Výhody sušeného ovocia

Sušené ovocie patrí medzi obľúbenú zdravú desiatu pre všetkých, ktorí sa vyžívajú v sladkom a zároveň si chcú udržať štíhlu líniu. Sušené ovocie môžeme maškrtiť samotné alebo ho pridať do kaše, jogurtu a mnoho ďalšieho.

Sušenie ovocia patrí medzi najstaršie techniky jeho spracovania. Prvé zmienky o sušení sú už z dôb pred 3 500 rokmi, kedy ľudia využívali staré metódy sušenia, napr. slnkom alebo vetrom. Sušenie je veľmi efektívny spôsob, vďaka ktorému sa nám darí konzervovať potraviny a uchovávať ich chuť, vôňu aj farbu. Techniky sušenia sa v minulosti odovzdávali z generácie na generáciu v závislosti od toho, ktoré fungovali. Postupom času sa tieto techniky stále zdokonaľovali a ľudia začali vymýšľať nové a nové inovatívne techniky, ktoré tento proces môžu urýchliť a ešte viac zefektívniť.

Sušené ovocie obsahuje menej vody, obsah kalórií na 100 g je však oveľa vyšší ako pri čerstvom ovocí, rovnako ako cukre. Z toho dôvodu je dôležité to s ním zbytočne nepreháňať a konzumovať ho s mierou. Rovnako ako vyšší obsah cukru sú ale v sušenom ovocí aj viac koncentrované dôležité vitamíny a minerály. A v tomto môže byť sušené ovocie pre naše zdravie veľkým prínosom. Má veľmi skvelé výživové hodnoty a vďaka sušeniu sa tiež predlžuje jeho doba trvanlivosti. Z toho dôvodu si aj v zime môžeme pochutnať napr. na sušených mandarínkach, slivkách a ďalších druhoch ovocia a dodávať tak telu vitamíny po celý rok.

Ako ho konzumovať?

Výhoda sušeného ovocia je predovšetkým tá, že ho možno použiť naozaj na nespočetné množstvo spôsobov a do mnohých pokrmov. Sušené ovocie môžeme maškrtiť namiesto sladkostí alebo si ho na raňajky pridať k cereáliám, ovsenej kaši alebo do jogurtu. Využijeme ho aj pri pečení buchiet, koláčov alebo na Vianoce do vianočiek a ovocných chlebíčkov. Použiť ho môžeme aj ako zdravú a rýchlu desiatu pre deti namiesto sušienok, oblátok a iných nezdravých sladkostí.

Sušené ovocie musíme tiež správne uskladniť, aby nám dlho vydržalo a nedostala sa k nemu prebytočná vlhkosť, ktorá by ho mohla znehodnotiť. Pri správnom uskladnení má sušené ovocie aj ostatné potraviny trvanlivosť 1 – 2 roky. Sušené huby alebo bylinky môžete skladovať v štýlových dózach na sušené plody. Napr. sušená levanduľa sa často používa ako dekorácia, ktorá prevonia skriňu alebo menšiu izbu.  width=

Ktoré ovocie je na sušenie najlepšie?

Pri výbere sušeného ovocia by sme sa mali zamerať predovšetkým na jeho kvalitu. Všeobecne platí, že najlepšie je kupovať sušené ovocie v bio kvalite a samozrejme bez pridaného cukru. V BIO ovocí nie sú pridané žiadne škodlivé látky a nie je pestované za použitia pesticídov. Ďalej vyberajte také ovocie, ktoré je nesírené. To znamená, že pri spracovaní nebol použitý oxid siričitý. Väčšina sušeného ovocia, ktoré bežne nájdeme v supermarketoch je sírených. Takto ošetrené ovocie potom môže spôsobovať rôzne zdravotné problémy, medzi ktoré patrí napr. žalúdočná nevoľnosť alebo žlčníkový záchvat. Sírené ovocie spoznáte najskôr na prvý pohľad, pretože je zachovaná jeho pôvodná farba, ale chuť i vôňa sú pri takto ošetrenom ovocí potlačené.

Datle ako alternatíva cukru

Medzi najobľúbenejšie sušené ovocie patria jednoznačne datle. Sušené datle sú výborným zdrojom vlákniny, a to ako rozpustné, tak aj nerozpustné. Rozpustná vláknina pomáha kontrolovať hladinu glukózy v krvi a znižuje škodlivý LDL cholesterol. Okrem toho obsahujú vápnik, ktorý prospieva kostiam a zdravým zubom. Úspešne tiež pomáhajú s liečbou kašľa, pretože uvoľňujú hlieny, a navyše posilňujú imunitný systém. Datle sú tiež považované za mierne afrodiziakum pre mužov aj ženy. Výhoda datlí je tá, že sú veľmi sladké, a preto sa hojne využívajú napr. na pečenie zdravých dezertov. S datľou je možné tiež vyrobiť datľovú pastu, ktorá je na pečenie tou najlepšou voľbou. Vďaka vysokej sladkosti už nebudete potrebovať žiadny cukor navyše [1].

Sušené brusnice - zdroj antioxidantov

Sušené brusnice sú bohaté na vitamíny, antioxidanty a taktiež na vlákninu. Konzumáciou sušených brusníc tak posilňujete svoj imunitný systém. Sušené brusnice sú aj účinnou prevenciou pred vznikom zubného kazu. Brusnice sú ďalej bohaté na vitamíny A, E a C – posledné dva menované patria medzi zásadné antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými kyslíkovými radikálmi. Brusnice majú tú výhodu, že nevyvolávajú rezistenciu baktérií. Preto sa odporúčajú najmä v prípade chronickej alebo recidivujúcej infekcie močového mechúra. Brusnice sa všeobecne využívajú na prípravu marmelád, čajov, kompótov a ďalších pochutín.

Zdroje:
  • [1] www.healthline.com/nutrition/benefits-of-dates
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.