Šťastný nový rok bez cukru

Nový rok je plný rôznych zmien a mnohých predsavzatí, ktoré chceme splniť. V oblasti jedla to nie je žiadna výnimka. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako jesť v novom roku viac zdravšie a kvalitne.

Nový rok sa okrem iného spája s príchodom nových zmien, predsavzatí a to samozrejme platí aj v oblasti zdravého životného štýlu a zdravého stravovania. Možno už dlhší čas premýšľate nad tým, že by ste sa chceli kvalitnejšie stravovať, obmedziť nezdravé potraviny a začať športovať. Nový rok je k tomuto rozhodnutiu úplne ideálny. Ľudia si doprajú mnoho jedla cez Vianoce a potom sa do svojho nového ja pustia o to viac. Problém však nastáva po pár týždňoch, keď zistí, že váha stále neklesá a oni to po chvíľke vzdajú. Ide o začarovaný kruh a začína sa stále znova od začiatku. Buďte silní a vydržte! Vaše telo sa Vám poďakuje.

Ako začať?

Ľudia majú najviac problém so sladkým. Dokážu obmedziť príjem kalórií, dokonca si svoj príjem spočítajú, pravidelne športujú, ale po pár dňoch to vzdajú a zjedia prvú sladkosť, ktorá im príde do cesty. Prečo práve sladké? Dnes už je niekoľkými štúdiami overené, že závislosť na cukre existuje a nie je dobré si s ňou zahrávať. Nevydržíte bez sladkého ani jediný deň a cítite sa nervózny, pokiaľ Vám klesne hladina cukru v krvi? Možno sa stretávate so závislosťou tiež. V tom prípade by ste mali spozornieť.

Ako sme už povedali, na cukre sa dá vybudovať naozaj závislosť, preto musíte zo začiatku počítať s tým, že vzdať sa cukru bude pre telo a psychiku naozaj ťažké. Môžu sa objaviť tzv. abstinenčné príznaky v podobe migrény, potenia atď. Ako s tým bojovať? Zdravú a hlavne vyváženú stravu. Zdravá strava nám stabilizuje hladinu krvného cukru v krvi, ktorý musíme mať úplne pod kontrolou. Keď ju pod kontrolou nemáme, vyvoláva v nás chuť na sladké a rýchlejšie tak podľahneme nejakej nezdravej desiate.

Bielkoviny sú základ

Hladinu krvného cukru spoľahlivo stabilizujeme pomocou bielkovín. Bielkoviny sú základnou stavebnou zložkou nášho organizmu, zasýtia nás na dlhú dobu a ochránia našu svalovú hmotu pri následnom chudnutí. Medzi najlepšie zdroje bielkovín patrí kvalitné mäso, vajcia, strukoviny, mliečne výrobky a rastlinné proteíny. Proteíny sú skvelé v tom, že si ich môžeme ľahko pridať do smoothie alebo kaše a zvýšiť tak nutričnú hodnotu jedla, ktoré bežne konzumujeme. Vyskúšajte napríklad ovsenú kašu s ryžovým proteínom a čerstvým ovocím. Môžete do nej pridať hrsť vlašských orechov a uvidíte, že budete nasýtení na niekoľko hodín. Po takých výdatných raňajkách sa nemusíte báť, že by Vás chuť na sladké ovládla. Keby ste si dali na raňajky napr. kus sladkého pečiva alebo chleba s marmeládou, budete mať chuť jesť do hodiny. A chuť na čo? No samozrejme na sladké.

Zaraďte ovocie a vhodné zdroje cukru

Možno sa pri svojej ceste za zdravším ja stretnete s názormi, že cukor náš mozog potrebuje a bez neho nedokáže fungovať. Budeme bez energie a nebudeme schopní sa sústrediť a premýšľať. Náš mozog potrebuje sacharidy a ich dostatočné množstvo, ktoré je pre každého človeka iné. Sacharidy môžeme rozdeliť na tzv. rýchle (jednoduché) a pomalé (komplexné). Medzi pomalé sa radí napr. ovsené vločky, zemiaky, batáty alebo ryža. Pomalé sa nazývajú z toho dôvodu, pretože energia je z nich do krvného riečišťa uvoľňovaná postupne a nezvyšujú nám toľko hladinu krvného cukru. Áno, je pravdou, že náš mozog potrebuje určité množstvo sacharidov pre správne fungovanie. Avšak to neznamená, že mozog potrebuje sušienky, čokoládky a ďalšie.

Oproti komplexným sacharidom stoja jednoduché sacharidy, medzi ktoré patria najmä ovocie, med a všetky ostatné sladkosti, cukrovinky, ovocné džúsy a pod. V žiadnom prípade nechceme povedať, že by ste sa mali navždy zbavovať ovocia. Naopak. Ovocie je skutočné jedlo, ktoré pochádza z prírody a nie je zasiahnuté chémiou. Obsahuje veľké množstvo vlákniny, ktorá je potrebná pre naše zažívanie a tráviaci systém. Obsahuje množstvo vitamínov a ďalších živín. Je preto veľký rozdiel, či prijímame cukor z ovocia alebo z čokoládovej tyčinky. Opatrní buďte napr. pri ovocných džúsoch a šťavách. Ak zjeme jedno jablko aj so šupkou, cítime sa sýti a uspokojení. Zjete bežne napr. 5 jabĺk na posedenie? Asi nie. Zvládnete vypiť jeden pohár jablčného džúsu? To nám nebude robiť žiadny problém. Lenže tu pozor, obsah cukru je v oboch prípadoch rovnaký. Preto ako zdroj cukrov voľte prirodzené a celé ovocie.  width=

Čím zladiť?

Cieľom pri obmedzení cukru nie je sa vzdať sladkej chuti do konca života. Aj my si radi pochutnáme na zdravých alternatívach rôznych tort alebo koláčov, ktoré si pravidelne pečieme. Ide však o to premýšľať nad tým, aké zdroje si vyberieme. Ovocie nie je jediným zdrojom cukru a dnes máme na výber naozaj z mnohých variantov. Na sladenie môžete použiť napríklad kokosový cukor, ktorý má lahodnú karamelovú chuť a je vhodný aj na pečenie. Medzi ďalšie zdroje patria aj sušené ovocie, ako sú datle či marhule. Pokiaľ už ste zvyknutí príliš nesladiť, skvele poslúži samotný kokos alebo kešu orechy.

Máte niečo na srdci? Pridajte komentár.