Otužovanie – trend alebo nevyhnutný krok pre zdravie?

Doprajete si ráno ľadové sprchy, alebo Vám nerobí problém vliezť do ľadovej vody plnej ľadu a vydržať v nej aj niekoľko minút? Aké benefity nám môže priniesť otužovanie a prečo by sme ho mali zaradiť do svojho života? To sa dozviete v dnešnom článku.

Tiež Vám príde, že v poslednej dobe vídate stále viac ľudí v ľadovom rybníku, zatiaľ čo vy mrznete v páperovej bunde? Veľa trendov zo zdravého životného štýlu vzniká pri aktuálnej vlne záujmu a čím viac je taký trend populárny, tým rýchlejšie zároveň opadá a za chvíľu si naň nikto ani nespomenie. To sa však otužovanie netýka. História otužovania siaha už do starého Egypta, kde sa chladom liečil napríklad zápal alebo rôzne formy poranenia. V Československu položil základy otužovania Alfréd Nikodém, ktorý sa stal zakladateľom tzv. športového otužovania. Ten takmer ako šesťdesiatročný plával prvýkrát v zime vo Vltave.

Ako začať?

Chcete sa začať otužovať, ale neviete ako na to? Naša rada znie „podnikajte malé krôčiky a nič sa neponáhľajte“. Nie je nič horšieho, než sa ako úplný začiatočník nechať vyhecovať svojim kamarátom a vliezť úplne nepripravený do ľadovej vody a pokúsiť sa v nej vydržať čo najdlhšie. Také otužovanie naozaj nie je prínosné a Vaše telo Vám veľmi nepoďakuje. Naopak sa Vám odvďačí nejakou angínou. Začnite pomaly, podľa svojho tempa a tak, ako je to práve Vám príjemné. Hlavne sa do ničoho nenúťte.

Rýchla zmena teploty môže byť veľmi namáhavá najmä pre srdce, preto je dôležité začať postupne a telo na to pripraviť. Pre úplných začiatočníkov je najlepšie začať napr. so spaním s otvoreným oknom. Telo sa aklimatizuje na zmenu teploty a po nejakej dobe už si nebudete veľmi ani predstaviť spať vo vykúrenej izbe. Uvidíte, že kvalita Vášho spánku sa zlepší o niekoľko desiatok percent. Ako ďalší krok sú samozrejme ľadové sprchy. Ani s nimi to ale nemusíte hneď preháňať. Stačí si po klasickej sprche nastaviť z teplej vody a studenú a sprchovať sa niekoľko sekúnd. Čím častejšie budete toto vykonávať, tým dlhšie pod studenou vodou vydržíte.

Otužovanie je odporúčané najlepšie hneď ráno ešte pred raňajkami. Potom sa ihneď oblečte a zahrejte nejakým krátkym pár minútovým cvičením. Majte na pamäti, že otužovať by sa mal iba zdravý človek. Ak máte nejaké zdravotné komplikácie, poraďte sa najskôr so svojím ošetrujúcim lekárom. Deti a starší ľudia sa môžu otužovať, opäť však platí, aby sa otužovali výrazne pomalším tempom. Odborníci tvrdia, že otužovanie je u detí veľmi prospešné. Deti, ktoré sa pravidelne otužujú, preukazujú oveľa nižšiu chorobnosť ako deti, ktoré otužovanie nevykonávali vôbec.

Výhody otužovania

Vďaka otužovaniu dokáže náš organizmus skvele a pohotovo reagovať na klimatické zmeny vonkajšieho prostredia. Otužovanie funguje najmä ako prevencia proti prechladnutiu, chrípke a ďalším nepríjemným virózam. Otužovanie zároveň pomáha liečiť vysoký krvný tlak. Ľadové sprchy majú pozitívne účinky aj na náš psychický stav. Ľadové sprchy podporujú vyplavenie hormónov dobrej nálady, podobne ako tomu je napríklad pri športe. Otužovanie nám môže pomôcť lepšie zvládať stres a zoceľuje nielen telo, ale aj ducha.  width=

Wim Hof – ľadový muž

Pokiaľ sa zaujímate o otužovanie, určite ste už začuli meno Wim Hof. Wim Hof vymyslel špeciálnu metódu dýchania, ktorá pomáha telu lepšie sa vyrovnať s extrémnym chladom. Metóda je založená na troch pilieroch – správne dýchanie, meditácia a ľad. Dýchanie spočíva predovšetkým v dostatočne hlbokom nádychu. Nádych je taký hlboký, že cítite, ako Vám vzduch vypĺňa pľúca. Vydychujete pomaly a postupne. Tento proces by sa mal opakovať zhruba 30-krát. Po tejto fáze nastáva opäť fáza dýchania, pri ktorej naopak zadržujete dych na zhruba 20 sekúnd a pomaly vydychujete. Po dýchaní sa venuje čas meditácii.

Meditácia opäť prebieha s dýchaním. Pri meditácii by Vás nemal nikto rušiť a mali by ste na nej mať absolútny pokoj a príjemné prostredie, v ktorom sa dokážete úplne uvoľniť a sústrediť sa iba na seba. Posledným pilierom je ľad. Začiatočníci sa začínajú ochladzovať postupne od nôh, potom môžete pridávať ďalšie časti tela. Wim Hof organizuje špecializované workshopy, v ktorých Vás prevedie celým procesom. Pokiaľ máte aj vy záujem sa vzdelávať v tejto oblasti, sú tieto workshopy jasnou voľbou.

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.