Zero waste desiaty nielen pre deti

Zaujímate sa o životný štýl zvaný zero waste? Záleží Vám na našej planéte a chceli by ste zaradiť viacero tipov ako žiť bez odpadu do svojho bežného života? V dnešnom článku sa pozrieme ako začleniť nielen seba, ale aj svoje deti a blízke okolie.

Čo je to zero waste?

V prvom rade si musíme povedať, čo to vlastne tento životný štýl zero waste vôbec znamená. Priaznivci tohto v poslednej dobe veľmi populárneho životného štýlu usilujú o čo najväčšiu minimalizáciu odpadu na všetkých frontoch. Snaží sa produkovať minimum odpadu nielen svojím správaním v obchodoch av rámci verejnosti, ale predovšetkým pri sebe doma. Existujú rodiny (presnejšie povedané zakladateľka celého zero waste štýlu), ktoré sa pýšia napr. tým, že za celý rok vyprodukujú iba 1 zavárací pohár odpadu. Áno, naozaj čítate správne. Tento model si zrejme väčšina z nás za bežného chodu nevie predstaviť. Zero waste však nie je o tom prevrátiť svoj život hore nohami a sústrediť sa iba na minimalizáciu odpadu. Je o tom začať o tejto problematike viac premýšľať a robiť pomalé krôčiky, ktoré pomôžu našej planéte a mnohokrát aj našej peňaženke.

Určite to nie je o tom, že po prečítaní tohto článku vtrhnete do svojej skrine, špajze a vyhodíte všetko, čo má nejaký obal. Čo je na zero waste skvelé je to, že si ho každý môže prispôsobiť sebe na mieru podľa toho, čo je práve jemu sympatické a čo zapadá do jeho osobného životného štýlu. Záleží teda na každom z nás, aké zmeny začneme v našich životoch praktizovať a koľko odpadu dokážeme týmto obmedziť alebo úplne eliminovať.

Malý krok pre nás, veľký pre planétu

Ako sme už spomínali, k začiatkom zero waste stačia naozaj malé a postupné kroky, ktoré si časom sami osvojíte a budete pridávať ďalšie a ďalšie. Medzi tie najzákladnejšie patrí napr. vyradenie plastových sáčkov a igelitiek. Tento krok už sami praktizujeme niekoľko rokov a máme radosť z toho, ako sa celá situácia mení a ako reagujú na zmenu aj samotní obchodníci. Dnes nájdeme aj vo veľkých supermarketoch rôzne papierové vrecká, tašky a ďalšie. Namiesto plastového vrecka používame látkové, ktoré sa dajú používať stále dookola. Sú skvelé hlavne na ovocie a zeleninu. Po niekoľkých nákupoch stačí tieto vrecká vyprať a smelo používať ďalej. Látková taška už je pre nás samozrejmosťou. Ak sa stane, že ju práve nemáme pri sebe, všade v obchodoch už plastové takmer vymizli, a preto si môžete bez problémov kúpiť papierovú, ktorú opäť použijeme niekoľkokrát.

Rovnako ako sme prestali používať plastové tašky, prestali sme si kupovať aj balené vody v plaste. Ak si kupujete balené vody aj domov vo veľkom, skúste si spočítať, koľko plastu vyprodukujete iba za mesiac, ba dokonca za rok. Čísla sú obrovské a opäť je to úplne zbytočné. Namiesto balených vôd si kúpte svoju fľašu, ktorú budete používať opakovane a teda bez odpadu. S fľašami sa spája aj spotreba slamiek, ktoré sú povedzme si úprimne - mnohokrát zbytočná. :) Ak si kupujete pitie niekde vonku, stačí obsluhu poprosiť, že chcete svoj drink bez slamky, my s tým nikdy nemali žiadny problém. Ak si predsa len vychutnáte nápoj radšej so slamkou, alebo máte deti, ktorým sa tak pije lepšie, kúpte si slamku nerezovú, ktorá nezaťažuje životné prostredie a nie je len na jedno použitie.

