Ako na správnu hydratáciu organizmu

Hydratáciu organizmu nie je dobré za žiadnu cenu podceňovať, a to nielen v letných mesiacoch. Nedostatok vody môže mať skutočne fatálne následky na naše zdravie. Pozrite sa s nami v dnešnom článku ako na správnu hydratáciu.

Bez vody sa nedá žiť

Bez vody by doslova a do písmena nebol život. Voda je chemickou zlúčeninou atómov vodíka a jedného atómu kyslíka, s ktorou sa v prírode môžeme stretnúť v podobe troch základných skupenstiev – pevného vo forme ľadu a snehu, plynného vo forme pary a kvapalného samozrejme vo forme vody. Voda je pre nás a fungovanie nášho organizmu absolútne nevyhnutná. Naše telo je tvorené cca zo 60% vody. Štúdia uvádza, že naše kosti obsahujú zhruba 35% vody, náš mozog 85% a naša krv dokonca 90%. Už z týchto pár údajov nám musí byť jasné, že bez vody a dostatočnej kvalitnej hydratácie to naozaj nepôjde.

Podiel vody v organizme prirodzene klesá aj s vekom, preto je veľmi dôležité dávať pozor na hydratáciu ako u detí, tak predovšetkým u seniorov. Voda z nášho organizmu odchádza prirodzene po celý deň a záleží na mnohých faktoroch ako rýchlo a akým spôsobom. K strate vody dochádza najčastejšie potením. Preto by mali zbystriť predovšetkým športovci a aktívni jedinci. Čím viac ste cez deň aktívni, tým viac by ste mali myslieť na dostatočný pitný režim, a to nielen počas športu. Vodu ďalej strácame vylučovaním, kožou aj dokonca samotným dýchaním.

Problém dehydratácie

Pokiaľ nastáva nerovnováha medzi príjmom a výdajom tekutín, môže dôjsť až k dehydratácii organizmu. Pri nedostatku vody v tele dochádza k zníženiu tlaku, bolesti hlavy, zhoršuje sa celkové prekrvenie koncových častí tela a organizmus horšie vylučuje škodlivé látky. Dehydratácia organizmu môže spôsobiť zlyhanie obličiek alebo v najhorších prípadoch šok a bezvedomie. Dehydratáciu organizmu rozhodne nie je dobré brať na ľahkú váhu a sústrediť sa na dostatočný príjem tekutín po celý deň [1].

Dodržujte pitný režim

Asi najzákladnejšie, ale zároveň najdôležitejšie je dodržiavať dostatočný príjem VODY. Áno, vody. Sladké malinovky, energetické nápoje, káva alebo sladené džúsy nie sú kvalitné zdroje pitného režimu a nemali by rozhodne prevládať v našom jedálničku. Medzi kvalitné zdroje patrí iba čistá voda alebo kvalitné bylinné čaje. Pokiaľ nemáte samotnú vodu príliš v obľube, môžete si do nej nakrájať čerstvé ovocie, kusy citrónu a pridať lístky čerstvej mäty. Uvidíte, že takú limonádu bez cukru si zamilujete.  width=

S pitným režimom by sme mali začať najlepšie hneď po prebudení. Majte pri posteli vždy ráno pohár s vodou a po prebudení, ešte pred raňajkami, si ho v pokoji vypite. Môžete pridať už spomínaný citrón. Vaše telo sa skvele naštartuje a uvidíte, že budete mať oveľa viac energie. Zároveň tým efektívne naštartujeme metabolizmus a zažívací trakt. Koľko litrov tekutín by sme mali vypiť, záleží na mnohých faktoroch a nemožno povedať jasné číslo pre všetkých. Záleží samozrejme na veku, pohlaví, ročnom období a fyzickej aktivite počas dňa. Všeobecne môžeme povedať, že celkový denný príjem tekutín by mal byť zhruba 2,5 – 3 litre. V lete je tomu samozrejme viac.

Mnoho ľudí má s dodržiavaním pitného režimu veľké problémy. Existujú aj ľudia, ktorí vypijú iba pár pohárov vody denne. Tým si samozrejme zarábajú na veľké zdravotné problémy. Ich odpoveď na otázku „Prečo dostatočne nepijete?“ je väčšinou taká, že skrátka nemajú smäd a nemajú potrebu sa cez deň napiť. To je samozrejme hlúposť. Aj bez pocitu smädu musíme dostatočne piť v pravidelných intervaloch po malom množstve a počas celého dňa. Pokiaľ celý deň nepijete a večer si spomeniete a vypijete naraz 2 litre vody, to je tiež úplný nezmysel, za ktorý Vám telo príliš nepoďakuje.

Vodu prijímame aj z kvalitnej a vyváženej stravy. Najväčší podiel vody nájdeme v zelenine a ovocí, najmä v melóne, šalátovej uhorke atď. Ak patríte medzi milovníkov polievok a doprajete si ich pravidelne, máte splnený ďalší bod, ako zaistiť telu viac tekutín. Pozor dávajte najmä na alkohol. Nápoje obsahujúce viac ako 10 % alkoholu spôsobujú stratu vody v organizme.

Nezabúdajte na pleť

Keď už sa bavíme o celkovej hydratácii organizmu, rozhodne by sme nemali zabúdať na hydratáciu našej pleti vonkajším spôsobom. Vnútorná hydratácia závisí samozrejme od všetkých vyššie spomínaných faktorov. Pokiaľ budeme telo hydratovať zvnútra, odvďačí sa nám za to krásnou a sviežo vyzerajúcou pleťou. O dostatočnú vonkajšiu hydratáciu sa postarajú aj špeciálne krémy, masky či tonikum. Tieto produkty dodajú pleti vlahu, vláčnosť a hebkosť. Vďaka správnej vonkajšej hydratácii sa zároveň spomalí proces starnutia a tvorba vrások. Vyskúšajte napríklad skvelý hydratačný pleťový krém s ružou „ Šípková Ruženka “, ktorý obsahuje iba prírodné ingrediencie ako je olej z damašskej ruže, bambucké maslo či mandľový olej.

Zdroje:
  • [1] www.healthline.com/nutrition/how-to-rehydrate#Signs-and-symptoms-of-dehydration
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.