Čo ste nevedeli o propolise?

Propolis je zmes živicových látok, včelieho vosku, balzamov a éterických olejov. Má množstvo priaznivých účinkov v ochrane buniek tela zvierat i ľudí. Na čo slúži? To sa dozviete v dnešnom článku.
Kategória: Kozmetika Články

Čo je to vlastne propolis?

Propolis je živočíšny produkt, ktorý má veľmi tmavo hnedú farbu, ktorá často mieri až do zelena. Propolis je vyrábaný včelami. Možno povedať, že ide predovšetkým o zmes miazgy ihličnatých alebo vždyzelených stromov, výlučky včiel a včelieho vosku. V úli je ďalej spracovávaný a využívaný na ochranu úľového priestoru pred baktériami, vírusmi, plesňami alebo kvasinkami. Včely túto zmes zbierajú a spoločne s voskom ju potom ďalej spracujú na propolis. Propolisom potom zatepľujú rôzne diery a škáry, aby si udržali teplo a chránili sa pred nepriaznivým počasím alebo vlhku. Vďaka propolisu sa tiež včely chránia pred iným hmyzom.

Priemerný včelí úľ vyprodukuje za rok asi len 3 dkg propolisu, preto je v prírode tak veľmi vzácny. Propolis sa získava zoškrabnutím z krycích latiek alebo okien úľa do vhodnej nádoby. Propolis má rôzne zloženie v závislosti od prostredia, kde sa včely nachádzali a ku ktorým rastlinám a stromom mali možnosť prístupu. Všeobecne ale obsahuje až 300 látok s najväčším podielom polyfenolov (flavonoidov). Produkty obsahujúce propolis nie sú vhodné pre astmatikov a alergikov na včelie bodnutie a včelie produkty všeobecne. Pri častom používaní propolisu sa môžu dokonca objaviť alergie v podobe podráždenia kože (pripomínajúce ekzém) [1].

Využitie propolisu

Propolis môžeme využiť surový, ale najčastejšie sa s ním môžeme stretnúť vo forme mastí alebo tinktúry. Príprava tinktúry ani masti nie je nič náročné a zvládneme to aj sami doma. Na prípravu tinktúry budete potrebovať najmenej 60% lieh, do ktorého vložíme rozdrobený propolis. Necháme vylúhovať niekoľko dní, príp. týždňov. Podľa toho, ako chceme mať tinktúru silnú. Cez látku scedíme a nalejeme do malých a praktických fľaštičiek. Následne uskladňujeme v chlade a tme. Tinktúra z propolisu sa využíva najmä na koži alebo v ústnej dutine. Má skvelé hojivé účinky a využíva sa najmä pri problémoch s aftami alebo na drobné zápaly či ekzémy.  width=

Na výrobu masti budeme potrebovať lekársku vazelínu, ktorú zahrejeme na 50 °C. Do nej vmiešame surový propolis, ktorého môže byť pokojne až 50% množstvo. Potom prefiltrujeme. Možno využiť aj napríklad olivový olej v pomere 2 diely oleja a 1 diel propolisu. Masť s propolisom sa využíva najmä na veľmi suchú či popraskanú kožu, pretože má veľmi dobré regeneračné účinky. Je hojivá a je vhodná pre osoby s ekzémami alebo na oblasť hemoroidov.

Surový propolis sa využíva najviac pri bolestiach zubov alebo na odstránenie bradavíc, na výrobu tinktúry a kvapiek atď. V prípade bradavíc sa kúsok surového propolisu položí na špičku lyžičky a nad plameňom, alebo plotnú sporáku sa nechá dôkladne zmäknúť. Túto hmotu vytlačíme na bradavicu a prelepíme umývateľnou náplasťou. Takto ošetrenú bradavicu necháme, a pokiaľ náplasť a propolis spadne, tak opäť obnovíme. Bradavice sa postupne zmenšia a vypadne. Nikdy jej nešťouráme, neškriabeme, ani nevyrezávame. Výsledky sa dostavia veľmi skoro.

Pokiaľ si Vám nechce do domácej prípravy výrobkov z propolisu, máme pre Vás už hotový produkt a to konkrétne zjemňujúcu masť s propolisom nesúci názov Pilný ako včelička. Vďaka jedinečnému a spoľahlivo prírodnému zloženiu je masť skvelá aj na tú najcitlivejšiu pokožku. Veľmi dobre zjemňuje tvrdú, odretú alebo prechladenú pokožku. Naozaj rýchlo sa vstrebáva, teda nezanecháva na pokožke nepríjemný filter, a to je jej veľká výhoda. Pokožku zanecháva dlhodobo hydratovanú a vláčnu. Je vhodná pre všetky typy pokožky, najmä pre osoby s ekzémami, lupienkou či inými kožnými chorobami. Pýši sa certifikáciou BIO a CPK, čím si môžete byť istí tou najlepšou kvalitou.

Zdroje:
  • [1] www.comvita.com/blog-article/everything-you-need-to-know-about-propolis/W5200215
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.