Jar a pôsty

Pôsty nemusia byť iba jednorazovou záležitosťou na očistenie organizmu, ale môžu mať aj veľa zdravotných benefitov. Už ste ich skúšali? Prečítajte si v dnešnom článku naše tipy a skúsenosti.

Pôst nie je hladovanie!

Keď sa povie slovo pôst, väčšina ľudí si vybaví hladovanie, odriekanie jedla a obmedzovanie sa v strave. O tom ale pôsty vôbec nie sú. Preto by sme si ich za žiadnu cenu nemali pliesť s hladovaním. Prečo by inak ľudia také veci robili dobrovoľne a ešte k tomu opakovane as radosťou? Pôsty vôbec nie sú zlé, naopak. Pokiaľ viete ako na nich a telo na nich pripravíte, môžete sa tešiť na množstvo zdravotných a dokonca aj psychických benefitov. Pýtate sa prečo zaraďovať dni bez jedla?

Mnohým ľuďom zaraďovanie pôstu do bežného života pomohlo od množstva zdravotných problémov. Je však dôležité spomenúť, že pôsty nie sú to jediné, čo nášmu telu pomáha a nemôžeme sa na ne spoliehať na 100%. Veľa ľudí má tiež s dodržiavaním problémy a bez jedla nevydrží ani 12 hodín. Pokiaľ sa pri pôste necítite dobre, na jedlo neustále myslíte a je Vám horšie ako predtým, s pôstom nepokračujte a radšej si doprajte iba jednodňovú očistu na ovocných a zeleninových šťavách alebo iných smoothies, ktoré Vám pomôžu na nejaký čas (deň alebo dva) nahradiť jedlo a uľaviť tak tráviacemu traktu.

Fakt, že pôst nemá s hladovaním nič spoločné by nám malo byť jasné ešte pred tým, než sa doň pustíme. Položte si teda otázku prečo chcete pôst zaradiť a čo od neho očakávate. Ak je vašou odpoveďou detoxikácia, odľahčenie a pomoc tráviacemu traktu, duchovno či zdravie, smelo do toho. Pokiaľ ale odpoviete túžba schudnúť alebo niečo podobné, význam pôstu ste nepochopili a za žiadnu cenu ho neodporúčame. Pri pôste sa chudnutie najskôr dostaví, avšak by to nemal byť zámer ani jediný výsledok, ktorý chcete pôsty dosiahnuť. Ako už bolo povedané, nie je to žiadna dlhodobá diéta ani hladovanie.

Čo je to pôst?

Pôst je považovaný za jeden z najstarších spôsobov liečenia, ktorý ovplyvňuje ako fyzickú, tak predovšetkým psychickú stránku zdravia. Náš organizmus počas tzv. pôstnych dní odpočíva a čerpá novú energiu. Energiu, ktorú by inak musel venovať tráveniu a ďalším záležitostiam, teraz venuje odpočinku, relaxácii a regenerácii. Pri pôste môžeme veľmi rýchlo a zreteľne vidieť, ako rýchlo je telo schopné samočistiaceho procesu. To, aký dlhý pôst by sme mali zvoliť nie je nikde stanovené a človek by sa mal rozhodovať iba podľa svojich potrieb a preferencií. Niekomu stačí jeden deň, niekto potrebuje na regeneráciu a detox aj 3 dni. Preto je tento proces veľmi individuálny a nemožno dať jeden a presný návod pre všetkých.

Naša skúsenosť

Jednodňový pôst som vyskúšala pred pár týždňami aj sama na sebe. Už mnoho mesiacov ma trápia občasné bolesti brucha a necítim sa po jedle dobre aj niekoľko hodín. Jedálny lístok mám pestrý a vyvážený a skladá sa iba z kvalitných potravín. Aj napriek tomu sa u mňa vyskytovali tieto zdravotné problémy. Bolesť brucha sa striedala s častou únavou a ja som už nevedela, ako stravu zlepšiť. Od známeho som začula, že pri pravidelnom zaraďovaní pôstu mu také problémy vymizli a čo viac, cítia sa oveľa lepšie ako predtým. Povedala som si, že to skúsim. Jeden deň bez jedla predsa zvládne každý a keď budem mať hlad, dám si nejakú ovocnú šťavu.

