Ako sa správne starať o svoje zuby

Každý z nás túži po žiarivo bielych a krásnych zuboch, avšak nie všetci im dávajú tú správnu a dôkladnú starostlivosť. Správnou starostlivosťou o svoj chrup sa vyhneme aj nepríjemným zákrokom u zubára a značne ušetríme svoje peňaženke.

Pre väčšinu ľudí je starostlivosť o svoje zuby úplná samozrejmosť, nad ktorou nie je potrebné nijako zvlášť premýšľať. Existuje však množstvo tipov a rád, ako sa o svoje zuby starať o niečo dôkladnejšie. Kefka a zubná pasta nie sú totiž jediní pomocníci pri čistení, ktoré by sme mali na dennej báze používať. Zdravie zubov ovplyvňuje celkovú kvalitu nášho života, preto by sme im mali venovať skutočne veľkú pozornosť a nezanedbávať starostlivosť o ne. Pozrite sa v dnešnom článku na to, ako sa o náš chrup správne starať a čomu sa naopak vyhnúť.

Venujte čisteniu dostatok času

Čas strávený čistením zubov je skutočne zásadný. Pokiaľ čistíme dve minúty, tak to naozaj nestačí. Zubári sa zhodujú na tom, že ideálny čas je zhruba 10 až 15 minút. Akonáhle si dáme záležať a prejdeme naozaj každý zub zvlášť, zistíme, že sa na tento čas ľahko dostaneme. Večerné čistenie by nám malo zabrať oveľa viac času, než to ranné. Večer by sme mali čistiť nielen klasickou kefkou, ale správna voľba je kefka jednozväzková. Tým sa totiž dostaneme na všetky plôšky zubov, čo presne potrebujeme. Po dôkladnom vyčistení jednozväzkovou kefkou prichádza na rad kefka medzizubná. Tých môžeme mať pokojne viac, záleží na tom, aké veľké máme medzery medzi jednotlivými zubami.

Zrejme si teraz hovoríte, že tento proces Vám zaberie aj vyše pol hodiny. To sa v začiatkoch môže stať, ale nebojte. Akonáhle sa z toho stane Vaša večerná rutina, budete mať vyčistené do niekoľkých desiatok minút. Verte však, že takto dôkladné čistenie zubov je najlepšou prevenciou pred zubnými kazmi a nepríjemného vŕtania u zubára.  width=

Pozor na zloženie zubnej pasty

Od dentálnej hygieničky vieme, že na výbere pasty až tak nezáleží. Oveľa dôležitejšie je vybrať si kvalitnú kefku, ktorá zuby naozaj vyčistí. Kefka by nemala byť príliš tvrdá, aby nám nijako nepoškodila ďasno. Zároveň by mal mať rovno strihané vlákna bez akýchkoľvek plastových či gumových doplnkov.

Zubná pasta slúži hlavne na to, aby nám dodala svieži dych a samozrejme ochránila naše zuby pred vznikom zubného kazu. Z toho dôvodu je veľmi dôležité zaujímať sa o zloženie zubných pást, ktoré používame. Kvalitná zubná pasta by mala obsahovať prírodné antibakteriálne zložky, ktoré nijako nezaťažujú náš organizmus a pomáhajú v starostlivosti o náš chrup. Dôležité sú aj esenciálne oleje, ktoré udržujú bakteriálnu mikroflóru v ústnej dutine a chránia proti nepríjemným baktériám. Do zubnej pasty rozhodne nepatria žiadne nežiaduce látky, ako je napr. oxid hlinitý alebo uhličitan vápenatý. Tie môžu nepríjemne zničiť zubnú sklovinu a zvýšiť citlivosť zubov. Existuje mýtus, že zubná pasta musí peniť. To nie je samozrejme pravda, naopak. Pokiaľ pasta bohato pení, môžeme si byť istí, že obsahuje práve niektoré nežiaduce látky, najčastejšie SLS, ktorý sa pridáva vo vysokom množstve do konvenčnej kozmetiky.

Ako je to s fluórom?

Fluór je asi najviac diskutovaná látka v oblasti starostlivosti o zubnú dutinu. Do zubných pást sa pridáva kvôli predchádzaniu zubného kazu. Existujú štúdie, ktoré ukazujú, že fluór je toxická látka, ktorej nadbytok môže mať veľký negatívny vplyv práve na náš chrup. Do dnešného dňa sa ani odborníci nedokážu zhodnúť na tom, ako to s ním vlastne je. Vyvarovať by sa mu mali predovšetkým deti. Dnes nájdeme na trhu množstvo zubných pást aj bez fluóru. Nie je to totiž jediná látka, ktorá by zabraňovala vzniku zubného kazu. Podobne funguje napríklad xylitol alebo tea tree olej.

Nezabúdajte na doplnky stravy

Asi nemusíme spomínať, že pre kvalitný chrup je potrebný zdravý jedálniček bez vysokého množstva cukru alebo vysoko priemyselne spracovaných potravín. Na čo by sme však nemali zabúdať, sú doplnky stravy. Medzi najdôležitejšie vitamíny a minerály pre zdravé zuby sú najmä vápnik a vitamín C. Dbajme preto na ich dostatočné zastúpenie v strave, príp. ich môžeme aj suplementovať vo forme prášku, ktorý ľahko rozpustíme vo vode.

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.