Čo ste nevedeli o karóbe

Karob môžeme poznať ako zdravšiu náhradu kakaa. Perfektne osladí dezerty, hoci neobsahuje žiadny biely rafinovaný cukor. Pokiaľ o ňom práve teraz čítate prvýkrát, je dnešný článok priamo pre Vás.

Čo je to karob?

Karob je často spájaný v súvislosti so zdravým životným štýlom a chudnutím. Mnohí diétári s ním nahrádzajú čokoládu, pretože je skvelou alternatívou kakaa. Karob je prášok z Rohovníka obyčajného. Mohli ste o ňom počuť aj ako o Svätojánskom chlebe. Ide o cca 30 cm dlhé struky, ktoré majú vo svojej zrelosti tmavú hnedú farbu. Obsahuje veľké a tvrdé semienka a sladkú dužinu. Pri jeho pestovaní býva najnáročnejšie obdobie zberu, ktoré sa vykonáva zrazením ovocia a následným zberom pomocou sietí. Je to náročný proces, pretože zberači musia byť veľmi opatrní, aby nedošlo k poškodeniu a neutrpela aj úroda na budúci rok. Po dozretí sa struky vysušia a následne rozomelú na jemný prášok. Tým vzniká karob, ako si ho môžeme zakúpiť a používať vo svojej kuchyni aj my.

Náhrada kakaa

Karob sa v súčasnej dobe hojne používa ako náhrada kakaa. Je prirodzene sladký, teda sa nemusí už nijako dosladzovať, ako je to práve u samotného kakaa. Ďalším významný rozdiel medzi kakaom a karobom je v obsahu tukov. Kakao je oveľa viac tučnejšie, než karob. Kakao obsahuje cca 23% tuku a 5% cukru. Opak nastáva pri karóbe, ktorý obsahuje iba 7 % tuku a takmer 50 % cukru. Z toho dôvodu je vhodnejšie napr. pri redukcii a zároveň je sladký sám o sebe a nemusíme pokrmy alebo nápoje už nijako dosladzovať. Kalorická hodnota karobu je zhruba o jednu tretinu menšia, než u kakaa. To oceníme najmä pri chudnutí.

Skvelý zdroj vápnika

Karob obsahuje niekoľko dôležitých vitamínov a minerálov, ktoré sú nevyhnutné na správne fungovanie nášho organizmu. Jedným z takýchto minerálov je vápnik. Vápnik je dôležitý najmä pre dobrý stav našich kostí, pomáha pre správne fungovanie srdca, svalov a nervov. Karob má zároveň veľkú výhodu v tom, že neobsahuje oxaláty, ktoré nájdeme v kakau. Oxaláty sú látky, ktoré znižujú schopnosť nášho tela správne absorbovať vápnik. Oxaláty majú za následok napr. vznik obličkových kameňov. Na dostatočný príjem vápnika nám bohato postačí pridávať karób do našich pokrmov. Dve polievkové lyžice karobu poskytnú nášmu telu až 42 mg vápnika.  width=

Prirodzene bez lepku

Ďalšou výhodou karobu je absencia lepku. Karob je prirodzene bezlepkovou potravinou. Pokiaľ trpíte celiakiou, máte alergiu na lepok alebo intoleranciu lepku, je pre Vás karob úplne bezpečný. Môžete si z neho pripravovať napr. bezlepkové zdravé dezerty, na ktorých si zaručene pochutnáte.

Vysoký obsah vlákniny

Karob je skutočne významným zdrojom vlákniny, ktorá je veľmi dôležitá a mnoho ľudí ju má veľký nedostatok. Vláknina je veľmi dôležitá najmä pre náš tráviaci systém. Pomáha čistiť črevá, zabraňuje zápche, znižuje cholesterol a reguluje cukor v krvi. Dve polievkové lyžice karóbu obsahujú až 5 g vlákniny, čo je zodpovedajúca denná dávka, ktorú by sme mali prijať. Nedostatok vlákniny môže mať za následok napr. vznik civilizačných ochorení, preto je konzumácia vlákniny skvelou a dôležitou prevenciou.

Bez kofeínu

Ďalšou výhodou karóbu je, že neobsahuje alkaloidy, ako je teobromín a kofeín. V kakaovom prášku sa nachádza pomerne vysoké množstvo týchto povzbudzujúcich látok a tie môžu byť v niektorých prípadoch nežiaduce. Niektorí lekári a výživoví poradcovia často neodporúčajú piť príliš často kakao deťom, a dokonca ani dospelým. Na kofeíne tiež môže vzniknúť určitá závislosť av neúmerných dávkach potom môže vyvolať aj psychické problémy či iné zdravotné nepríjemnosti.

Ako používať karob?

Ako už bolo povedané, karob môžeme používať rovnakým spôsobom ako kakao. Karob má však svoju veľmi špecifickú vôňu, ktorá sa od kakaa líši. Je sladkastá a pripomína skôr vôňu napr. sušeného ovocia. V chuti je potom karob o poznaní jemnejší. Na trhu karob nájdeme vo forme prášku, ktorý môžeme pridať napr. do smoothie, osladiť si s ním ovsenú kašu alebo ho môžeme pridať do mnohých pečených dezertov namiesto kakaa. Výborne bude fungovať aj v domácich müsli tyčinkách alebo raw guličkách.

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.