Je čokoláda naozaj nezdravá surovina?

Pod pojmom čokoláda sa nám väčšinou vybaví sladkosť plná cukru, stužených tukov a mnoho ďalších ingrediencií, ktoré robia z čokolády nezdravú potravinu. Pravá a kvalitná čokoláda vôbec nemusí byť prostriedok na hrešenie. Viac sa dozviete v dnešnom článku.

Pre mnoho ľudí je čokoláda veľmi nezdravá potravina a radí ju medzi postrach svojho jedálnička. Poďme si však povedať, že nie je čokoláda ako čokoláda. Nehovoríme totiž o výrobku z čokolády, ktorý obsahuje vysoké množstvo cukru, karamelovej náplne a pod. Pod pojmom čokoláda si predstavujeme iba kvalitnú horkú čokoládu, ktorá je vyrobená z kvalitných kakaových bôbov a bez pridaného cukru. V tomto prípade môže byť čokoláda aj veľmi priaznivá pre naše zdravie a rozhodne sa jej nemusíme za žiadnu cenu vyhýbať.

Vyberajte kvalitu

Kvalitnú čokoládu spoznáme najmä podľa jej zloženia a podielu kakaovej sušiny. Pokiaľ patríte medzi milovníkov mliečnej čokolády, zrejme Vás veľmi nepotešíme. Mliečna čokoláda obsahuje skutočne veľké množstvo cukru, ktorý väčšinou stojí na prvom mieste v zložení. Pri čokoláde by sme mali chcieť ale pravý opak. Čím menej cukru a viac kakaa, tým viac sa jedná naozaj o kvalitnú čokoládu, ktorá má skvelé zdravotné benefity pre náš organizmus.

Výborný antioxidant

Kvalitná horká čokoláda obsahuje mnoho zdraviu prospešných látok. Medzi tie najdôležitejšie patria flavonoidy, ktoré sa nachádzajú v kakaových bôboch. Sú to organické chemické zlúčeniny, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v zelených potravinách či v ovocí a zelenine. Okrem toho ich nájdeme práve v našej milovanej čokoláde. Flavonoidy chránia bunky pred voľnými radikálmi a dokážu významne posilniť náš imunitný systém. Odborné štúdie uvádzajú, že napomáhajú nášmu kardiovaskulárnemu systému, pretože dokážu znížiť krvný tlak [1].

Čokoláda sa radí aj medzi významné antioxidanty, ktoré sú pre naše telo veľmi dôležité. Pri jednej veľmi známej a rozsiahlej štúdii vedci skúmali pomer antioxidantov v mnohých potravinách, medzi ktoré patrili napr. čučoriedky, acai alebo granátové jablko. Bolo preukázané, že kakao obsahuje najviac antioxidantov medzi všetkými spomínanými potravinami.  width=

Koľko čokolády si môžeme denne dopriať?

Túto otázku si kladie asi každý milovník čokolády a my sa medzi ne radíme tiež. Na konzumáciu čokolády sa môžeme pozrieť z dvoch pohľadov. Prvý pohľad je na jej kalorickú hodnotu. Pokiaľ riešime chudnutie a počítame si náš kalorický denný príjem, mali by sme vziať na vedomie, že aj čokoláda obsahuje kalórie a čím viac ju zjeme, bude náš denný príjem kalórií narastať. Čokoláda nám teda neprinesie iba jej skvelé zdravotné benefity, ale môže nám pridať aj nejaké to kilo navyše. Ako neustále spomíname, pri každej potraviny platí staré známe pravidlo „všetkého s mierou“. Rozhodne sa nemusíte báť, že by ste po kocke kvalitnej čokolády pribrali, ale všetko samozrejme záleží na tom, čo zjete počas celého dňa.

Druhý pohľad na čokoládu je z hľadiska zdravotných benefitov. Konzumáciou čokolády doprajeme nášmu telu vyššie množstvo železa, horčíka alebo medi, čo je samozrejme veľmi prospešné. Čokoláda obsahuje aj vyššie množstvo vlákniny, ktorá je veľmi dôležitá pre zdravie našich čriev a tráviaceho systému.

Odporúčané denné množstvo čokolády sa teda bude pre každého z nás líšiť tým, aké ciele máme az akých dôvodov čokoládu tak radi jeme. Či už chudneme, priberáme alebo si chceme skrátka len pochutnať, čokoláda má pozitívny vplyv (v rozumnom množstve a tej najlepšej kvalite) na všetkých bez rozdielu. Preto ju neberme ako hriech, ale vnímajme ju ako jednu z ďalších „superpotravín“, ktorá zlepší náladu nielen nám, ale aj našim chuťovým bunkám.

A ako to máte s čokoládou vy? Patríte medzi priaznivcov alebo si ju doprajete len zriedka kedy? Podeľte sa s nami do komentárov. :)

Zdroje:
  • [1] www.cocoavia.com/blogs/cocoapedia/how-many-flavonoids-cocoa-powder
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.