Ako sa vysporiadať s jesennou únavou?

S jeseňou prichádza aj jesenná únava. Vonku začína byť večer čoskoro tma, do tmy tiež vstávame a počas dňa je vonku šero. Aj s jesennou únavou sa môžeme vysporiadať prírodnou cestou. Ako na to? To sa dozviete v dnešnom článku, kde sa s Vami podelíme o naše tipy.

Sychravé jesenné počasie, skoré večery a chladné rána sa bezpochyby podpíšu na našej nálade a samozrejme s tým spojenej energii. Tiež sa cítite na jeseň viac unavení a najradšej by ste strávili celý deň zababušenie v perinách s hrnčekom teplého čaju ? Jesenná únava sa skrátka dotýka každého z nás a treba ju brať ako normálny prejav prechodu z teplého leta. Avšak aj s únavou sa dá bojovať a užiť si jeseň so všetkým.

Naše telo býva po lete mnohokrát vyčerpané. Sme po náročnej dovolenke, ktorá so sebou prináša mnoho stresu, napokon v dnešnej dobe sme sa pod tlakom takmer stále. V zamestnaní zastupujeme kolegov, práca sa nabaľuje a deti nemá cez prázdniny kto strážiť. Predovšetkým na jeseň by sme sa mali o naše telo starať nielen zvonku, ale predovšetkým zvnútra. Ako? No predsa zdravým životným štýlom a správnou životosprávou. Máme pre Vás pár tipov ako na to.

Zamerajte sa na stravu

Jedlo a predovšetkým skladba nášho jedálnička veľmi ovplyvňuje aj naše psychické zdravie. Verte, že ak sa budeme stravovať zdravo, budeme mať v jedálničku dostatok bielkovín, ovocia a zeleniny, budeme sa cítiť psychicky aj fyzicky lepšie, ako keď budú v našom jedálničku prevažovať sladkosti a tučné, nezdravé jedlá. V boji s jesennou únavou by sme nemali zabúdať zaraďovať predovšetkým celozrnné obilniny, ryby, orechy a semienka. Skvelé sú predovšetkým husté zeleninové polievky, ktoré nás nielen zasýtia, ale skvele prehrejú. Nezabúdajte ani na korenie ako je škorica alebo kurkuma.

Vyhnúť by sme sa mali naopak vysoko priemyselne spracovaným potravinám, po ktorých budeme ešte viac unavení, a žiadnu energiu nám naozaj nedajú. Také potraviny sú plné nezdravých tukov, cukrov a soli. Naopak úplne postrádajú bielkoviny, vitamíny a minerálne látky, ktoré sú naše telo a jeho správne fungovanie absolútne nevyhnutné.

Majte dostatok pohybu

Pohyb neznamená to, že musíme denne stráviť 2 hodiny v posilňovni. Pohybom myslíme pobyt na čerstvom vzduchu, dlhé a svižné prechádzky atď. Pobyt vonku nám zlepší spánok, dodá dostatok energie, zdvihne náladu a zvýši našu sústredenosť. Počas fyzickej aktivity a športu si neuveriteľne prečistíme svoju myseľ, uvoľníme endorfíny a doplníme energiu. Pravidelná aktivita je skrátka nevyhnutná pre naše fyzické a duševné zdravie. Podporuje imunitu, kardiovaskulárny systém a znižuje krvný tlak.

Dodržujte pitný režim

Nielen v lete je potrebné dodržiavať pitný režim. Nezabúdajte naň a predovšetkým na jeho zdroje. Nie je vhodné piť príliš ľadové nápoje. Namiesto ľadovej vody sa zamerajte predovšetkým na bylinné čaje, ovocné čaje alebo nápoj z guarany. Guarana dodáva telu energiu, pretože obsahuje ešte viac kofeínu ako klasická káva. Je vhodné ju piť skôr v ranných alebo dopoludňajších hodinách, neskôr by mohla spôsobiť problémy so zaspávaním. Guaranín je látka, ktorá sa veľmi podobá kofeínu, na rozdiel od neho sa ale dlhšie rozkladá, preto tiež v tele dlhšie účinkuje [1].

Nezabúdajte odpočívať

Pokiaľ sa cítite permanentne unavení, je potrebné dovoliť si odpočívať a nabrať energiu. Žijeme v čase, keď sme neustále v strese, v hlave nám cez deň preletí tisíce myšlienok a my nemáme kedy „vypnúť“. Odpočinok nemusí znamenať byť celý deň v posteli pri seriáli. Odpočinkom myslíme kvalitne strávený čas predovšetkým pred spaním. Vďaka spánkovej hygiene budete mať kvalitnejší spánok a ráno sa budete cítiť oddýchnuto.

Čo patrí do spánkovej hygieny ? V prvom rade by sme mali obmedziť tzv. modré svetlo, ktoré môže náš spánok veľmi narušiť. Aspoň 30 minút pred spaním odložte svoj mobilný telefón, vypnite televíziu a začítajte sa napríklad do obľúbenej knihy. Nejedzte tesne pred spaním, nepite alkohol alebo energetické nápoje s kofeínom. Pred spaním si vyvetrajte miestnosť, ktorú zbytočne nevykurujte. Aj také drobnosti môžu veľmi ovplyvniť kvalitu spánku počas noci.

Zdroje:
  • [1] www.medindia.net/patients/lifestyleandwellness/top-5-health-benefits-of-guarana.htm
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.