Ďalším tipom, ktorý sme zaradili do našich životov sú nákupy na farmárskych trhoch. Pokiaľ máte tú možnosť a nejaké také trhy máte vo svojom okolí, určite neváhajte. Nájdete tu veľký výber zeleniny, ovocia, mäsa a vajec z voľných chovov a mnoho ďalšieho. Na trh idete už vždy so svojou taškou alebo sa nám osvedčili aj prútené košíky. Zelenina ani ovocie nie sú balené v žiadnom plastovom obale. Mnoho ľudí má predsudky, že nakupovanie na trhoch vyjde drahšie, než v klasickom obchode. Presvedčili sme sa na vlastnej koži, že to tak vôbec nie je, naopak. V mnohých prípadoch sme dokonca ušetrili. Navyše si so sebou odnášame dobrý pocit, že sme podporili miestnych farmárov a sme zase o kúsok bližšie k zero waste. Nakupovať nemusíme iba na trhoch, ale v dnešnej dobe existuje už množstvo bezobalových obchodíkov. Tie fungujú tak, že si prinesiete (alebo si môžete zakúpiť) svoje nádoby a všetok tovar (orechy, vločky, ovocie, zeleninu, mlieko atď.) si dáte do týchto nádob a pri pokladni Vám váš nákup obsluha zváži. Skúste sa pozrieť na internet, či sa vo Vašom okolí takýto obchod nenachádza. Ak áno, rozhodne sa doňho vypravte, je to naozaj zážitok.

Tipy na desiatu

Veľa ľudí už nakupuje väčšie nákupy bez obalu, problém ale nastáva vo chvíli, keď si majú kúpiť nejakú desiatu so sebou do práce alebo do školy. Väčšina takýchto desiat priamo na konzumáciu sú balené do zbytočných obalov a je takmer nemožné zohnať nejakú zero waste desiatu v obchode. Preto opäť platí zlaté pravidlo – lepšie je byť pripravený. :) Navyše k zero waste môžete viesť svojich blízkych a deti. Keď uvidí od mala vzor, neskôr pre nich bude oveľa jednoduchšie zmýšľať rovnakým smerom. Pripravili sme si pre Vás inšpiráciu na niekoľko desiat, ktoré Vám doma zaberú pár minút a môžete si ich vychutnať úplne bez výčitiek. Zero waste svačiny nejen pro děti

Prvým našim tipom na desiatu je tzv. "dobrôtkový pohár". Použite stredne veľký pohár, do ktorého dáme cca 40 g vločiek (môžu byť napr. ovsené, pohánkové, ryžové či pšeno), na ktoré následne pridáme biely jogurt. Na jogurt nakrájame na kolieska polovicu banánu, zasypeme škoricou a ozdobíme obľúbenými orieškami a plátkami nastrúhaného kokosu. Takto pripravený pohárik dáme na pár hodín do chladničky a zdravá desiata je na svete. Taký pohár si môžete pripraviť aj deň vopred av chladničke nechať chladnúť celú noc. Jogurt sa vsaje do vločiek a vznikne Vám skvelá studená kaša.

Ďalší tip, ktorý zaberie pár minút sú raw tyčinky. Na tieto tyčinky sme pre Vás už v minulosti recept pripravili, stačí sa žmurknúť a tyčinku si pripraviť. Ingrediencie môžete meniť podľa svojich chutí, takže sa ich len tak neprajete. Ich výhoda je tiež to, že si ich môžete pripraviť množstvo naraz, teda máte desiatu pripravenú na niekoľko dní dopredu a nemusíte nič riešiť za behu.

Určite odporúčame zainvestovať do tzv. desiatových boxov, ktoré sú väčšinou vyrobené z nerezu, a preto sú veľmi praktické nielen na desiaty, ale aj obedy do práce a pod. Boxy môžeme nájsť v mnohých veľkostiach. Sú vybavené funkčným tesnením, takže sa nemusíte báť, že by sa Vám jedlo rozsypalo alebo vylialo po kabelke, či batohu. Do takých boxov si môžete nakrájať ľubovoľné ovocie, zeleninu, pridať hrsť orieškov atď. Až Vás prepadne hlad, už nikdy nebudete musieť riešiť čo si kde kúpiť a dlho vyberať tak, aby to neublížilo ani Vám, ani životnému prostrediu. :)

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.