Kvetové vody pre každý deň

Vplyv na orgán:
Používate kvetové vody alebo sa ne ešte len chystáte? Pokiaľ áno, je dnešný článok presne pre Vás. Kvetové vody zvláčňujú pokožku a majú upokojujúce účinky, ktoré ocenia nielen ľudia s citlivou pleťou, ale sú vhodné aj pre bábätká. Vyskúšajte ich aj vy a zaraďte ich do svojej kozmetickej rutiny.
Kategória: Kozmetika Články

Kvetové vody sú v poslednej dobe v kozmetickom priemysle stále viac populárne. Skrývajú v sebe nesmiernu silu, unikátne a predovšetkým univerzálne vlastnosti, ktoré sa dajú používať na celý rad problémov. Kvetové hydroláty, ako je kvetovým vodám prezývané, sú malým zázrakom v aromaterapii, ktoré si určite obľúbite. Poďte sa s nami pozrieť pod pokrievku týchto prírodných skvostov a objaviť ich tajomstvo prírody.

Výroba a na čo si dať pozor

Kvetové vôd vznikajú pri výrobe éterických olejov z okvetných plátkov ruží, kvetov levandule alebo iných rastlín, z ktorých sa kvetové vody vyrábajú (napr. harmanček). Počas destilácie sa postupne uvoľňuje éterický olej a kvetová voda. Kvetové vody obsahujú esenciu rastliny a zachovávajú si všetky jej skvelé vlastnosti, ktoré potom môžeme využívať my pre svoj prospech. Kvetové vody sú veľmi šetrné, pretože neobsahujú žiadne syntetické látky, z toho dôvodu sú veľmi vhodné pre osoby s citlivou pleťou, kožnými problémami alebo pre malé deti už od novorodencov.

Pri výrobe kvetovej vody je veľmi dôležitý pôvod rastlín. Ten by mal byť samozrejme čo najčistejší, aby si rastlina zachovala maximum účinných látok. Pôvod ovplyvňuje aj liečivú silu výsledného produktu. Preto je veľmi dôležité vyberať také kvetové vody, ktoré majú špecifickú certifikáciu a môžeme si byť úplne istí, že pri pestovaní a následnej výrobe neboli použité žiadne škodlivé látky, ako sú napr. chemické herbicídy.

Pri kvetových vodách je zaujímavý predovšetkým ten fakt, že každý kus je úplne unikátny. Z toho dôvodu sa môže stať, že rovnaká kvetová voda môže mať ľahko inú vôňu, než voda predchádzajúca. Je to dané tým, kde sa rastlina pestuje, typom pôdy a taktiež susedné bylinky ovplyvňujú výsledný produkt. Je veľmi dôležité zbierať rastliny v správny čas a správnym spôsobom. Doba zberu je väčšinou od apríla do októbra, ale závisí od samotnej rastliny. Květové vody

Ružová voda

Medzi najznámejšie kvetovú vodu patrí ružová voda. Kvalitná ružová voda obsahuje 100% výťažok zo vzácnej ruže damašskej a vďaka tomuto veľmi jednoduchému čistému zloženiu je vhodná na starostlivosť o všetky typy pleti a dokonca aj na prípravu pokrmov. Ružová voda je výnimočne kvalitnou ingredienciou, ktorá má ošetrujúce účinky na pokožku a je vhodná aj pre citlivú pleť. Je výborná na čistenie a osvieženie pleti či fixáciu make-upu. Vyrovnáva PH, hydratuje a spevňuje pleť. Obmedzuje vznik vrások a pôsobí protizápalovo a hojivo. Pomáha pri akné, po slnení, holení alebo akomkoľvek podráždení pokožky. Ideálne ako regenerujúci obklad na opuchnuté, unavené alebo podráždené oči. Okrem toho urýchľuje hojenie drobných raniek.

Ružová voda má naozaj mnoho využití a bola by škoda ich všetky nevyskúšať. V prvom rade funguje ako tonikum, ktoré stačí iba nastriekať na vatový tampónik a naniesť na pokožku. Pár kvapiek si môžete nastriekať aj na vlasy, ktoré budú vďaka nej svieže a zároveň docielite uhladený vzhľad. Ružová voda funguje skvelé ako prírodný dezodorant alebo na rýchle osvieženie, keď je vonku milión stupňov a vy už neviete, ako sa schladiť. Ružovú vodu môžete vyskúšať aj v kuchyni. Je skvelá do ľadových nápojov, čaju alebo kávy, ktorým dodá príjemnú vôňu a jedinečnú chuť.

Levanduľová voda

Levanduľová voda je vhodná pre všetky typy pleti, najmä pre citlivú pokožku. Uplatnenie nájde aj starostlivosť o zrelú pleť. Je zároveň veľmi jemná, a preto sa hodí na problematickú pleť so sklonmi k ekzémom ak akné. K jej benefitom patrí navodenie prirodzenej pH pleti a šetrné zbavenie patogénnej mikroflóry, mazu a nečistôt. Z ľudových tradícií je známe, že jej aróma upokojuje psychiku a podporuje pokojný spánok. Je obľúbená pre všestranné využitie a upokojujúcu vôňu. Starí Gréci a Rimania ju používali nielen na kozmetické účely, ale aj na tie lekárske. Pokiaľ Vás trápi začervenaná pokožka, spáleniny, štiepance od hmyzu alebo napríklad vrásky, potom je levanduľová voda priamo pre Vás. Vôňa levandule tiež prirodzene odpudzuje komáre, kliešte, blchy alebo vši.

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.