  • [1] www.webmd.com/a-to-z-guides/manuka-honey-medicinal-uses#1
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.