Tipy na rýchle a teplé večere

Pokiaľ hľadáte inšpiráciu na večere, ktoré sú teplé, zdravé a hotové do pár minút, potom je dnešný článok presne pre Vás. Mrknite, aké večere si pripravujeme my a uvarte si dnes s nami niečo dobré.

Určite poznáte ten pocit. Prídete po celom náročnom dni domov z práce a nechce sa Vám tráviť hodiny pri platni. Lenže rodina má hlad a vy im chcete poskytnúť zdravú a plnohodnotnú večeru, ktorá obsahuje viac živín, než len chlieb natretý maslom. Pokiaľ Vám už dochádza inšpirácia a máte pocit, že varíte dookola stále to isté, podieľame sa s Vami o naše tipy na zdravé a teplé večere. Ich výhodou je, že sú skutočne hotové do niekoľkých desiatok minút a zostane Vám tak veľa času na chvíľku pre seba.

Strukoviny plné bielkovín

Čo rozhodne nesmie v našej večeri chýbať sú strukoviny. Strukoviny sú nielen zdrojom sacharidov, ale aj predovšetkým rastlinných bielkovín, ktoré sú pre naše telo kľúčové a nevyhnutné. Priemerný obsah bielkovín v strukovinách ich pohybuje okolo 25%. Ak ste vegán alebo vegetarián, mali by ste sa na ich príjem zamerať ešte oveľa viac. Medzi strukoviny patrí napr. hrach, fazuľa, cícer alebo šošovka. Mnoho ľudí sa strukovinám vyhýba najmä kvôli plynatosti, či nepríjemného pocitu v bruchu. Tomu sa dá jednoducho zabrániť tak, že strukoviny vopred namočíte. Ďalšou výhodou namočenia je aj skrátenie doby varenia. Doba namočenia sa potom líši podľa konkrétneho druhu strukoviny, ideálne je to však cez noc. Všeobecne platí, že čím väčší druh strukoviny, tým je aj dlhšia doba namočenia.

Medzi naše najobľúbenejšie večere zo strukovín patria rozhodne husté a zeleninové polievky. Polievky sú skvelé v tom, že sú hotové do pár minút, zasýtia a zároveň krásne prehrejú. Na našu obľúbenú šošovkovú polievku budete potrebovať 200 g vopred namočené nelúpané šošovky, 2 litre zeleninového vývaru, 1 cibuľu, 1 mrkva, 2 zemiaky, 2 strúčiky cesnaku, nové korenie, bobkový list, majorán, soľ a korenie. Na panvici orestujeme cibuľu, pridáme šošovku a zalejeme vývarom. Pridáme korenie a varíme pokiaľ nebude šošovka polomäkká. Medzitým si orestujeme na kúsky nakrájanú mrkvu, zemiaky a cesnak. Zmes pridáme k šošovke a do hladka rozmixujeme. Hotovo a môžeme podávať. Polievku môžeme ozdobiť konopnými semienkami, ktoré dodajú jedlu ešte viac živín a vitamínov. Tipy na rychlé a teplé večeře

Takto podobným spôsobom môžeme pripravovať polievky zo všetkých možných strukovín. Výborne funguje napr. hrachová alebo fazuľová. Kombináciou strukovín a koreňovej zeleniny vytvoríme skutočne skvelú chuť, ktorú si zamilujú všetci. Pokiaľ máte problém dostať do svojich detí väčšiu porciu zeleniny, vyskúšajte tieto polievky, u nás doma to skvele funguje. :) A ako sa z polievky razom stane kompletné jedlo? Pridajte viac zeleniny, uberte vývaru a máme dokonalé zeleninovo-strukovinové pyré, ktoré môžeme pridať napr. ku grilovaným šampiňónom, tofu a pod. Opäť zdravá rýchlovka, ktorá poteší každého.

Zdravá pizza bez múky

Hovoríte si, že pizza so zdravým životným štýlom príliš nezlučuje? Pokiaľ máte na mysli klasickú pizzu z pšeničného cesta a hromadou syra na povrchu, máte pravdu. My však myslíme zdravú pizzu, ktorá je úplne bez lepku, teda si pochutnajú aj celiáciu a navyše je zdravá, takže si ju môžete vychutnať úplne bez výčitiek aj na večeru. Takýchto zdravých pizz si pripravujete radi hneď niekoľko. Medzi naše najobľúbenejšie patrí jednoznačne pizza špenátová či karfiolová. Pravdou je, že práve pri tomto pokrme budete potrebovať času trochu viac, ale nie je to nič pracné a za tú chuť a pôžitok to rozhodne stojí!

Na špenátovú pizzu budeme potrebovať 400 g špenátu, 200 g strúhaného syra, 3 vajcia, soľ a korenie. Špenát si najskôr umyjeme, rozmixujeme, potom pridáme vajcia, syr, soľ a korenie a mixujeme ďalšiu pol minútu. Zmes prelejeme na plech na papier na pečenie. Pečieme zhruba 35 minút. Potom na cesto vložíme všetko, čo máme radi. Na pizzu môžete pridať napr. olivy, feta syr, šampiňóny, semienka, paradajkové sugo, zeleninu a pod. Potom vložíme späť do rúry a pečieme znova na cca 10 minút, kým nie je pizza hotová. Pre karfiolovú pizzu používame rovnaký postup, len vymeníme špenát za karfiol. :) Rozhodne vyskúšajte, je to skvelá alternatíva, pokiaľ chcete maškrtiť bez výčitiek a prepadne Vás chuť na klasickú, nie príliš zdravú pizzu.

Placky z pár surovín

Placky sú skvelé v tom, že stačí zmiešať iba pár surovín, ktoré máme všetci bežne doma a večera je na stole. My máme najradšej placky cuketové, tuniakové alebo aj z karfiolu. Na všetky tieto placky potrebujeme vždy hlavnú surovinu (v tomto prípade tuniaka vo vlastnej šťave, cuketu a karfiol), potom jedno až 2 vajcia (podľa toho, pre koľko osôb placky robíme), 40 g pohánkových alebo ovsených vločiek, trochu syra (nemusí byť ) a soľ s korením. Všetky ingrediencie dôkladne premiešame pokiaľ nám nevznikne cesto. Z cesta vytvarujeme placky a vyprážame na panvici na troche kokosového oleja. Kokosový olej je zdroj kvalitných a zdravých tukov, ktorý v kuchyni, ale aj v kozmetike veľmi radi a často používame.

Placky jeme buď samotné napr. k zeleninovému šalátu, alebo si k nim radi pripravujeme rôzne dipy. K placičkám sa skvele hodí dip z kyslej smotany, cesnaku a čerstvo nasekanej pažítky. V poslednej dobe sme si tiež obľúbili dip z bieleho jogurtu, do ktorého pridávame nastrúhanú uhorku, lístky mäty, koriander a trochu citrónovej šťavy. Dipy nám hlavné jedlo skvele osvieži a nemusíte sa báť, že by placky boli nejako vysušené.

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.