Tipy na zdravé raňajky bez cukru

Zdravé a vyvážené raňajky pozitívne ovplyvnia celý náš nasledujúci deň. Pozrite sa spoločne s nami na osvedčené tipy, ktoré sú chutné, zdravé a veľmi rýchle na prípravu. Navyše sú úplne bez pridaného cukru!

Už naše babičky hovorievali, že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa a nemali by sme na ňu zabúdať. Viete skutočne, prečo je prvé jedlo dňa také dôležité? Dôvodov je hneď niekoľko. Skvele nám naštartuje metabolizmus a dodá energiu na nový deň. Samozrejme iba v prípade, ak je nastavená správne a má všetky makroživiny, ktoré by mala mať. Ide predovšetkým o správny pomer bielkovín, tukov a sacharidov. Naštartovať potrebuje nielen naše telo, ale aj mozog. Pokiaľ nebude mať Váš mozog dostatok energie, ako sa potom chcete plne sústrediť na každodenné povinnosti a maximálnu efektivitu práce či akejkoľvek inej činnosti?

Pozor na nadbytok cukru

Zloženie raňajok veľmi ovplyvní naše ďalšie chute počas celého dňa. Ak si dáme na raňajky šišky, koláče alebo inak vysoko sacharidové jedlo, zdvihne sa nám veľmi rýchlo hladina krvného cukru. To spôsobí rýchly vzostup, avšak následne ešte rýchlejší pokles energie. Budeme sa cítiť unavení a nedokážeme sa plne sústrediť na prácu. Okrem toho dostaneme veľmi rýchlo opäť hlad a budú nás naháňať chute na sladké celý deň. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité sa zamyslieť nad tým, aké raňajky si ráno pripravíme.

Keď sa naučíme pravidelne raňajkovať, nepotrebujeme do seba večer pred zaspaním dostať takú veľkú večeru a ani nemáme pomyslenie na večerné vyjedanie chladničky. Tým pádom si nepôjdeme ľahnúť s plným bruchom, čo pozitívne ovplyvní kvalitu nášho spánku. Trávenie má tak dostatok času, aby posledné jedlo dobre spracovalo a nám sa dobre a ľahko zaspávalo. Keď do seba totiž dostaneme tesne pred spaním veľké jedlo a ešte kaloricky veľmi výdatné, telo si s ním musí nejako poradiť aj cez noc a namiesto toho, aby odpočívalo, musí vydať veľa energie na trávenie večere. Raňajkujte a Váš spánok bude oveľa lepší a kvalitnejší.

Dajte svoje raňajky rutinu

Rovnako ako si každé ráno čistíme zuby, aj naše raňajky by mali mať určitú rutinu a svoje pravidlá. Medzi tie najdôležitejšie patrí predovšetkým raňajkovať v pokoji. To znamená sa skutočne plne sústrediť iba na jedlo. Nepozerať pri raňajkách na televíziu, do počítača alebo riešiť pracovné záležitosti. Pri raňajkách jedzte a zbytočne sa nerozptyľujte. Jedzte pomaly a jedlo si vychutnávajte. Jedzte pri stole, nie za pochodu pri ceste do práce.  width=

Banánové lievančeky

Banánové lievance bez cukru a múky patria medzi naše najobľúbenejšie raňajky. Ich výhoda je najmä tá, že sú iba z pár ingrediencií a príprava týchto lievancov trvá doslova len pár minút. Sú prirodzene bez lepku, neobsahujú laktózu a žiadny cukor, iba ten prirodzený z ovocia. Sú teda vhodné pre celiakov, osoby trpiace intoleranciou na laktózu atď. Zamilujú si ich aj deti, pretože sú prirodzene sladké a skrátka výborné. Na lievančeky budete potrebovať iba 1 ks banánu, 2 vajcia a lyžičku škorice. Všetky ingrediencie stačí rozmixovať do cesta a osmažiť na panvici. Podávať môžeme napr. s jogurtom, ovocím alebo orechmi.

Granola s jogurtom

Granola rovnako ako müsli je zmes vločiek, orechov, semienok a sušeného ovocia. Zásadný rozdiel spočíva v tom, že granol je zapečený. Je tiež skvelou náhradou za najrôznejšie „hriešne“ pochutiny, po ktorých naše telo len ukladá zásoby do tukov. Fantázii sa medze nekladú a do granoly je možné pridať naozaj nespočetné množstvo druhov ovocia, orechov alebo semienok. Granolu si tak môžeme zostaviť presne na mieru svojich chutí. Príprava domácej granoly je veľmi jednoduchá. Stačí zmiešať všetky sypké ingrediencie, pridať olej, med (alebo iné sladidlo) a dôkladne premiešať. Zmes preložíme na pekáč a pečieme jednu a pol až dve hodiny pri 100–150 ˚C. Granolu je možné tiež zakúpiť už hotovú. Tým sa nám príprava raňajok skráti na úplné minimum a my ju iba zmiešame s jogurtom alebo mliekom.

Pšeničná kaša s ovocím

Obilná kaša je skvelým zdrojom sacharidov a vlákniny. Navyše obsahuje mnoho bielkovín a tukov a je nabitá dôležitými vitamínmi, minerálmi a antioxidačnými rastlinnými zlúčeninami. Jáhlové vločky majú rovnaké benefity ako tie ovsené, sú navyše prirodzene bez lepku, teda vhodné aj pre celiakov a osoby trpiace alergiou na lepok. Vyrába sa lisovaním olúpaných zŕn prosa. Jáhly obsahujú cenné vitamíny predovšetkým skupiny B a E a minerálne látky ako je horčík, draslík, železo a fosfor. Ak si budete robiť kašu doma, stačí iba uvariť pšeno vločky vo vode alebo mlieku do zhustnutia. Môžete si tiež ušetriť svoj čas a kúpiť si čistú pšeničnú kašu, ktorú opäť iba zalejete vodou či mliekom a dôkladne premiešate, pokiaľ nebude hustá. Kašu potom následne ozdobíme čerstvým ovocím, orechmi, kakaovými bôbmi atď.

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.