Čo chýba ľuďom na jeseň v jedálničku?

S jeseňou sa spája nepríjemné ochladenie a teplotné rozdiely, ktoré nášmu organizmu príliš nesvedčia. Pozrite sa s nami na to, čo by vo Vašom jedálničku nemalo rozhodne chýbať.

Obdobie neustálych výkyvov počasia a vysoké rozdielne teploty v priebehu niekoľkých málo dní nášmu organizmu príliš nesvedčia. To sa samozrejme spája so zvýšeným výskytom chrípok, prechladnutí a iných viróz, ktoré nás môžu pekne potrápiť. Ako posilniť svoju imunitu zdravou stravou a čo by rozhodne nemalo chýbať v našom jedálničku v jesenných dňoch si povieme v dnešnom článku.

Zatiaľ čo cez jar a leto máme chuť na osviežujúce smoothie, rôzne ovocné a zeleninové šťavy, variancie šalátov a pod., prirodzene na jeseň av zime máme potrebu telo zahrievať. S tým prichádzajú aj chute na viac korenené jedlá, teplé pokrmy, sladké celozrnné kaše na raňajky a mnoho ďalších dobrôt, ktoré si môžeme z pohodlia domova pripraviť. Bez pohánkovej kaše s kakaovými bôbmi si v týchto dňoch ráno vôbec nedokážeme predstaviť.

Zázrak menom vývar

Čo nás zaručene zahreje a telu dodá veľké množstvo dôležitých a zdraviu prospešných látok? Jednoznačne poctivý a domáci vývar. Opäť tu platí, že kvalita prevažuje nad kvantitou. Pokiaľ teda varíme vývar, vždy by sme mali používať tie najlepšie produkty, či už sa jedná o BIO zeleninu, kvalitné korenie, alebo BIO mäso od miestneho farmára. Vývar je skvelý predovšetkým v tom, že obsahuje veľké množstvo telu prospešných látok, medzi ktoré patrí napr. kolagén alebo glutamín (pokiaľ hovoríme o silnom kostnom vývare).

Glutamín je aminokyselina, ktorá podporuje imunitný systém a poskytuje úľavu ľuďom, ktorí majú rôzne problémy s črevom a trávením všeobecne. Ďalšou dôležitou aminokyselinou je glycín, ktorý prirodzene telo detoxikuje, podporuje zažívanie atď. Treba spomenúť aj prolín, ktorý pozitívne ovplyvňuje cievy a srdce. Skrátka a dobre, vývar (a predovšetkým ten mäsový) pôsobí v našom tele ako zázračný elixír, ktorý podporuje naše zdravie a mali by sme ho zaraďovať pravidelne po celý rok, nielen na jeseň.

Fermentujte

Fermentované potraviny sú základom zdravého jedálnička. Fermentácia je proces, počas ktorého sa premieňajú organické látky za účasti mikroorganizmov na látky energeticky chudobnejšie. Fermentované potraviny patria medzi obľúbené už niekoľko desiatok rokov, vďaka ktorým si naši predkovia zaistili plnohodnotný zdroj vitamínu C, obzvlášť cez jeseň a zimu, kedy bol čerstvých surovín nedostatok. Medzi obľúbené patrila prevažne kyslá kapusta alebo kombucha.  width=

Skvelé je, že si fermentované potraviny môžeme pripraviť aj doma sami. Prekvasiť môžeme takmer čokoľvek. Kapusta, mrkva, repu, petržlen, brokolicu alebo zeler. Na fermentáciu zeleniny budeme potrebovať nejakú kamenistú nádobu alebo pohár. Potom už nám stačí iba vareška, soľ, korenie a voda. Zeleninu vložíme do misy, osolíme, okoreníme obľúbeným korením a pretlačíme rukami. V nádobe umačkáme a priklopíme. Pod zmes umiestnime misku, kam stečie kyslá šťava. Zmes uchováme na pokojnom mieste v izbovej teplote. Akonáhle bude po pár dňoch hotové, umiestnime zeleninu do chladničky, kde sa proces ihneď zastaví. Potom vydržia dlhé mesiace.

Nezabúdajte na vitamíny

Hoci jeme zdravo, nie vždy zo stravy dostaneme potrebné množstvo dôležitých vitamínov, ktoré naše telo potrebuje. Preto je veľmi dôležité určité vitamíny suplementovať a nespoliehať iba na potraviny. Na prvom mieste by sme mali užívať predovšetkým vitamín C, ktorý je v tomto období absolútne nevyhnutný.

V neposlednom rade by sme mali zaradiť aj vitamín D, ktorý získavame prirodzene z veľkej časti pôsobením slnečného žiarenia cez našu pokožku. Akonáhle príde jeseň a začína sa stmievať už popoludní, veľa slnečného žiarenia cez deň nedokážeme prijať, a preto je vhodné zaradiť tento vitamín. Pri nedostatočnom množstve sa môžu objaviť problém sa s respiračnými ochoreniami, bolesti chrbta, bledá koža a tmavé kruhy pod očami, slabé kosti a svaly atď. Medzi ďalšie dôležité vitamíny a minerály nielen na jeseň patrí aj železo, zinok alebo magnézium.

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.