Najlepšie zdroje probiotík v potravinách

Probiotiká môžeme definovať ako priateľské kultúry živých mikroorganizmov, ktoré sú pre naše správne fungovanie organizmu úplne zásadné. Podporujú imunitný systém a predovšetkým sa starajú o naše zdravé zažívanie. Zaraďte ich do svojho jedálnička aj vy.

Probiotiká sú neoddeliteľnou súčasťou každého z nás. Ide o mikroorganizmy, ktoré žijú v našom tele, najmä v hrubom čreve. Sú veľmi dôležité pre správne fungovanie nášho organizmu, pretože v ňom plnia množstvo funkcií. Pozitívne pôsobia na náš imunitný systém, starajú sa o naše správne zažívanie a taktiež pomáhajú rozkladať potravu, z ktorej získavajú živiny.

Probiotiká sú stále predmetom mnohých výskumov, kde sa skúmajú najmä jednotlivé kmene a ich konkrétne účinky, ich vzájomná kombinácia a tiež množstvo CFU (jednotiek tvoriacich kolónie) v jednej dávke. Dnešné štúdie ukazujú, že priemerný človek hostí zhruba 100 triliónov mikroorganizmov, čo je skutočne veľké číslo, ktoré si možno len veľmi ťažko predstaviť. Konkrétne druhy probiotík a vzájomná kombinácia rôznych kmeňov majú tiež pozitívny vplyv pri niektorých črevných ochoreniach. Či už ide o celiakiu, chrohnovu chorobu, priepustné črevo a mnoho ďalšieho. Všeobecne môžeme povedať, že každý, kto sa stretáva aj s najmenším črevným problémom, by mal probiotiká alebo probiotické potraviny do svojho jedálnička zaradiť.

Probiotiká vo forme doplnku stravy by sme mali vyberať aj podľa toho, pre koho sú určené. Probiotiká sú vhodné od bábätka až po dospelých, avšak je dôležité sa držať informácií na obale produktu. Záleží na počte baktérií, ktoré obsahujú a najmä už na spomínanej kombinácii kmeňov. Bábätká budú mať trochu iné potreby, než dospelé osoby, na to treba dať pri ich výbere pozor.

Kyslé mliečne výrobky

Probiotiká sa úplne prirodzene vyskytujú v mnohých potravinách, ktoré nie sú vysoko priemyselne spracované. Nájdeme ich aj v ovocí, zelenine, celozrnných obilninách a mnoho ďalšieho. Medzi veľmi bohaté zdroje probiotík sú kyslé mliečne výrobky a fermentované produkty. Tie v sebe majú najviac živých mikroorganizmov a sú veľmi prospešné pre naše zažívanie.  width=

Medzi najrozšírenejší zdroj probiotík patria jednoznačne kyslé mliečne produkty. Veľmi obľúbený je najmä kefír, čo je fermentovaný nápoj z kefírových zŕn. Je príjemne kyslastý a perlivý, takže skvelý aj na osvieženie. Dá sa piť samotný, pridať do smoothie alebo ho môžete zmiešať napr. s granolou a čerstvým ovocím ako rýchlu desiatu namiesto ovsenej kaše. Vedľa kefíru je vhodné aj acidofilné mlieko, ktoré má ostrejšiu chuť, preto je lepšie ho miešať napr. s kyslou smotanou na zjemnenie chuti. Obsahuje aj mnoho mliečnych kultúr, ktoré sú vhodné pre naše trávenie. Posledným mliečnym produktom je všetkým známy biely jogurt. Na jeho výrobu sa používajú dve probiotické kultúry, vďaka ktorým je ľahko kyslastý, ale napriek tomu veľmi chutný.

Fermentovaná zelenina

Medzi najznámejšie probiotikum, ktoré používali už naše babičky je jednoznačne kyslá kapusta. Predtým sa používalo aj ako liek proti skorbutu, vďaka obsahu vitamínu C. Kyslá kapusta je bohatým zdrojom probiotických kultúr. Mikroorganizmom sa v ňom darí veľmi dobre najmä vďaka mliečnemu kvaseniu. Kapustu si môžete pripraviť aj sami doma a jesť ju po celý rok alebo podľa potreby.

Keď už sme pri nakladanej zelenine, musíme spomenúť aj v poslednej dobe veľmi rozšírenie kimchi. Kimchi je tradičný kórejský šalát z fermentovanej zeleniny, v ktorom je tiež prítomné mliečne kvasenie a veľký počet mikroorganizmov, ktoré naše črevá potrebujú. Kimchi je ľahko pikantný, preto sa najviac hodí ako príloha napr. k mäsu. Možno jesť samozrejme aj samotné, ale pozor na množstvo, nech Vám po ňom nie je príliš ťažko, pokiaľ s jeho konzumáciou ešte len začínate.

Zaraďujete do svojho jedálnička probiotiká? A aké zdroje máte najradšej vy? :)

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.