Kustovnica čínska – dávkovanie

Pojmy goji berries, kustovnica čínska alebo wolfberry sú dnes známe takmer každému naprieč vekovým spektrom. Popularita drobných bobuliek eliptického tvaru súvisí s vysokým obsahom výživovo hodnotných látok.

Kustovnica - poklad čínskych kráľov

S kustovnicou čínskou sa najčastejšie stretnete v podobe sušených plodov. Ich výhodou je okrem vynikajúcej chuti aj množstvo spôsobov, ako ich konzumovať. V podstate s nimi môžete nakladať podobne, ako s hrozienkami. Koncentrácia zdraviu prospešných látok je ale úplne neporovnateľná. Tradičná čínska medicína využíva goji berries ako súčasť prípravkov na udržanie dobrého zdravia. Cenia si ich schopnosti podporiť imunitný systém, čo ovplyvňuje celkové zvýšenie vitality. Vyzdvihuje tiež priaznivý vplyv na ľudský zrak a podporu činnosti obličiek. Výrazne červené sfarbenie goji berries naznačuje vysoký obsah karotenoidov. Významný je tiež obsah vitamínu C. Obsiahnuté antioxidanty pomôžu v boji s voľnými radikálmi. Čisto prírodný pôvod a šetrné spracovanie zaistí maximálne množstvo uchovaných látok.

Ako kustovnicu správne dávkovať

Denná dávka sušených plodov kustovnice čínskej je asi 3/4 hrnčeka. Vždy treba individuálne prihliadnuť na pohlavie, vek a telesnú hmotnosť konzumenta. Aj v prípade superpotravín platí pravidlo všetkého s mierou. Hoci sú vo svojej podstate skôr potravinou, než doplnkom stravy v klasickom slova zmysle, nie je dobré ich konzumáciu výrazne zvyšovať. Vždy rešpektujte odporúčané dávkovanie uvádzané výrobcom. Kustovnica čínska je vynikajúcim zdrojom vitamínov aj pre deti staršie ako 18 mesiacov. Spôsob zaradenia do jedálnička sa od toho nášho príliš nelíši. Goji Berries využijete na prípravu nápojov, dochutenie cereálií, kaší i jogurtu. Nezabúdajte ale na znížené dávkovanie, ktoré tvorí asi polovicu dennej dávky určenej dospelým [1].

Čerstvé plody kustovnice čínskej sú veľmi náročné na rýchlu spotrebu. Požiadavka konzumácie v rozmedzí dvoch dní od zberu takmer znemožňuje ich dostupnosť na slovenskom trhu. Ker kustovnice čínskej si môžete vypestovať ako okrasnú drevinu, dozretie plodov sa ale v našich klimatických podmienkach nedočkáte.

Zdroje:
  • [1] www.healthyy.net/superfoods/what-is-an-ideal-dosage-for-goji-berry
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.