Ako zlepšiť svoj menštruačný cyklus kvalitnou stravou

Zdravý menštruačný cyklus by mal byť absolútnou prioritou pre každú ženu. Cítiť sa dobre aj v období menštruácie by mala byť samozrejmosť a nie iba výnimka. Prečítajte si v dnešnom článku, ako ovplyvniť jeho kvalitu zdravou stravou.

V dnešnej dobe sa objavuje stále viac žien, ktoré majú nepríjemnú a bolestivú menštruáciu. V niektorých je dokonca zakorenené, že je to normálny priebeh cyklu a je potrebné si naň zvyknúť. To je samozrejme úplný nezmysel. Žiadny menštruačný cyklus by nemala sprevádzať silná bolesť hlavy, nezvládnuteľné kŕče v bruchu či dokonca zvracanie alebo omdlievanie. Pokiaľ sa tak deje, je potrebné to okamžite riešiť a nebrať taký priebeh ako štandard.

Čo k menštruácii patrí, sú ľahké výkyvy nálad, zvýšená chuť do jedla, slabá bolesť v podbrušku v prvých dňoch menštruácie a tiež únava. To všetko je potrebné vziať do úvahy a dať si priestor na odpočinok. V prvých dňoch menštruácie by sme sa nemali nijako zvlášť zaťažovať, silovo cvičiť a chcieť od seba vysoké nasadenie. Naopak by sme si mali dať dostatočný odpočinok, pokoj a venovať sa sami sebe. Zameriavať sa na svoje potreby a dávať telu to, čo potrebuje.

Prečo mám neustále chute a pocit hladu?

Ženské telo prechádza celý menštruačný cyklus štyrmi fázami, ktoré sa líšia najmä v hladine hormónov. S tým sa spája aj zvýšená chuť prevažne na sladké či tučné jedlá. Tiež máte pred menštruáciou pocit, že ste práve vyjedli celú chladničku, ale stále máte hlad? Je to dané tým, že v tomto období je nízka hladina serotonínu, ktorý má vplyv práve na zvýšené chute do jedla. Mozog nás potom nabáda k neustálemu zobaniu jedál, ktoré sú energeticky veľmi bohaté.

Akým potravinám sa radšej vyhýbať?

V období menštruácie by sme to nemali preháňať s množstvom soli. Soľ môže viesť k zadržiavaniu vody v tele, a tým k nepríjemnému pocitu opuchnutia, najmä na tvári a nohách. Vyvarujte sa teda priemyselne spracovaným potravinám, polotovarom, údeninám atď. To isté platí aj o cukre, ktorý ovplyvňuje hladinu glykémie. Jej náhly pokles vedie k výkyvom nálad a negatívne ovplyvňuje ďalšie procesy v tele.

Čo nám rozhodne (nielen) v období menštruácie neprospieva, je alkohol. Nielen, že náš organizmus dehydruje a tým spôsobuje bolesť hlavy, ale tiež môže zapríčiniť zažívacie problémy. Už tak má mnoho žien v období cyklu problémy so zažívaním, alkohol by ich len podporil. Dehydratácia spôsobená alkoholom môže zahustiť menštruačnú krv, kvôli tomu potom horšie odchádza sliznica maternice. To následne vedie k veľkým bolestiam a kŕčom v oblasti brucha a podbrušku. V pitnom režime sa zamerajte predovšetkým na čistú pitnú vodu alebo bylinné čaje.

Aké potraviny zaraďovať?

Hlavná zložka, ktorá by nemala chýbať v jedálničku ženy, sú bielkoviny. Bielkoviny by sme mali pridávať ideálne do každého jedla, aby sme mali istotu, že ich konzumujeme skutočne dostatok. Medzi zdroje bielkovín patrí napr. mäso, vajcia, ryby, mliečne výrobky a samozrejme strukoviny. Bielkoviny nás zasýtia na oveľa dlhšiu dobu, a preto môžu byť nápomocné pri chutiach na sladké. Nevyhýbajte sa ani sacharidom, ktoré sú tiež veľmi žiaduce. To isté platí o zdravých tukoch, ktoré nájdeme napr. v orechoch, avokáde, olivovom oleji alebo semienkach.

Vynechajte sušienky, oblátky a iné sladkosti a doprajte si kocku (alebo dve) kvalitnej horkej čokolády. Horká čokoláda je veľmi bohatá na železo a horčík, ktoré prispievajú k zlepšeniu menštruačného cyklu. Horčík dokáže zmierniť prejavy PMS aj menštruácie, a to najmä vďaka svojim relaxačným účinkom na nervovú sústavu aj svaly. Môže tak pomôcť uvoľniť svalové napätie v oblasti maternice a zmierniť tak bolestivé kŕče. Pokiaľ ho ešte pravidelne neužívate, rozhodne by ste to mali napraviť.  width=

Maca pre lepší menštruačný cyklus

Superpotravina, ktorá má najlepší vplyv na zdravý menštruačný cyklus je Maca. Maca je bylina z Peru so škrobovitou hľúzou podobnou reďkovke alebo repe. Maca pôsobí na hormonálnu hladinu, celkovo harmonizuje menštruačný cyklus. Pomáha pri nepravidelnej menštruácii a pri anémii, ktorá hrozí ženám pri veľmi silnej menštruácii.

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.