Na aké vitamíny by sme nemali zabúdať?

Vitamíny sú pre náš organizmus veľmi dôležité a nemali by sme na ne za žiadnu cenu zabúdať. Ktoré sa oplatí suplementovať a na čo vlastne slúži? To sa dozviete v dnešnom článku.

Zdravý jedálniček nemusí stačiť

Zaujímate sa o zdravý životný štýl, dobre sa stravujete a stále máte pocit, že Vášmu telu niečo chýba? Možno zabúdate na veľmi dôležitú oblasť zdravej výživy a tou je suplementácia vitamínov a minerálov. Hoci zdravá strava, ako je ovocie, zelenina, strukoviny, obilniny atď. obsahujú veľké množstvo rôznych vitamínov, nášmu telu to nemusí stačiť. Veľmi totiž záleží predovšetkým na kvalite týchto potravín. V súčasnej dobe je pôda veľmi vyčerpaná a samotné potraviny už nie sú na vitamíny také bohaté, ako tomu bolo kedysi. Do potravín sa tiež pridáva stále viac chemikálií, ktoré ich kvalitu a obsah živín veľmi znižujú. Z tohto dôvodu je dobré vitamíny telu dodávať aj inak, než iba zo stravy.

Čo sú to vitamíny?

Zjednodušene povedané môžeme povedať, že vitamíny sú esenciálne látky, ktoré patria k základným zložkám ľudskej stravy. Samozrejme spoločne s makroživinami, medzi ktoré patria sacharidy, tuky a bielkoviny. Vitamíny hrajú významnú úlohu pri procesoch vstrebávania a výmeny látok medzi vonkajším prostredím a živým organizmom. Takmer všetky vitamíny si náš organizmus nie je schopný sám vytvoriť, preto je veľmi dôležité mu ich v rozumnom množstve dodávať. A to buď už spomínanou stravou alebo doplnkami stravy.

Nedostatok vitamínov môže v našom tele narobiť skutočne veľké nepríjemnosti. Zarábame si na celý rad zdravotných problémov, ktoré môžu vyústiť až do vážnych ochorení. Vitamíny môžeme rozdeliť na lipofilné, ktoré sa ukladajú do zásob. Z toho dôvodu vydrží v tele aj niekoľko mesiacov. Oproti nim potom stoja hydrofilné vitamíny, okrem vitamínu B12, ktoré sa neukladajú do zásob, a preto ich treba neustále a pravidelne dopĺňať. Všeobecne nemožno povedať, aké vitamíny sú potrebné, pretože pre správne fungovanie nášho tela som potreba všetky. Existujú však také, ktoré nestačia prijímať iba zo stravy. Poďme sa na tie najdôležitejšie pozrieť spoločne.

B-komplex

Komplex vitamínu B je termín pre skupinu vitamínov B, ktoré naše telo potrebuje na optimálne zdravie a aktívny životný štýl. Vzhľadom na to, že sa viažu na vodu, namiesto tukov, nie sú skladované v našom tele a musia byť denne získavané z našej stravy alebo doplnkov, aj keď v malých množstvách. Vitamíny B ovplyvňujú chuť do jedla, zrak, kožu, nervy a tvorbu červených krviniek. Vyvážený príjem všetkých vitamínov skupiny B je tak veľmi dôležitý ako prevencia všetkých neurologických poškodení. Či už ide o hojenie bolestivého „škrípnutia nervu“ medzi stavcami, mravčenie v rukách alebo nohách, alebo napríklad o pásový opar – vitamíny skupiny B sú pre hojenie naozaj nevyhnutné.

Vitamín D

Vitamín D sa skladá z vitamínu D2 a D3. Vitamín D si vytvárame predovšetkým zo slnečných lúčov, niektorí odborníci tvrdia, že až z 90%. Keďže žijeme v Českej republike, kde máme silné slnko približne od polovice mája zhruba do polovice septembra, treba tento vitamín dopĺňať aj inak. Štátny zdravotný ústav uviedol informáciu, že najmä v zimných a jarných mesiacoch trpí nedostatkom vitamínu D takmer 50 % obyvateľov Česka. Zvyšok vitamínu D človek prijíma v strave. Vitamín D ovplyvňuje 200 rôznych chemických reakcií v organizme, bol nájdený takmer vo všetkých typoch ľudských buniek a tkanív. Vitamín D ovplyvňuje aj funkcie mozgu. Jedna z odborných štúdií uvádza, že suplementácia vitamínu D môže veľmi významne pomôcť ľuďom so stredne závažnou depresiou.

Vitamín C

Ďalším veľmi dôležitým vitamínom je vitamín C. Vitamín C označovaný aj ako kyselina L-askorbová (L-300) je dôležitou súčasťou organizmu každého človeka. Podporuje vstrebávanie ťažkých kovov, v tele pôsobí ako antioxidant a vytvára kolagén starajúci sa predovšetkým o zdravé ďasná, zuby, kosti a krvné cievy. Zatiaľ čo väčšina živočíchov si dokáže vytvárať vlastný vitamín C, človek je odkázaný na jeho pravidelné doplňovanie prostredníctvom stravy, alebo vo vode rozpustných práškov a tabliet. Na trhu existuje naozaj množstvo produktov, my Vám s výberom poradíme. Špeciálna zmes " Vitamín C " značky Naturalis sa skladá z aceroly, camu camu, baobabu a macy. Všetky tieto suroviny sa radia medzi najobľúbenejšie novodobé aj ajurvédske superpotraviny s vysokým obsahom vitamínu C. Acerole v tomto rebríčku dokonca patrí prvenstvo [1].

Vitamín K

Vitamín K je opäť celou skupinou vitamínov, ktoré sú rozpustné v tukoch. Hrajú dôležitú úlohu v zrážanlivosti krvi, metabolizme kostí a pri regulácii hladiny vápnika v krvi. Vitamín K môžeme ďalej rozdeliť na K1 a K2. Vitamín K1 alebo fylochinón pochádza z rastlín. Vitamín K2 nájdeme predovšetkým v živočíšnych produktoch a niektorých fermentovaných potravinách. Bez vitamínu K nemôže telo produkovať protrombín, ktorý je dôležitý pri zrážanlivosti krvi. Najbohatším zdrojom vitamínu K je zelená a listová zelenina. Nájdeme ho aj v zemiakoch, paradajkách a mrkve, obsahujú ho aj strukoviny a veľké množstvo vitamínu K nájdeme vo vajciach, mäse, kyslých mliečnych výrobkoch, zrejúcich syroch a živočíšnych tukoch.

Zdroje:
  • [1] www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-c/art-20363932
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.