Helianthus annuus seed oil - slnečnicový olej

Slnečnicový olej obsahuje kyselinu olejovú a linoleovú, bielkoviny, vitamín A, D či E. Slnečnicový olej sa podobá lipidom v našom kožnom tkanive, vykazuje preto blahodárne účinky pri používaní zvonku aj zvnútra.
1
2
3
4
5
Kvalita zložky podľa stupnice:
1
Charakteristika kvality:
Vynikajúca / čisto prírodná zložka
Symbol kvality:
Použitie:
Hydratácia, elasticita, zjemnenie
Zložka tiež známa ako:
Slnečnica obyčajná, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Slnečnica letná, Sunflower, Slnečnicový vosk, Helianthus annuus cera, Sunflower seed wax

Popis zložky

Slnečnica ročná je jednoročná bylina, ktorá môže dorásť do výšky až 3 metrov. Slnečnica kvitne od júna do septembra. Plodom sú slnečnicové semienka. Existuje celý rad odrôd slnečnicou, ktorá sa líši najmä výškou a farbou kvetov od smotanovej, cez žltú, oranžovú, až po tmavo červenú. Klasické druhy uvoľňujú veľké množstvo peľu, na rozdiel od novo vyšľachtených hybridov, ktoré peľ netvoria vôbec. Zo slnečnicových semien, ktoré obsahujú až 45 % oleja, sa lisuje olej, ktorý nachádza svoje uplatnenie v kuchyni, kozmetike a hodí sa aj na priemyselné účely. Slnečnicový olej sa podobá lipidom v ľudskom kožnom tkanive, vykazuje preto pozitívne účinky pri používaní zvonku aj zvnútra. Pri aplikácii na pokožku sa ľahko vstrebáva a preniká rýchlo do hlbších vrstiev. Má upokojujúce, zjemňujúce, vyhladzujúce a protizápalové účinky. Funguje ako antioxidant a chráni pleť pred poškodením vonkajšími vplyvmi, stratou pružnosti a pevnosti. Je vhodný na všetky typy pleti. Je výbornou surovinou na prípravu krémov a liečivých mastí. Užíva sa zvonka napr. pri zápaloch či zaparení. V kozmetike sa stretávame s tzv. slnečnicovým voskom, čo je vosk získaný winterizáciou zo semien slnečnice. Základom winterizácie je tzv. vymrazovanie (podchladenie) oleja, pri ktorom sa vosky v ňom obsiahnuté zrážajú na melé kryštály. Je to tvrdý, kryštalický, ľahko žltkastý vosk s vysokou teplotou topenia. Na koži vytvára príjemný nemastný pocit. Je vynikajúcim gelovacím činidlom a vhodnou vegánskou alternatívou vosku včelieho.

Komerčné využitie

  • Hydratačné krémy
  • Pleťové krémy
  • Pleťové oleje
  • Masti
  • Telové maslá
Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.