Ako ovládnuť chute na sladké?

Trápi Vás neustále chute na sladké a neviete ako sa ich zbaviť? Máme pre Vás zopár osvedčených tipov ako s nimi bojovať. Prečítajte si viac v dnešnom článku a vyhrajte tento ťažký súboj raz a navždy.

Chute na sladké prepadnú raz za čas každého z nás. Pokiaľ si dáme sem tam nejaké sladké jedlo, ktoré práve nezapadá do nášho zdravého jedálnička, nič sa samozrejme nestane. Problém však môže nastať vo chvíli, keď máme chute na sladké takmer stále a začínajú sa vymykať kontrole. Nielen, že samozrejme priberieme na váhe nejaké to kilo navyše, ale môžeme si privodiť množstvo zdravotných problémov. Existuje mnoho príčin, ktoré môžu chute na sladké spúšťať. Majte ich s nami konečne pod kontrolou aj vy.

Prečo práve sladké?

Určite ste si aj vy niekedy povedali, prečo máte práve chute na sladké. Prečo nemôžem mať chute napríklad na brokolicu alebo cuketu? Sladké a cukor všeobecne funguje ako tzv zlepšovák nálady. Cukor stimuluje v mozgu serotonín, ktorý sa prezýva hormón šťastia. Chuť na sladké je zároveň spôsobená rozhádzanou hladinou cukru v krvi. Akonáhle nám klesne cukor v krvi, telo si okamžite vyžiada ďalšie, pretože samozrejme bez energie byť nechce. Pokiaľ dáme telu nejaký cukor, okamžite sa nám zdvihne jeho hladina v tele. Rovnako rýchlo však klesá a my padáme do útlmu a najradšej by sme si šli okamžite ľahnúť. Pokiaľ dáme telu energiu opäť vo forme cukru, proces sa stále opakuje.

Oveľa lepší variant je siahnuť po jedle, ktoré je plné kvalitných bielkovín, tukov a sacharidov. Nielen, že Vás zasýti na oveľa dlhšiu dobu, než samotný cukor, ale predovšetkým toľko nerozhádže jeho hladinu v krvi. Namiesto bábovky alebo torty si zmiešajte tvaroh, maliny, orechy, konopné semienka akakao. Takto správne výživovo poskladané raňajky alebo desiata uspokojí chute na sladké a napriek tomu dodá telu veľa živín, ktoré potrebuje a nebude nijako trpieť. Po takom jedle rozhodne nebudete mať hlad.  width=

Čo ovplyvňuje chute na sladké?

To, že máte neustále chute na sladké, môže mať samozrejme mnoho príčin. Medzi najčastejšie patrí stres, nedostatok spánku a celková únava. Ak cez noc naspíte sotva 6 hodín, potom môže určite chuť na sladké vzbudiť hormón kortizol alebo hormón hladu ghrelin. Pokiaľ je telo unavené a nemá dostatočný odpočinok a potrebnú regeneráciu, vynúti si energiu jedlom. A čím iným, než samozrejme sladkým. Nedávajte spánok na druhú koľaj, je to jedna z našich najzákladnejších potrieb, bez ktorej skrátka nie sme schopní dlhodobo fungovať.

Medzi ďalší dôvod patrí nesprávne zostavený jedálniček a zlý pomer živín. Pokiaľ prevláda v našej strave cukor a máme nedostatok bielkovín, zdravých tukov a komplexných sacharidov, budeme mať chute na sladké viac, než je obvyklé. Ak máte pocit, že v jedálničku nemáte dostatok bielkovín a neviete, kde ich pridať, vyskúšajte napr. ryžový proteín. Môžete si ho dať namiesto desiaty, alebo pokojne chvíľu pred spaním či po tréningu. Dodá telu rastlinné bielkoviny a zaženie spoľahlivo pocit hladu.

Držíte diétu a ste v kalorickom deficite? Zamyslite sa, či ste si nenastavili deficit až príliš nízky. Mnoho ľudí si stále myslí, že čím nižšie budú mať deficit, tým rýchlejšie a ľahšie pôjde chudnutie. Lenže to sú na omyle. Pri takom uvažovaní si zarábame na problém a rozhodne by náš príjem nemal byť nikdy nižší, než bazálny metabolizmus! Pokiaľ máte veľmi nízky príjem, môžete si byť úplne istí, že chute na sladké budú pretrvávať. Nevytvárajte si nikdy väčší kalorický deficit ako 30%.

Ako na chute na sladké vyzrieť?

Niekedy sa môže stať, že chute na sladké prídu za každých okolností, aj keď spíme dlho, jeme kvalitne atď. Ako ich vyriešiť aj bez toho, aby sme vyjedli celú chladničku? Doprajte si iba malý kúsok. Nie je potrebné zjesť tabuľku čokolády na posedenie. Dajte si kocku kvalitnej horkej čokolády a poriadne si ju vychutnajte. Máte chuť na tortu? Rozdeľte sa s priateľmi alebo partnerom. Vaša chuť bude ukojená a ešte potešíte svojich blízkych.

Chute na sladké môžu vyvolávať aj umelé alebo náhradné sladidlá. Aspartám a sladidlá podobného typu zvyšujú chute na sladké a všeobecne chuť do jedla. Jedinou výnimkou je stévia, ktorá je čisto prírodného pôvodu. Nevýhodou stévie však je, že má svoju veľmi špecifickú chuť, preto nie všetkým ľuďom chutí.

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.