S nechtíkom proti bolesti

Nechtík lekársky je veľmi obľúbená bylinka, ktorá sa využíva už peknú niekoľko rokov. Pomáha hojiť rany, jazvy, pri lupienke a mnoho ďalšieho. Prečítajte si o ňom v dnešnom článku viac informácií, ktoré sa Vám môžu hodiť.

Nechtík lekársky je veľmi hojne využívaná bylinka, ktorá má pôvod v južnej Európe. Táto jednoročná bylina je známa už samotným vzhľadom. Nechtík má veľmi výrazné veľké žlté až oranžové kvety, takže ju poznáme veľmi dobre, aj keď sa v bylinkách tak neorientujeme. Nechtík rastie na záhonoch a záhradkách, bohužiaľ väčšina ľudí jeho pozitíva vôbec nepozná a tým pádom ani nevyužíva. Poďte sa s nami pozrieť, čo všetko táto bylinka vie, aby ste mohli neskôr využiť jej silu aj vy.

Nechtík - respektíve jeho rozkvitnuté kvety sa zbierajú od júna zhruba do septembra, najlepšie za slnečného dňa okolo poludnia, pretože v tom čase majú najväčšiu silu. Najväčšie účinky majú oranžové kvety, zbierať sa dajú celé kvety alebo iba okvetné lístky, v ktorých je obsiahnutých najviac účinných látok. Nechtík sa suší rýchlo v tieni alebo v tme, pri sušení pomocou umelého tepla nesmie teplota presiahnuť 70 °C. Keďže nechtík rýchlo prijíma vlhkosť vzduchu, je dobré ho občas presušiť. Skladovať sa musí tiež v tme či šere, aby bola jeho farba zachovaná, inak rýchlo stratí svoje účinky.

Nechtík má množstvo odrôd a čo je zaujímavé, všetky odrody sú liečivé. Z nechtíka lekárskeho sa využívajú iba jeho kvety či okvetia, ktoré tvoria plné oranžové úbory. V ľudovom liečiteľstve sa nechtík využíva ako vnútorne, tak aj zvonka. Nechtík lekársky sa v ľudovom liečiteľstve teší obľube už od 12. storočia. Nechtík je naozaj skvelou alternatívou pre tých, ktorí chcú skúsiť aj prírodnú liečbu alebo hľadajú ďalšie spôsoby, ako zmierniť priebeh svojho ochorenia. Bylinku je tiež ideálne využiť ako prevenciu, pretože s tou vám väčšinou lieky nepomôžu. Nechtík lekársky je de facto prírodné antibiotikum, ktoré v našom organizme pôsobí antisepticky a potláča vznik aj rozvoj nebezpečných baktérií. S měsíčkem proti bolesti

Nechtík lekársky obsahuje silice, saponíny, flavonoidy, horčinu, kyselinu salicylovú, vitamín C alebo polyacetylénové zlúčeniny, ktoré predstavujú hlavných nositeľov účinku. Vhodnou kombináciou všetkých zložiek je dosiahnuté, že nechtík lekársky môžete vo svojej domácej lekárničke využívať takmer bez obmedzenia, má totiž výrazné terapeutické účinky. Vnútorne sa nechtík lekársky najčastejšie užíva vo forme čaju, odvaru či kloktadla. Pri príprave čaju použijete jednu vrchovatú lyžičku nechtíka na 250 ml vody a vypijete 1 až 2 šálky denne, ak ho využívate iba ako prevenciu. Pokiaľ nechtíkom už liečite konkrétne problémy, môžete množstvo vypitého čaju zvýšiť na 3 až 4 šálky za deň. Nechtík lekársky má slanú, trpkú a horkastú chuť, preto ho nevarte zbytočne dlho, inak bude čaj zbytočne horký a nebude Vám príliš chutiť.

Naša novinka - Ranhojič!

Nechtík lekársky sa samozrejme hojne využíva aj zvonka. V tomto prípade je vhodný na urýchlenie hojenia pooperačných jaziev, omrzlín, spálenín, ekzému či akné, plesní, podliatin, popraskanej kože, rezných rán alebo hemoroidov. Blahodárne pôsobí na pokožku, ktorá je poškodená. Nechtík totiž obsahuje rastlinné antibiotiká, takzvané fytoncídy, ktoré potláčajú vznik baktérií a plesní na pokožke. Svoje miesto má aj v kozmetike, kde sa využíva na zjemnenie a zvláčnenie pleti a pokožky. Je tiež účinný na celulitídu a strie.

Naša jedinečná novinka z prírodnej kozmetiky - bylinná masť s nechtíkom nesúci názov " Ranhojič " Vám pomôže pri rade komplikácií a zdravotných problémov. Táto jedinečná masť sa pýši svojim úplne prírodným zložením, v ktorej nájdete iba kvalitné suroviny priamo z prírody. Ranhojič obsahuje napr. mandľový olej, včelí vosk, slnečnicový olej, vitamín E a ďalšie. Ranhojič môžete použiť na postihnutú oblasť na celom tele. Skvele funguje na vyššie spomínané ekzémy, psoriázu, popáleniny, zapálené rany, tvrdú kožu, odreniny a ďalšie anomálie, s ktorými sa môžete stretávať. Medzi najväčšiu výhodu patrí predovšetkým veľmi rýchla vstrebateľnosť tejto mastičky. Nechtíkovú masť môžete tiež striedať aj s propolisovou pascou, ktorá má podobné účinky.

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.