Prvých niekoľko hodín bolo úplne v poriadku. Som zvyknutá raňajkovať okolo 7 hodiny, ale hlad ani chuť som na jedlo nemala. Okolo obeda som už cítila, že by som si niečo na jedenie dala, ale nič čo by nešlo vydržať. Počas celého dňa som pila zelený čaj a veľké množstvo vody (to je pri pôste veľmi dôležité!), aby ma nebolela hlava a telo nebolo dehydrované. Najväčšia kríza prišla niekedy okolo 20h. Pociťovala som naozaj veľký hlad a premýšľala, že pôst ukončím. Bola som tiež dosť unavená, takže som si išla veľmi skoro ľahnúť a tým hlad zaspala. Ráno som sa prebudila prekvapivo plná energie a bez pocitu hladu. Rozhodla som sa, že skúsim ešte jeden deň a uvidím, ako sa budem cítiť. Na moje prekvapenie som nemala hlad vôbec a na jedlo som absolútne nemyslela. Bolesť brucha zmizla, zmizol aj nepríjemný pocit v ňom a môjmu zažívaniu sa veľmi uľavilo.

Po ukončení týchto dvoch dní pôstu som začala zaraďovať jedlo veľmi pomaly a opatrne. Na raňajky som si dala kokosovú vodu zmiešanú spoločne so šťavou z mladého jačmeňa. Mladý jačmeň alebo tiežchlorella zrýchľujú očistné procesy a sú preto skvelým pomocníkom pri zaraďovaní stravy po pôstovaní. Mladý jačmeň uvoľňuje škodliviny usadené v tkanivách a orgánoch a vylučuje ich z organizmu. To sa deje predovšetkým detoxikáciou v pečeni a vylučovaním obličkami. Pokiaľ tieto cesty nestačia, začne sa telo škodlivín zbavovať pokožkou. Preto sa v niektorých prípadoch môže stať, že mnohým ľuďom sa pri alebo po pôste zhorší akné alebo sa objaví vyrážka.

Na obed sme si pripravila ľahký šalát z pečených hrušiek, ktorý krásne osviežil a zároveň zasýtil. Recept môžete nájsť na našom blogu, rozhodne vyskúšajte. Večer som na svoje prekvapenie nemala veľmi hlad, skôr chuť na nejakú sladkú bodku. Preto som zvolila smoothie Naturalis. Smoothie je prirodzene vegánske a bezlepkové a nezaťažuje naše črevá. Vďaka obsahu proteínu obsahuje veľké množstvo rastlinných bielkovín, takže sa človek cíti sýty a nemá myšlienky na jedlo. Ak by ste si netrúfli na pôst iba o vode alebo čaji, a napriek tomu chceli telu na chvíľu odľahčiť, rozhodne za mňa odporúčam nahradiť jedlo našimi smoothies, ktoré obsahujú všetko, čo naše telo potrebuje. Jaro a půsty

Pokiaľ sa pre pôst na základe svojho presvedčenia rozhodnete, vždy sa riaďte podľa svojej intuície a za žiadnych okolností nerobte nič na silu. Pokiaľ Vám bude čokoľvek nepríjemné, pôst rozumne ukončite a veľmi pomaly sa vráťte k normálnej zdravej strave. Pokiaľ s pôstom začínate, nezabudnite na to, že nič sa nemá preháňať. Začnete postupne, vyskúšajte najskôr pôst na šťavách, ktoré môžete neskôr vymeniť na vodu. Podeľte sa s nami do komentárov o Vaše skúsenosti s pôsty, inšpirácie a tipov nie je nikdy dosť. :)

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.