Kolagén - kde ho nájdeme a na čo slúži

Zdá sa Vám, že sa v poslednej dobe s kolagénom roztrhlo vrece a vidíme ho na každom rohu? Pokiaľ neviete o čo sa jedná, na čo slúži a prečo je v našom tele taký nepostrádateľný, prečítajte si dnešný článok, ktorý venujeme práve jemu.

Módny trend alebo nenahraditeľná živina?

Tiež sa Vám zdá, že v poslednej dobe ste počuli o kolagéne a jeho účinkoch viac, než obvykle? Všade vidíme množstvo doplnkov stravy, ktoré kolagén obsahujú, či už vo forme prášku, či rôznych gélov, koktailov a mnoho ďalšieho. Takmer akúkoľvek stránku o zdravom životnom štýle otvorím, všade vidím reklamu na množstvo produktov a každý o sebe tvrdí, že presne TEN je pre mňa a moje telo to najlepšie, čo na trhu môžem nájsť. Poďme si najskôr ujasniť, čo to vlastne ten kolagén je.

Kolagén tvorí základný stavebný prvok v našom tele. Jedná sa o vo vode nerozpustnú bielkovinu, ktorá tvorí základ pre spojivového tkaniva prakticky v celom našom tele. Nejedná sa iba o kosti, šľachy, kĺby, ale patria medzi ne aj cievy, zuby či dokonca rohovka oka. Nie nadarmo sa mu prezýva "lepidlo". Tento výraz pochádza totiž z gréckeho slova „kólla“, čo v preklade znamená práve lepidlo. Kolagén si naše telo dokáže vytvárať samo, bohužiaľ však s pribúdajúcim vekom sa táto funkcia začína znižovať. Štúdia tvrdí, že kolagén je náš organizmus schopný vytvárať zhruba do 45. veku, okolo 25. roku života jeho produkcia značne klesá. Jeho úbytok je však pozvoľný au každého človeka môže byť táto hranica iná. V neskoršom veku začína byť pokožka menej pružná a objavujú sa prvé vrásky. Neskôr môžu prichádzať problémy s kĺbmi, ťažkosti s chrbtom a tak ďalej.

Kolagén však nemusíme prijímať iba z doplnkov stravy, ale nájdeme ho predovšetkým v zdravej a vyváženej strave. Pokiaľ sa venujete zdravému životnému štýlu a dbáte predovšetkým na to, čo jete, nemusíte sa báť o jeho nedostatok. Medzi prírodné zdroje kolagénu patria predovšetkým produkty živočíšneho pôvodu. Medzi tie najdôležitejšie patria napr. vajcia, presnejšie povedané vaječné bielky. Okrem kvalitných bielkovín obsahujú totiž lyzín, prolín a kolagén. Medzi ďalší zdroj patria ryby, najmä tie tučné ako sú losos, makrela alebo tuniak. Všeobecne morské plody zvyšujú tvorbu kolagénu, predovšetkým ustrice.

Medzi rastlinné zdroje môžeme zaradiť batáty, čiže sladké zemiaky. Batáty sú významné v tom, že obsahujú vitamín A, ktorý dokáže stimulovať tvorbu kolagénu priamo v ľudskom tele. Pokiaľ máte za cieľ zvýšiť obsah kolagénu vo vašej pleti, zaraďte do svojho jedálnička viac špenátu. Je skvelý pre krásu a pružnosť našej pleti, obsahuje vitamín C a zároveň mnoho antioxidantov. Zo zeleniny stoja za zmienku napr. paradajky, žerucha alebo kapusta. Všetku zeleninu a vyššie spomínané potraviny voľte vždy v tej najlepšej kvalite (ideálne BIO), aby bolo zachovaných čo najviac vitamínov a dôležitých látok pre naše zdravie a telo. Svoje miesto tu má aj spirulina. Spirulina je modrozelená riasa, ktorá okrem toho, že obsahuje veľa železa, obsahuje jedna čajová lyžička spiruliny viac glycínu a prolínu ako väčšie vajce. Spirulina je tiež významným zdrojom medi a meď je jedným z minerálov dôležitých práve na tvorbu kolagénu.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré ničia tvorbu kolagénu. Dobrá správa však je, že ich môžeme ovplyvniť. Prvým faktorom je nadmerná konzumácia sacharidov a rafinovaného cukru. Tie prakticky znemožňujú tvorbe a rekonštrukciu kolagénových buniek. Preto je veľmi dôležité zaraďovať do svojho jedálnička predovšetkým kvalitné zdroje bielkovín a zdravých tukov a úplne sa vyhnúť priemyselne spracovaným potravinám ako sú polotovary, sušienky, rôzne ochutené nápoje a mnoho ďalšieho. Ďalší zásadný faktor, ktorý ovplyvňuje tvorbu kolagénu je potom fajčenie alebo nadmerné opaľovanie sa bez adekvátnej ochrany pred slnkom.

Na čo teda kolagén slúži?

Kolagén má veľmi dôležitý vplyv na naše vlasy, nechty, pružnosť a elasticitu pokožky. Nejedná sa iba o pokožku pleti, ale kolagén ovplyvňuje aj tvorbu strií a celulitídy. Okrem toho kolagén zmierňuje bolesť kĺbov, chráni väzy, šľachy, chrupavky a tak ďalej. Vďaka kolagénu môžeme predchádzať artróze a iným kĺbovým ochoreniam. Štúdie ukazujú, že dostatočné množstvo kolagénu v našom organizme urýchľuje metabolizmus a môže tak pomôcť v chudnutí alebo naberaní svalovej hmoty.

Kolagén a superpotraviny

Aj medzi superpotravinami nájdeme také, ktoré majú pozitívny vplyv na tvorbu kolagénu. Medzi také patrí napr. baobab. Keď sa povie baobab, väčšina z nás si predstaví tučný a objemný strom, ktorý je prezývaný ako strom života. Vnútri plodov tohto stromu, ktoré pripomínajú kokosový orech, nájdeme tvrdú bielu dužinu, z ktorej sa následne spracováva prášok. Zo semien sa potom ďalej vyrába baobabový olej, ktorý sa využíva predovšetkým vo svete kozmetiky. Kolagen - kde ho najdeme a k čemu slouží

Dužina baobabu obsahuje veľké množstvo antioxidantov. V kombinácii s vitamínom C potom podporuje tvorbu kolagénu. Baobabový prášok si môžeme pridať do rôznych kaší, smoothie, jogurtu, alebo stačí pridať lyžičku do pohára s vodou a piť každé ráno po prebudení. Uvidíte, že účinky sa dostavia veľmi skoro. Na našom blogu môžete nájsť aj recepty s baobabom pre inšpiráciu.

Ako ďalšia superpotravina, ktorá má vplyv na tvorbu kolagénu, stojí za zmienku acerola. Acerola patrí medzi najväčšie prírodné zdroje vitamínu C, ktoré môžeme nájsť. Jej plody pripomínajú malé čerešne. Hoci je v dnešnej dobe pestovaná na mnohých miestach sveta, čerstvú ju môžeme nájsť iba zriedka. Podlieha totiž veľmi ľahko skaze, a preto je najviac dostupná v práškovej forme. Acerola sa podieľa na tvorbe tkanív (tvorbe kolagénu), preto má tiež pozitívny vplyv na naše nechty, vlasy, kožu a mnoho ďalšieho. Okrem toho prispieva sa správnej funkcii imunitného systému, pomáha znižovať mieru únavy a pocit vyčerpania a zvyšuje tvorbu železa.

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.