Soľ nad zlato - alebo ako to s ňou vlastne je?

V posledných rokoch sa môžeme stretnúť s názormi, že soľ a jej príjem je veľmi nezdravý a mali by sme sa jej radšej vyhýbať. Je to skutočne pravda alebo iba nepochopenie pojmov? Prečítajte si v dnešnom článku.

K príjmu soli sa spája naozaj nespočetné množstvo teórií a správ o tom, ako veľmi je nezdravá a tvorí spoločne s cukrom zastúpenie v tzv. bielom jede, ktorý nám veľmi ubližuje. Existujú dva tábory ľudí. Jedni ju hania a vyhýbajú sa jej. Druhí soľ považujú doslova za liek a sú presvedčení o tom, že nám žiadnym spôsobom neubližuje a potrebujeme ju k životu. Kde stojíme my? Tak nejako uprostred s triezvym pohľadom na vec. Poďme si túto tému viac rozobrať.

Nevyhýbajme sa soli!

Soľ je pre naše telo veľmi dôležitá a rozhodne by sme ju nemali úplne vylúčiť zo svojej stravy. Soľ je zlúčenina chlóru a sodíka. Sodík je absolútne zásadný pre náš organizmus. Udržuje rovnováhu medzi tekutinami vo vnútri buniek av medzibunkovom priestore. Sodík umožňuje kyslíku a živinám prechádzať cez bunkové steny tam aj späť a je dôležitý pre správnu funkciu svalov a nervov. Podporuje aj správnu funkciu obličiek a zvyšuje rozpustnosť vápnika, čím znižuje riziko vzniku obličkových kameňov.

Nedostatok sodíka vedie k značnej únave, slabosti a môže viesť až k celkovému vyčerpaniu organizmu a kŕčoch vo svaloch. K nedostatku sodíka dochádza iba veľmi zriedka. Najčastejšie to môže byť však pri dlhotrvajúcom zvracaní, hnačkách alebo nadmernom potení. Dospelý človek má vo svojom tele zhruba 130 g sodíka. Polovica je rozpustená v tekutinách, ďalších časť (cca 60 g) sodíka sa nachádza v našich kostiach. Mimo sodíka je dôležitý aj spomínaný chlór, ktorý spoločne so sodíkom udržuje acidobázickú rovnováhu v organizme.

Kľúč je správne množstvo

Ako takmer všetko vo výžive, je o správnom a dostatočnom množstve a zdrojoch, z ktorých čerpáme. Pokiaľ sa budeme od rána do večera ládovať soľou z nekvalitných zdrojov (údenín, polotovarov a pod.), je snáď všetkým jasné, že to nie sú správne zdroje soli, ktoré by naše telo potrebovalo. Najviac soli nájdeme v spomínaných údeninách, instantných jedlách a polievkach, omáčkach, koreniacich zmesiach, chipsoch, kečupoch a mnoho ďalšieho. To sú potraviny, ktoré nám môžu spôsobiť zdravotné problémy. Prestaňme viniť za náš vysoký tlak a cholesterol soľ, ale zamyslime sa skôr nad tým, aké zdroje na príjem soli konzumujeme.

Odporúčanie príjmu sodíka podľa Svetovej zdravotnej organizácie je cca 5 g na deň. Názory odborníkov sa na túto tému často líšia. Niektorí by ho ešte znížili, druhí zastávajú názor, že príjem môže byť pokojne vyšší, ak ich sodík prijímam iba z kvalitnej soli, nie z vyššie spomínaných priemyselne spracovaných potravín, ktoré majú veľmi negatívny dopad na naše zdravie, nielen z dôvodu vyššieho príjmu soli.  width=

Vyberajte kvalitné zdroje soli!

Medzi kvalitné soli sa radí napr. soľ himalájska. Himalájska soľ sa zbiera cca 200 km od Himalájí a predstavuje naozaj kvalitný produkt. Neobsahuje žiadnu chémiu alebo iné aditíva, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na naše zdravie. Pomôžeme ju použiť na všetky možné pokrmy, ktorým dodá jedinečnú chuť a zároveň prospešné látky.

Soli je skutočne mnoho druhov a každý si môže vybrať podľa svojich požiadaviek a preferencií. Na trhu nájdeme soľ bielu, ružovú ale aj čiernu. Čierna soľ je v poslednej dobe skutočne veľmi rozšírená a obľúbená. Má ľahko štipľavú chuť a používa sa hojne v indickej alebo ázijskej kuchyni. Obľúbená je aj medzi vegánmi, pretože po dochutení ľahko pripomína chuť vajec, ktorým sa vegáni inak úplne vyhýbajú. Čierna soľ sa mieša s dreveným uhlím a predtým, než vznikne konečný produkt, sa zahrieva. V konečnom výsledku by teda čierna soľ mala obsahovať sírany, sulfidy, železo a horčík. Práve vďaka takému zloženiu má potom výraznú sírnu arómu a hĺbkovú dymovú chuť.

Čo povedať na záver? Nebojte sa soliť, ale vyberajte naozaj kvalitné zdroje. Medzi tie patrí samozrejme iba kvalitná soľ. Za žiadnu cenu nepoužívajte koreniace zmesi, ktoré sú plné nielen soli, ale predovšetkým glutamátu, ktorý síce skvele vyzdvihne chuť, ale pre naše zdravie je veľmi nevhodný.

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.