Prírodné alternatívy kávy

Káva patrí už po stáročia medzi najlepšie dobíjače energie. Vďaka obsahu kofeínu sme nabudení počas chvíľky a lepšie sa sústredíme na prácu. Už ste vyskúšali aj iné alternatívy, ktoré Vám dodajú energie rovnako a okrem toho obsahujú aj množstvo prospešných látok? Prečítajte si viac informácií v dnešnom článku.

Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoj, ktorý nám dodá nielen veľké množstvo energie počas krátkej doby, ale zároveň skvele chutí. Existuje nespočetné množstvo druhov kávy a variantov, teda si z tejto širokej ponuky vyberie naozaj každý. Niekto radšej čisto čiernu horkú kávu, v ktorej vynikne jej špecifická chuť a vôňa. Druhí sa zase nezaobídu bez kávy s mliekom, ktoré kávu krásne zjemní a dodá jej neodolateľnú krémovosť. Niektorí jedinci však môžu po vypití kávy cítiť nepríjemný pocit v bruchu alebo mať všeobecne problémy so zažívaním. Veľké množstvo kávy môže okrem iného spôsobiť aj prekyslenie organizmu. Pokiaľ cítite, že by ste mohli mať tento problém aj vy, vyskúšajte tieto alternatívy kávy.

Guarana

Prvá alternatíva kávy, na ktorú nedáme dopustiť je rozhodne guarana. Guarana je popínavá lianovitá rastlina, ktorá rastie najmä v amazonskom pralese. Dorastá do výšky až 12 metrov. Jej listy sú sfarbené do zelenej farby a majú oválny tvar. Hlavným obsahom guarany je kofeín. Guarana obsahuje až 4x viac kofeínu ako je napr. v kávových zrnách. Vďaka tomu sa využíva predovšetkým ako stimulant. Tiež pomáha bojovať proti únave či fyzickému aj psychickému vyčerpaniu. Veľmi vhodnou voľbou je napr. pre študentov v období skúškového obdobia, kedy je potrebná vysoká sústredenosť. Pokiaľ teda potrebujete naozaj rýchlo nakopnúť a doplniť energiu, vyskúšajte guaranu [1].

Použitie guarany je skutočne veľmi jednoduché a rýchle. Odporúčané denné množstvo je cca 1 čajová lyžička denne. Vyskúšajte miesto rannej kávy šálku rannej guarany. Uvidíte, že energia budete mať ešte viac a hlavne sa vyhnete nepríjemným zažívacím ťažkostiam. Guaranu je možné rozmiešať iba vo vode, alebo pridať do jogurtu, smoothie, kaší, müsli a mnoho ďalšieho.

Matcha čaj

Matcha čaj už je v dnešnej dobe veľmi známy. Má zelenú farbu a veľmi špecifickú chuť, preto sa ľudia pri jeho konzumácii väčšinou rozdeľujú na dva tábory. Buď ho milujete, alebo nenávidíte. Matcha čaj je obľúbený predovšetkým pre vysoký obsah zložiek s antioxidačnými účinkami ako sú najmä flavonoidy, polyfenoly a ďalšie. Vďaka antioxidačným účinkom bojuje proti voľným radikálom, ktoré môžu poškodiť bunky v tele a spôsobiť rôzne chronické ochorenia.

Aj matcha čaj obsahuje naozaj veľké množstvo kofeínu a radí sa tak medzi skvelé alternatívy kávy. Jedna šálka matcha čaju obsahuje približne rovnaké množstvo kofeínu ako káva a až 3x viac, nežzelený čaj. Rozdiel medzi kávou a matchou je predovšetkým v uvoľňovaní kofeínu. Pokiaľ si dáte šálku kávy, kofeín Vaše telo veľmi rýchlo nabudí a zvýši Váš tep. Po vypití matcha čaju sa však kofeín v tele uvoľňuje postupne a mierne, čo je spôsobené predovšetkým obsahom L-theanínu. L-theanín je prírodná látka, ktorá navodzuje pocit relaxácie aj bez pocitu ospalosti. Pokiaľ sa spoja s kofeínom, zvýši bdelosť a sústredenosť. Preto sa tiež odporúča popíjať matcha čaj pri práci alebo tvorivej aktivite.  width=

Úroda čaju matcha sa vykonáva buď presne nastavenými strojmi, alebo ručne. Oba spôsoby zaručujú, že na sušenie sa vyberú len tie najmladšie a najmenšie lístky a čaj tak získa tú najvyššiu kvalitu. Na rozdiel od iných zelených čajov sú lístky, ktoré sa používajú na matcha, krátko sparené, aby sa zabránilo oxidácii a zachovala sa ich chuť a nutričná hodnota. Potom nasleduje veľmi jemné mletie listov tencha pomocou žulových mlynských kameňov na krásny zelený prášok, ktorý je surovinou pre čaj matcha.

Yerba maté

Možno máte pocit, že yerba maté je trend poslednej doby a roztrhol sa s ním doslova vrece. Opak je ale pravdou. Tento nápoj má dlhú tradíciu, ktorá pochádza z Južnej Ameriky. Krík (alebo strom) cezmíny paraguajskej je veľmi náročný na kvalitu pôdy. Preto ho nájdete iba v obmedzených častiach Argentíny, Paraguaja a Brazílie. Cezmína tu rástla ako strom vo voľnej prírode od nepamäti, avšak jezuitskí misionári ju začali cielene pestovať a upravili ju do podoby kríka, ktorého lístky sú na prípravu nápoja ďaleko vhodnejšie.

Yerba maté má špecifickú výraznú zemitú chuť. Obsahuje saponíny, čo sú horkasté zlúčeniny s protizápalovým účinkom. V jednej šálke Yerba Maté (150 ml) nájdeme priemerne 78 mg kofeínu, čo je podobné množstvo ako v jednej šálke espressa, kde je priemerne 70–100 mg kofeínu. Yerba maté je úplne úžasným pomocníkom nielen pre tréning či fyzickú a psychickú prácu (ako bežné stimulanty), ale dokáže tiež prejasniť myseľ, viesť Vás k novým nápadom a myšlienkam a motivovať do práce, ktorú by ste možno ešte nejaký čas odkladali.

Zdroje:
  • [1] www.stylecraze.com/articles/benefits-of-guarana-for-skin-hair-and-health/#gref
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.