Dôležitosť pomeru omega 3:6 mastných kyselín

Omega mastné kyseliny majú veľmi dôležitý vplyv na náš organizmus a celkové zdravie. Veľa ľudí ich má nedostatok, pretože ich nezahŕňajú do svojich jedálnych lístkov. Pozrite sa s nami na to, prečo je ich konzumácia taká dôležitá

Čo sú mastné kyseliny?

Mastné kyseliny sú zjednodušene povedané zdravé tuky, bez ktorých by náš organizmus vôbec nemohol fungovať. Mastné kyseliny delíme na neesenciálne, ktoré si naše telo dokáže samo vyrobiť a zaobstarať. Druhou skupinou sú mastné kyseliny esenciálne. Tie musíme suplementovať výhradne zo stravy alebo doplnkov stravy, pretože si ich naše telo nie je schopné vyrobiť. Mastné kyseliny môžeme ešte ďalej rozdeliť na nenasýtené a nasýtené.

Nenasýtené mastné kyseliny obsahujú tzv. dvojitú uhlíkovú väzbu. Sú buď mononenasýtené alebo viac dvojitých väzieb uhlíka, potom hovoríme o polynenasýtených kyselinách. Sem patrí napr. kyselina linolová a ďalšie. Rozdelenie kyseliny na omega 3, 6 a 9 záleží práve na umiestnení prvej dvojitej uhlíkovej väzby v reťazci. Tá sa nachádza buď na treťom, šiestom alebo deviatom atóme uhlíka. Je to dôležité z toho dôvodu, že odlišné štruktúry kyseliny ovplyvňujú účinky na ľudské zdravie. Vďaka tomu má každá z omeg iné výhody pre náš organizmus.

Nevyhýbajte sa tukom

Ako sme sa už zmienili vyššie, dôležité mastné kyseliny si naše telo nedokáže vyrobiť, preto je veľmi dôležité zaraďovať do svojej stravy zdravé tuky a za žiadnu cenu sa im nevyhýbať. Ich nedostatok sa zanedlho prejaví na Vašom zdraví, a to je úplne zbytočné. Obávanou skupinou sú najmä mladé ženy, ktoré sa tukom schválne vyhýbajú kvôli postave a držia všemožné nízkotučné diéty. Pritom je to práve naopak. To, po čom najčastejšie priberáme, je prevažne nadmerné množstvo cukrov a sacharidov v strave. Tie sa následne ukladajú do tukových zásob, a to spôsobuje priberanie na váhe. Nedávajme to za vinu zdravým tukom.

Omega 3 a omega 6 mastné kyseliny neplnia v tele rovnakú funkciu. Omega 6 sú často označované ako prozápalové a ich nadbytok môže v našom tele narobiť veľkú paseku. Môže spôsobiť veľký rad zdravotných problémov, preto je veľmi dôležité dodržiavať pomer medzi omega 3 a 6 a nevystavovať telo nejakej disbalancii. Štúdie uvádzajú, že nadbytok omega 6 môže napr. zhoršovať pamäť, narušovať priepustnosť a vstrebateľnosť hormónov a dôležitých živín, zle detoxikovať atď.  width=

Oproti nim stoja omega 3, ktoré sú naopak nazývané ako protizápalové. Keď sa vrátime v minulosti do doby lovcov a zberačov, ich pomer omega 3 a omega 6 bol 2:1. Bolo to samozrejme dané stravou, pretože jedli iba mäso a rôzne semienka a rastliny a takmer žiadne cukry a už vôbec nie priemyselne spracované potraviny. Možno sa dožívali nižšieho veku ako my v súčasnej dobe, avšak u nich sa nikdy neprejavili žiadne chronické choroby ako napr. cukrovka, srdcové choroby a ďalšie. Zároveň mali tiež oveľa viac pohybu, než väčšina dnešnej populácie [1].

Na porovnanie je priemerný pomer omega 3 a omega 6 v dnešnej populácii zhruba 12:1 v Európe. V USA je to dokonca alarmujúcich 23:1. To sa potom samozrejme prejavuje na zdravotnom stave. Takýto veľký nepomer môže v tele vyvolať postihnutie kostí, artritídu, neurodegeneratívne choroby ako je Alzheimer či Parkinson a mnoho ďalšieho. Pokiaľ ste doteraz neverili, že strava nemá až taký vplyv na náš zdravotný stav, veríme, že teraz už zmeníte názor.

Ako vyvážiť pomer medzi omega 3 a omega 6?

Najlepším riešením, ako docieliť lepší pomer medzi týmito mastnými kyselinami je zamerať sa predovšetkým na zníženie omega 6. Toho samozrejme docielime najlepšie kvalitnejšou stravou a výrazným obmedzením (najlepšie úplným vylúčením) priemyselne spracovaných potravín v našej strave. Zároveň je dobré sa vyhýbať aj spracovaným rastlinným olejom. Namiesto nich voľte skôr za studena lisované rastlinné oleje najlepšie v BIO kvalite, kokosový olej alebo klasické maslo opäť v dobrej kvalite.

Ďalšou vecou, na ktorú by sme si v strave mali dať pozor, je zvýšiť príjem omega 3 mastných kyselín. To docielime príjmom kvalitných morských plodov a rýb, najmä lososa, makrely, tuniaka alebo sardiniek. Ďalším zdrojom sú potom domáce vajcia, kvalitné mäso a mliečne výrobky. Z rastlinných zdrojov sa zamerajte najmä na orechy, konopné semienka, chia semienka a ľanové semienka. Pridať ich môžete jednoducho do kaší alebo smoothie, takže je ich príprava veľmi jednoduchá.

Zdroje:
  • [1] www.unlockfood.ca/en/Articles/Fat/What%E2%80%99s-the-difference-between-omega-3-and-omega-6
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.